Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (5-11 Mart)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (5-11 Mart)

Öne çıkanlar, kaçırılmaması gerekenler ve geçici olarak yayında olanlar… Haftalık Gösterim Rehberi, çeşitli platformlarda izlemeye açılmış film ve dizilerle karşınızda.


Ansızın

MUBI Türkiye

Aslı Özge’nin dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nde gerçekleştiren 2016 yapımı filmi Ansızın (Auf Einmal) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Yönetmenin üçüncü uzun metrajı gözünü küçük bir Alman kasabasına dikiyor. Batı toplumunun konforlu, güçlü ve güvenli görünen toplumsal yaşamının kırılganlığını vurgulayan Ansızın, Batı Avrupa’nın güncel meselelerine çarpıcı ve açık sözlü bir bakış atıyor.

Ayça Çiftçi’nin filmle ilgili yazısını okumak için tıklayın: ‘Ansızın: Kusursuz Hayata Bir Leke’


Brazil

BluTV

Terry Gilliam’ın 1985 yapımı distopya klasiği Brazil BluTV’de gösterime girdi. Tüm zamanların en sevilen bilimkurgularından biri olan filmin oyuncu kadrosunda Jonathan Pryce, Robert De Niro, Kim Greist ve Michael Palin gibi isimler yer alıyor. Sam Lowry adlı bir memurun öyküsüne odaklanan Brazil, Lowry’nin içinde yaşadığı distopyadan ve karanlık günlük yaşamından hayal ve rüyalara sığınarak kaçma çabasını ele alıyor.


İFSAK Kısa Film Festivali

kisafilm.ifsak.org.tr
İFSAK Kısa Film Festivali
Sulukule Mon Amour

İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği tarafından düzenlenen İFSAK Kısa Film Festivali bu yıl tamamen çevrimiçi ortama taşınıyor. 6-14 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek festival bu yıl odağına İran sinemasını alıyor. Festival kapsamında izleyiciyle buluşacak beş İran filminin yanı sıra ilk uzun metrajı Hayaletler’le (2020) dikkat çeken Azra Deniz Okyay’ın kısa filmlerini de festival kapsamında izlemek mümkün.


İstanbul Film Festivali Mart Seçkisi

filmonline.iksv.org
İstanbul Film Festivali
Kaçan Kadın

İKSV’nin pandemi koşulları nedeniyle tüm yıla yaydığı İstanbul Film Festivali çevrimiçi gösterimleri Mart ayında da devam ediyor. Festivalin Mart seçkisinde büyük festivallerde prömiyer yapmış yeni filmlerin yanı sıra sinema tarihinde iz bırakmış bazı klasikler de yer alıyor. Tüm filmlerin gösterime girme saatinden itibaren beş gün boyunca izlemeye açık olacağı seçki, 5 Mart’ta Magnus von Horn imzalı Ter (Sweat) ile başlıyor. Joanna Hogg’un Takımada (Archipelago, 2010) ve Hong Sang-soo’nun Kaçan Kadın (Domangchin Yeoja, 2020) filmleri de ilk günlerde gösterime girecek filmler arasında.


Sadie Benning Seçkisi

Pera Film
Alman Şarkısı (German Song)

Pera Film yeni gösterim programında Amerikan deneysel sinemasının öncü isimleri arasında yer alan Sadie Benning’in filmlerinden bir seçki sunuyor. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle hazırlanan program, sanatçının altı eserini bir araya getiriyor. Tamamı çevrimiçi ortamda gerçekleştirilecek etkinlikte gösterilecek filmler iki hafta boyunca izleyiciye açılacak ve Pera Müzesi web sitesi üzerinden izlenebilecek. Etkinliğin başlangıç tarihi ise 8 Mart.


Six Feet Under

BluTV

Televizyon tarihinin en sevilen yapımlarından Six Feet Under BluTV’de izlenebiliyor. 2001-2005 yılları arasında yayınlanan HBO yapımı dizi, bu yıl yirminci yaşını kutluyor. Yapımcılığını Alan Ball’un üstlendiği efsanevi dizide, cenaze evi işleten bir ailede, babanın ölümünün ardından aile fertlerinin yaşadıkları ele alınıyor.


Trans Hâlindeki Ülke

MUBI Türkiye

Brezilya’da ortaya çıkan Cinema Novo akımının sembol isimlerinden Glauber Rocha’nın 1967 yapımı filmi Trans Hâlindeki Ülke (Terra em Transe), MUBI Türkiye’de gösterime girdi. 1960-1966 yılları arasında Brezilya’da yaşanan toplumsal olayların bir alegorisi olma özelliği taşıyan film, anarşist şair ve gazeteci Paulo Martins’in devlet görevlilerine karşı verdiği mücadeleyi konu ediniyor.


Altyazı Fasikül Tartışmaları: Buluntu Görüntü ile Çalışmak

Altyazı YouTube Kanalı

Çöpten çıkarılan ya da internette kazı çalışmasıyla bulunan görüntüler… Tesadüfen karşılaşılan imajlar ya da popüler kültür tarafından maruz bırakıldığımız imajlar, sesler… Altyazı Fasikül Tartışmaları’nın yeni seansı ‘Buluntu Görüntü ile Çalışmak’ başlığını taşıyor. Buluntu görüntü alanında birbirinden çok farklı pratikleri sürdüren sanatçıların katılımıyla gerçekleşen tartışmadan parçaların yer aldığı video, Altyazı’nın YouTube kanalında yayında.


Ayrıca 8 Mart Kadınlar Günü vesilesiyle Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz, kadın yönetmenlerin imzasını taşıyan 5 çarpıcı film:

  • Beden ve Ruh / Teströl és Lélekröl (Yön. Ildikó Enyedi) | BluTV
  • Gelecek Günler / L’avenir (Yön. Mia Hansen-Løve) | MUBI Türkiye
  • Marie Antoinette (Yön. Sofia Coppola) | Netflix Türkiye
  • Mutluluk / Le Bonheur (Yön. Agnès Varda) | MUBI Türkiye
  • Toni Erdmann (Yön. Maren Ade) | BluTV
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.