Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (27 Ağustos – 2 Eylül)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (27 Ağustos – 2 Eylül)

The White Lotus

Yaz aylarının sonuna geliyoruz. Pandemi gölgesinde geçen ikinci yazı geride bırakırken aşılama hızla ilerliyor. Sinemalar açık, festivaller fiziksel olarak yapılabiliyor. Önümüzdeki hafta başlayacak Venedik Film Festivali’yle ödül sezonu da hareketlenmeye başlayacak. Aynı şekilde Ayvalık’la birlikte yerli festival sezonu da açılacak. Yeni filmlerin yeniden fiziksel olarak hayatımıza girmeye başladığı bu dönemde dijital platformların gündemi de artık kalıcı olarak belirleyici konumda. Bu hafta da pek çok önemli dizi ve film Türkiye’deki dijital platformlarda gösterime girdi. Haftanın öne çıkan yapımları ise, bir anda yılın en beğenilen dizileri arasına giren HBO yapımı The White Lotus ile BluTV’nin yeni özel yapım dizisi İlk ve Son.


200 Metre

Bein Connect

Filistinlilerin gündelik yaşam pratiklerine çarpıcı bir bakış atan 200 Metre (200 Meters, 2020) Bein Connect kataloğuna eklendi. Film, Batı Şeria Duvarı’nın Filistin tarafında, öbür taraftaki eşi ve ailesinden yalnızca 200 metre ötede yaşayan Filistinli inşaat işçisi Mustafa’nın yaşamına odaklanıyor. Oğlunun yaralandığı bir gün İsrail’in kontrol noktasından geçemeyen Mustafa’nın yaşadıklarına odaklanan film son dönemde İsrail-Filistin meselesine dair yapılmış en çarpıcı filmlerden biri. Geçtiğimiz yıl Venedik Film Festivali’nin Venedik Günleri bölümünde dünya prömiyerini yapan 200 Metre, ardından birçok önemli uluslararası film festivalini dolaştı ve Ürdün’ün Oscar adayı oldu. Filmin yönetmenlik koltuğunda Ameen Nayfeh oturuyor.


Advertisement

Dogman 

MUBI Türkiye

Gomorra (2008) ve Bir Varmış Bir Yokmuş (Il Racconto dei Racconti, 2015) gibi filmleriyle tanınan Matteo Garrone’nin imzasını taşıyan Dogman (2018) MUBI Türkiye’de gösterimde. Film, bir kenar mahallede sessiz sakin yaşarken çocukluk arkadaşı eski boksör Simone’nin hapisten çıkışıyla kendini bir şiddet sarmalının ortasında bulan köpek kuaförü Marcello’ya odaklanıyor. Bir yandan çürümeye yüz tutmuş bir toplumu resmederken bir yandan da etkileyici bir karakter portresi ortaya koyan Dogman, başroldeki Marcello Fonte’ye Cannes Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülü kazandırmıştı.

Filmi Coşkun Liktor’un kaleminden okumak için tıklayın.


İlk ve Son 

BluTV

Sinema tarihinden önemli eserleri kataloğuna eklemesinin yanı sıra, son dönemde imza attığı Yeşilçam, Bonkis ve Doğu gibi özel yapımlarla da dikkat çeken BluTV, merakla beklenen yeni dizisi İlk ve Son‘un ilk üç bölümünü yayınladı. Başrollerini Özge Özpirinçci ve Salih Bademci’nin paylaştığı dizi, yirmili yaşlarının ortasında tanışıp otuzlu yaşlarının sonunda ayrılan iki sevgilinin öyküsü anlatıyor. Yıllara yayılan inişli çıkışlı bir romantik ilişkiyi çeşitli boyutlarıyla ele alan İlk ve Son, farklı zaman akışlarını bir araya getiren kurgusuyla da şimdiden seyircinin beğenisini kazanmış durumda.


Kevin Can F**k Himself 

Amazon Prime Video 

Valerie Armstrong’un yarattığı Kevin Can F**k Himself, tipik Amerikan sitcom’larının tüm unsurlarını barındırırken bir taraftan da türün antitezi denebilecek duygu ve manzaraları taşıyor ekrana. Geleneksel sitcom kamerası ve ışıklandırması kullanılan sahnelerde başkarakter Allison’ın (Annie Murphy) çocuksu ve sorumsuz kocası Kevin (Eric Peterson) ile arkadaşlarının saçmalıklarına katlanması ‘kahkahalar eşliğinde’ verilirken, dramaya geçiş yapıldığında dizinin estetiği değişiyor ve Allison’ın kırgınlığı ile öfkesi yahut evdeki böcekler gibi detaylar giriyor işin içine.


Really Love 

Netflix Türkiye

​​Kısa filmleriyle tanınan Angel Kristi Williams’ın ilk uzun metrajı Really Love (2020) Netflix Türkiye’de gösterimde. Williams’ın Felicia Pride’la birlikte senaryosuna da imza attığı dram türündeki film, Washington DC’nin gitgide mutenalaşan bir mahallesinde yaşayan genç bir ressamın öyküsünü anlatıyor. Başrollerini Kofi Siriboe, Yootha Wong-Loi-Sing, Michael Ealy ve Uzo Aduba’nın paylaştığı Really Love geçtiğimiz yıl SXSW Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülüne layık bulunmuştu.


Snowpiercer 

BluTV

Türkçeye ‘Buz Mermisi’ adıyla çevrilen, büyük bir çevre felaketi sonrası tüm insanlığın hiç durmadan dönen 1001 vagonlu bir trenin içinde, bir tür hiper-teknolojik Nuh’un Gemisi’ne sığdırıldığı 1982 tarihli çizgi roman ‘Le Transperceneige’in Güney Koreli usta yönetmen Bong Joon-ho’nun imzasını taşıyan uyarlaması bu hafta itibariyle BluTV’de. Seyirciyi ve eleştirmenleri ikiye bölen Snowpiercer’da yönetmen, imzası olan o türler arası geçişleri ve mizahı distopik bir bilimkurgu öyküsünün içine yediriyor.

Filmi Stefo Benlisoy’un kaleminden okumak için tıklayın.


Umudun Öteki Yüzü

MUBI Türkiye


Aki Kaurismäki Umut Limanı’ndan (Le Havre, 2011) altı yıl sonra çektiği Umudun Öteki Yüzü’nde (Toivon Tuolla Puolen, 2017) benzer bir göçmenlik hikâyesi anlatıyor. Bu kez bir Fransız kasabası yerine Helsinki’deyiz ve göçmen karakter Kuzey Afrikalı değil, Ortadoğulu. Suriye’den kaçıp gelmiş Khaled (Sherwan Haji) bir taraftan Finlandiya’nın göçmen politikasının içinde yolunu bulmaya çalışırken bir taraftan da kayıp kız kardeşinin izini sürüyor. Yolunun yeni boşanmış ve pokerden küçük bir servet kazanmış Finlandiyalı bir adamla (Sakari Kuosmanen) kesişmesiyle, aralarında tuhaf bir dostluk gelişiyor. Kaurismäki her zamanki soğukkanlı mizahıyla tüm ötekileri biraz sinik ama çokça hümanist bir biçimde sarıp sarmalarken yeni bir şey söylemiyor ama ustalığının zirvesini de konuşturuyor.


Umut

MUBI Türkiye
Umut

Yılmaz Güney’in yönetmenlik kariyerindeki en önemli yapımlardan Umut (1970), pazar günü MUBI Türkiye kataloğuna ekleniyor. Güney’in hem yönettiği hem de Şerif Gören’le birlikte senaryosuna imza attığı ve Yeşilçam’daki Çirkin Kral imajına âdeta bir itiraz niteliğinde yükselen devrimci sinema anlayışını kitlelere duyuran filmin başrolünde de Tuncel Kurtiz’le birlikte Yılmaz Güney yer alıyor. Güney’in babasının hikâyesini anlattığı film olarak da bilinen Umut, bir arabanın çarpması sonucu atı ölünce tek geçim kaynağını kaybedip bir definenin peşinden koşmaya başlayan faytoncu Cabbar’ın hikâyesini ele alıyor. MUBI Türkiye’nin ‘Yılmaz Güney: Devrimci Sinema’ başlıklı programında Umut‘un yanı sıra toplam beş filmin daha yer aldığını hatırlatalım.

Yılmaz Güney sinemasını Övgü Gökçe’nin kaleminden okumak için tıklayın.


The White Lotus

Bein Connect 

Kısa sürede yılın en sevilen dizileri arasına giren Mike White imzalı HBO yapımı The White Lotus Bein Connect’te izlenebiliyor. Televizyon dünyasının Jennifer Coolidge, Murray Bartlett ve Connie Britton gibi başarılı isimlerini bir araya getiren ve oyuncu performanslarıyla büyük övgü toplayan 6 bölümlük dizi, Hawaii’de tropik bir otelin çalışanları ile misafirleri arasındaki trajikomik çatışmayı konu alıyor. Dram ve komedi türlerini harmanlayan dizinin sevenlerine, ikinci sezonun da şimdiden onaylandığı müjdesini verelim.


Altyazı’nın Sevdiği Filmler: Invasion of the Body Snatchers

Altyazı YouTube Kanalı 

Altyazı’nın Sevdiği Filmler’in on altıncı bölümünde Philip Kaufman imzalı bilimkurgu klasiği Invasion of the Body Snatchers’ı (1978) konuşuyoruz. Aslı Ildır ve Yeşim Tabak, filmi zamansız temaları ve dönemiyle kurduğu ilişki üzerinden tartışırken bir yandan da ‘The Body Snatchers’ romanından yapılan diğer uyarlamalarla karşılaştırıyor.


Ayrıca Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz, kaçırılmaması gereken 5 mini dizi:

  • Maniac | Netflix Türkiye
  • The Night of | BluTV
  • Normal People | BluTV
  • The Undoing | Bein Connect
  • When They See Us | Netflix Türkiye
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.