Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (6-12 Ocak)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (6-12 Ocak)

Aftersun

Altyazı Öneriyor’da bu hafta önümüzdeki ödül sezonunda öne çıkması muhtemel iki film dikkat çekiyor: Güneş Sonrası ve Fabelmanlar.

Charlotte Wells’in Paul Mescal ve Frankie Corio’yu başrollere taşıyan ilk uzun metrajı Güneş Sonrası, uzun bir süredir sinema gündemini belirleyen bir güce sahip. Çeşitli festivaller ve özel gösterimlerin ardından vizyonu atlayıp doğrudan MUBI Türkiye’de gösterime giren film şüphesiz ki son dönemin en dikkat çeken yapımları arasında. Altyazı Öneriyor’un bu haftaki bölümünün de öne çıkan yapımı. Bunun yanında bu hafta vizyona giren Spielberg imzalı Fabelmanlar da haftanın seyir gündemini belirleyecek yapımlardan. Copenhagen Cowboy, The Pale Blue Eye, Metronom ve Star Wars: The Bad Batch de haftanın önemli seyir alternatifleri arasında yer alıyor.


Advertisement

Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Cennetten Çok Uzakta 

MUBI Türkiye

Todd Haynes imzalı Cennetten Çok Uzakta (Far from Heaven, 2002) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Başrolünde Julianne Moore’un yer aldığı film 1950’lerde yaşamış Cathy Whitaker adlı bir ev hanımının hikâyesini anlatıyor. Film büyük oranda Douglas Sirk filmlerine göndermeler taşıyor. 

Copenhagen Cowboy

Netflix Türkiye

Çağımızın en önemli yönetmenlerinden Nicolas Winding Refn’in yaratıcılığını üstlendiği Copenhagen Cowboy (2022- ) Netflix Türkiye’de gösterimde. Danimarkalı yönetmenin yıllar sonra yeniden anadilinde ürettiği dizi gözünü Kopenhag yeraltı dünyasına dikiyor.

Güneş Sonrası

MUBI Türkiye

Cannes’daki ilk gösteriminden sonra hızlıca yılın en sevilen filmlerinden birine dönüşen Güneş Sonrası (Aftersun, 2022) meraklı bir bekleyişin ardından MUBI Türkiye’de gösterimde. Charlotte Wells’in Paul Mescal ve Frankie Corio’yu başrollere taşıyan ilk uzun metrajı, Türkiye’de geçirilen bir tatilin hatıralarını film evrenine taşıyor. 

Çiçek Kahraman ve Aslı Ildır’ın Güneş Sonrası yorumları için tıklayın.

Grey’s Anatomy

Disney+

Efsanevi dizi Grey’s Anatomy’nin (2005- ) tüm bölümleri Disney+ kataloğuna eklendi. Kendi içerisinde bir alt türe dönüşen hastane dizilerinin en sevilenleri arasında yer alan dizi doktorların dünyasına kendine has bir dille yaklaşıyor.

The Pale Blue Eye 

Netflix Türkiye

Yönetmenliğini Scott Cooper’ın üstlendiği film The Pale Blue Eye (2022) Netflix Türkiye’de yayında. 2003 tarihli aynı adlı romandan uyarlanan The Pale Blue Eye, 19. yüzyılda yaşamış bir dedektifin bir dizi cinayeti çözme hikâyesine odaklanıyor. Filmin başrolü Christian Bale’e ait. 

Reservation Dogs – 2. Sezon 

Disney+

Yaratıcılığını Sterlin Harjo ve Taika Waititi’nin üstlendiği dizi Reservation Dogs’un (2021- ) ikinci sezonu Disney+’ta yayında. Oklahoma’daki yerli Amerikalıların dünyasına odaklanan dizi ilk sezonuyla oldukça ses getirmiş ve geçtiğimiz yılın en sevilen dizileri arasında yer almıştı.

Suç Unsuru

MUBI Türkiye

Kuşağının önemli yönetmenlerinden Lars von Trier’in ilk uzun metrajı Suç Unsuru (Forbrydelsens element, 1984) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. MUBI Türkiye’nin Trier filmografisine yönelik toplu gösterimi dâhilinde kataloğuna aldığı film distopya ve polisiye unsurlarını bir araya getiriyor. Film yönetmenin Europa üçlemesinin de ilk ayağı olma özelliğine sahip.

Star Wars: The Bad Batch

Disney+

Disney’in Star Wars evrenine yeni katkısı The Bad Batch (2022- ) Disney+’ta yayında. Yaratıcılığını Dave Filoni’nin üstlendiği dizi Star Wars: The Clone Wars (2008-2014) dizisinde anlatılan olayların sonrasına uzanıyor. 

Woman of the Dead

Netflix Türkiye

Netflix’in Almanya yapımı yeni dizisi Woman of the Dead (2022- ) dijital platformda yayında. Kocasını kimin öldürdüğünün peşinde intikam arayan bir kadının hikâyesini anlatan dizinin başrolünde Anna Maria Mühe yer alıyor. 


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Fabelmanlar

Steven Spielberg’ün merakla beklenen yeni filmi Fabelmanlar (The Fabelmans, 2022) haftanın öne çıkan vizyon filmlerinden. Yarı otobiyografik özellikler taşıyan film Spielberg’ün bir yönetmen olarak yolculuğunun başına odaklanıyor. Oyuncu kadrosunda Michelle Williams, Paul Dano ve Seth Rogen gibi popüler isimler mevcut. 

Metronom

Yönetmenliğini Alexandru Belc’in üstlendiği Metronom (2022) Başka Sinema salonlarında vizyonda. 1972 yılında Romanya’da geçen film, 17 yaşındaki Ana’nın sevgilisinin ülkeyi temelli terk edeceğini öğrenmesi ve ardından onunla geçirdiği birkaç güne odaklanıyor. 


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.