Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (26 Ocak – 1 Şubat)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (26 Ocak – 1 Şubat)

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Açık Kapılar Ardında, Sarayın Gözdesi, Kaptan Benim ve Rüya Senaryo gibi yapımlar dikkat çekiyor.

Haftalık seyir rehberimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta öne çıkan yapımlar: Türkiye’den gitmek konusuna dikkat çekici bir bakış atan Açık Kapılar Ardında, Yorgos Lanthimos imzalı Sarayın Gözdesi, çağımızın en temel meselelerinden birisine içeriden bir gözle bakma iddiasındaki Kaptan Benim, sıradışı hikâyesiyle dikkat çeken Rüya Senaryo ve tarihin en zalim uyuşturucu kartellerinden birini oluşturmuş Griselda Blanco’nun yaşamına odaklanan Griselda. Ayrıca yakın dönemde gündem yaratmış ve bu hafta dijital platformların kataloglarına eklenen pek çok önemli yapımı da listemizde bulmak mümkün.


Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Açık Kapılar Ardında

MUBI Türkiye

Türkiye’den gitmek konusuna dikkat çekici bir bakış atan Açık Kapılar Ardında (2023) MUBI Türkiye’de gösterimde. Yönetmenliğini Alpgiray Uğurlu’nun üstlendiği film 30. Adana Altın Koza Film Festivali’nde Ulusal Yarışma bölümünde yer almış ve burada FİLM-YÖN En İyi Yönetmen ödülünü kazanmıştı.

Baba

BluTV

Florian Zeller’ın yazıp yönettiği Baba (The Father, 2020) BluTV kataloğuna eklendi. Anthony Hopkins ve Olivia Colman’ın başrollerde yer aldığı filmde demans hastası bir babanın değişen dünyası başta kızı olmak üzere dış dünyayla ilişkisi üzerinden aktarılıyor. Film En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Uyarlama Senaryo dallarında Oscar kazanmıştı.

Ali Ercivan’ın filmle ilgili yazısını okumak için tıklayın.

Bergman Adası

BluTV

Mia Hansen-Løve imzalı Bergman Adası (Bergman Island, 2021) BluTV kataloğuna eklendi. Ingmar Bergman’ın hayatının büyük bölümünü geçirdiği Fårö Adası’na seyahat eden iki yönetmen karakterin ilişkisini anlatan filmin oyuncu kadrosunda Vicky Krieps, Tim Roth, Mia Wasikowska ve Anders Danielsen Lie gibi isimler yer alıyor.

Ekrem Buğra Büte’nin film hakkında kaleme aldığı yazıyı okumak için tıklayın.

Dünyanın En Kötü İnsanı

BluTV

Norveçli yönetmen Joachim Trier’in adını kitlelere duyuran ‘Oslo Üçlemesi’nin son halkası Dünyanın En Kötü İnsanı (Verdens Verste Menneske, 2021) BluTV kataloğuna eklendi. Hayatta yolunu bulmaya çalışan başkarakteri Julie’nin yaşamından dört yıla tanıklık eden film parçalı yapısı ve Trier filmlerine özgü, incelikli doğasıyla öne çıkıyor. 

Filmi Öykü Sofuoğlu’nun kaleminden okumak için tıklayın.

Expats

Prime Video

Başrolüne Nicole Kidman’ı taşıyan dizi Expats (2024- ) ilk iki bölümüyle Prime Video’da gösterimde. Yaratıcılığını Lulu Wang’ın üstlendiği dizi çalışma hayatlarını Hong Kong’da sürdüren bir grup yabancının yaşamlarına odaklanıyor.

Sarayın Gözdesi

Netflix Türkiye

Yorgos Lanthimos imzalı Sarayın Gözdesi (The Favourite, 2018) Netflix Türkiye kataloğuna eklendi. Şu sıralar Zavallılar (Poor Things) ile gündemde olan Lanthimos’un önceki uzun metrajı 18. yüzyıl İngiltere’sinde yaşamış Kraliçe Anne ve onun etrafında yaşanan ilişkilere odaklanıyor. Başroldeki Olivia Colman, bu filmdeki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazanmıştı.

Griselda

Netflix Türkiye

Başrolüne Sofia Vergara’yı taşıyan mini dizi Griselda (2024) Netflix Türkiye’de yayında. Dizi, tarihin en zalim uyuşturucu kartellerinden birini oluşturmuş Griselda Blanco’nun yaşamına odaklanıyor. 


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Kaptan Benim

Matteo Garrone imzalı Kaptan Benim (Io capitano, 2023) haftanın öne çıkan vizyon filmlerinden biri. Dakar’dan yola çıkıp Avrupa’ya ulaşmaya çalışan iki genci takip eden film çağımızın en temel meselelerinden birisine içeriden bir gözle bakma iddiasında. Film, En İyi Uluslararası Film dalında Oscar’a aday oldu. 

Rüya Senaryo

Başrolüne Nicolas Cage’i taşıyan Rüya Senaryo (Dream Scenario, 2023) bu hafta vizyonda. Adını İlgi Manyağı (Syk pike, 2022) ile duyuran Norveçli yönetmen Kristoffer Borgli’nin imzasını taşıyan film başkalarının rüyalarında belirmeye başladığını fark eden bir adamın dünyasını takip ediyor. Prömiyerini Toronto’da yapan film Altın Küreler’de Cage’e En İyi Erkek Oyuncu dalında adaylık getirmişti.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.