Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (25-31 Mart)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (25-31 Mart)

Belfast

Oscar ödüllerinin sahiplerini bulacağı hafta sonunun öne çıkan filmi Türkiye’de vizyona yeni giren Belfast. Dijital platformlarda ise sevilen Netflix dizisi Bridgerton’ın yeni sezonunun yanı sıra Kumarbaz ve Yeniden Leyla gibi yapımlar dikkat çekiyor. 

Uzun bir ödül sezonu bu hafta son buluyor. Oscarların sahiplerini bulacağı Pazar gecesinin favori filmlerinden Belfast, cuma günü vizyonda. Bunun yanı sıra ödüllerde öne çıkan The Power of the Dog, Don’t Look Up, Being the Ricardos ve tick, tick… BOOM! gibi yapımları Türkiye’deki dijital platformlarda izlemek mümkün. Dijital platformlarda bu hafta gösterime giren yapımlar arasında ise Netflix’in en çok izlenen dizilerinden Bridgerton’ın ikinci sezonu öne çıkıyor. Ayrıca Bitmeyen Yürüyüş, Kumarbaz ve Yeniden Leyla da gözden kaçırılmaması gereken alternatifler. 


Dijital Platformlar 

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Aşktan Sonra Aşk

MUBI Türkiye

Hong Kong Yeni Dalgası’nın önde gelen yönetmenlerinden Ann Hui’nin son filmi Aşktan Sonra Aşk (Di yi lu Xiang, 2020) MUBI Türkiye’de izlenebiliyor. Ünlü yazar Eileen Chang’ın 1930’ların Hong Kong’unda geçen öyküsünden uyarlanan film, Şanghay’ı terk ederek Hong Kong’daki akrabası Bayan Liang’ın yanına taşınan ve burada yepyeni bir dünyayla tanışan Weilong’un hikâyesini anlatıyor. Filmin müziklerinde efsanevi besteci Ryuichi Sakamoto’nun, görüntü yönetiminde ise Christopher Doyle’un imzasının bulunduğunu ekleyelim.

Bitmeyen Yürüyüş

MUBI Türkiye

Altın Palmiye ödüllü Arakçılar’ın (Manbiki Kazoku, 2018) yönetmeni Hirokazu Koreeda’nın sevilen filmlerinden Bitmeyen Yürüyüş (Aruitemo Aruitemo, 2008), ‘Küçük Mutluluklar: Bir Hirokazu Koreeda Retrospektifi’ kapsamında MUBI Türkiye’de gösterimde. Kaybettikleri büyük oğulları Junpei’yi anmak için her sene bir araya gelen bir aileyi takip eden film hafıza, ölüm, yas ve nostalji temaları etrafında şekillenen bir melodram. Koreeda, söz konusu buluşma aracılığıyla ailenin geçmişten gelen kırgınlıklarının ortaya dökülmesini ve aile fertleri arasındaki hesaplaşmaları incelikli bir yaklaşımla ele alıyor.

Bridgerton – 2. Sezon 

Netflix Türkiye

Netflix’in dünya çapında en sevilen yapımlarından Bridgerton’ın (2020- ) yeni sezonu dijital platformda yayında. Julia Quinn’in kaleme aldığı roman serisinden uyarlanan dizi 19. yüzyıl İngiltere’sinin yüksek sosyetesine odaklanıyor. Alternatif bir tarih anlatısı kuran Bridgerton, diziye adını veren aile üzerinden söz konusu dönemin toplumsal yapısına bakış atıyor. Dizinin yaratıcılığını Chris Van Dusen üstlenirken oyuncu kadrosunda Adjoa Andoh, Lorraine Ashbourne, Phoebe Dynevor, Regé-Jean Page, Nicola Coughlan gibi isimler yer alıyor. 

Evolution

MUBI Türkiye

Beyaz Tanrı (Fehér isten, 2014), Jüpiter’in Uydusu (Jupiter holdja, 2017) ve Pieces of a Woman (2020) gibi filmleriyle tanınan Macar yönetmen Kornél Mundruczó’nun son filmi Evolution (2021) MUBI Türkiye’de gösterime girdi. Bir ailenin üç kuşaklık geçmişine hafıza üzerinden bakan film tarihin yaraları üzerine düşünen bir anlatı takip ediyor. Senaryosunda Mundruczó’nun sık sık beraber çalıştığı Kata Wéber’in imzasının bulunduğu film dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl Cannes Film Festivali’nde yapmıştı. 

Halo

Bein Connect

2001 yılında piyasaya çıkan ve uzun süre popülerliğini koruyan aynı adlı bilgisayar oyunu serisinden uyarlanan Halo dizisi Bein Connect’te yayınlanmaya başladı. Paramount+ prodüksiyonuyla hazırlanan dizi 26. yüzyılda uzaylı işgali altındaki dünyayı kurtarmak için mücadele veren insan ırkının hikâyesini anlatıyor. Halo’nun başrollerinde ise Pablo Schreiber ve Natascha McElhone yer alıyor. Dizinin her bölümü ABD yayınından 24 saat sonra Bein Connect programına eklenecek. 

Kumarbaz

Bein Connect

Paul Schrader’ın son filmi Kumarbaz (The Card Counter, 2021) festival gösterimlerinin ardından Türkiye’de ilk kez Bein Connect’te yayına giriyor. 27 Mart Pazar günü dijital platforma eklenecek filmin başrolü Oscar Isaac’e emanet. Tiffany Haddish, Tye Sheridan ve Willem Dafoe gibi isimler de oyuncu kadrosunda yer alıyor. Schrader’ın pek çok klasiğe beraber imza attığı Martin Scorsese de filmin yapımcıları arasında. Kumarbaz dünya prömiyerini 78. Venedik Film Festivali’nde yapmıştı. 

Tenin Gizemi

MUBI Türkiye

90’lar Amerikan bağımsız sinemasının ve Yeni Kuir Sinema’nın önde gelen isimlerinden Gregg Araki’nin imzasını taşıyan Tenin Gizemi (Mysterious Skin, 2004) MUBI Türkiye’de gösterimde. İki yakın arkadaşın küçük yaşta maruz kaldıkları travmatik bir deneyimin ilerleyen yıllarda tüm hayatlarını nasıl etkilediğini konu alan bu etkileyici büyüme hikâyesinin başrollerinde Joseph Gordon-Levitt ve Brady Corbet yer alıyor.

Yeniden Leyla

MUBI Türkiye

Barış Hancıoğulları’nın ilk uzun metrajı Yeniden Leyla (2020) dijital prömiyerini MUBI Türkiye’de yapıyor. Yönetmenin ifadesiyle “babaların pek ortalarda olmadığı iki farklı baba-oğul hikâyesi” anlatan film, birbirine sürpriz şekilde bağlanan iki farklı bölümden oluşuyor. Başroldeki Ahmet Melih Yılmaz’a 27. Adana Altın Koza Film Festivali’nde Umut Veren Genç Erkek Oyuncu ödülü kazandıran filmin diğer başrollerinde Ayfer Dönmez, Cem Zeynel Kılıç ve Sermet Yeşil yer alıyor.

Yönetmenin Seçimi 

İstanbul Modern Sinema 
’93 Yazı

İstanbul Modern Sinema, ‘Yönetmenin Seçimi’ adlı programla bir yönetmenin etkilendiği, ilham aldığı ya da sevdiği filmleri seyirciyle buluşturuyor. Serinin ilk konuğu Nisan Dağ olurken yönetmenin sinema dünyasını besleyen filmlerden oluşan seçki 21-31 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Seçki kapsamında ’93 Yazı (Estiu 1993, 2017), Gece Yaklaşıyor (Night Comes On, 2018), Sıcak Yaz (White Girl, 2016), Elektrik Çocukları (Electrick Children, 2012) ve Madeline Madeline’i Oynuyor (Madeline’s Madeline, 2018) gibi filmleri izlemek mümkün. 

Seçkiyle ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın.

Yan Yana (‘Aşağıdan Yukarıya’ Video Serisi)

Altyazı YouTube Kanalı

Altyazı Fasikül: Özgür Sinema’nın yeni video serisi ‘Aşağıdan Yukarıya’ Aylin Kuryel’in yeni filmi Yan Yana’yla başladı. Yakın zamanda mücadelelerinde kazanım elde eden Migros depo işçilerine odaklanan filmi ve Aylin Kuryel’le Yan Yana üzerine gerçekleştirilen sohbeti Altyazı YouTube Kanalı’nda izlemek mümkün.

‘Aşağıdan Yukarıya’yla ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Belfast

Kenneth Branagh’nın Kuzey İrlanda’da geçen kendi çocukluğundan yola çıkarak çektiği Belfast (2021) haftanın öne çıkan vizyon filmi. Ödül sezonunun dikkat çeken filmleri arasında yer alan film Pazar gecesi düzenlenecek Oscar töreninde de öne çıkması beklenen yapımlardan biri. Oyuncu kadrosunda Caitríona Balfe, Judi Dench, Jamie Dornan, Ciarán Hinds ve Colin Morgan’ın yer aldığı Belfast yedi dalda Oscar’a aday gösterildi. Bir çocuğun gözünden toplumsal dönemeçlere tanıklık etme formülünü kullanan film 1998 yılına kadar devam edecek ‘The Troubles’ adıyla anılan Kuzey İrlanda meselesinin başlangıç yıllarına nostaljik bir gözle yaklaşıyor. 

Kayıp Şehir 

Başrollerine Sandra Bullock ve Channing Tatum’ı taşıyan macera filmi Kayıp Şehir (The Lost City, 2022) bir popüler aşk romanı yazarıyla kitaplarının kapaklarını süsleyen modelin beraber çıkmak zorunda kaldıkları macerayı takip ediyor. Literatüre ‘Indiana Jones tarzı aksiyon filmi’ olarak geçmiş egzotik mekânlardaki Batılı maceraperestin yolculuğunu takip eden yapımları bir yandan taklit ederken diğer yandan onları komedi malzemesi hâline getiren film, başrol oyuncularının performansları ve bu mizah tonuyla öne çıkıyor. Yan rollerde Daniel Radcliffe ve Brad Pitt gibi yıldızların da boy gösterdiğini ekleyelim. 

Şans Tanrıçası

Ferzan Özpetek’in 2019 yapımı filmi Şans Tanrıçası (La Dea Fortuna) üç yıl gecikmeli olarak sinemalarda. Otuzlu yaşlarındaki Annamaria adlı bir kadının kadim dostları Alessandro ve Arturo’dan çocuklarının bakımını üstlenmelerini istemesini ve bu dileğin iki adamın hayatlarında köklü bir değişikliğe yol açmasını anlatan dram türündeki filmin başrollerini Stefano Accorsi, Jasmine Trinca ve Edoardo Leo paylaşıyor.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

(Hazırlayan: Büşra Uyar)


-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.