Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (7-13 Temmuz)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (7-13 Temmuz)

Haftanın öne çıkan yapımları arasında , The Banshees of Inisherin, Seul’a Dönüş, Disco Boy ve Ren Altını gibi filmler bulunuyor.

Haftalık seyir rehberimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta Polonyalı sinemacı Jerzy Skolimowski’nin yedi yıl aradan sonra sinemaya döndüğü , Martin McDonagh’nın yeni filmi The Banshees of Inisherin, Kazım Öz’ün 2008 yapımı filmi Fırtına, yönetmenliğini Davy Chou’nun üstlendiği Seul’a Dönüş, Pawel Pawlikowski imzalı Soğuk Savaş, başrolüne popüler oyuncu Franz Rogowski’yi taşıyan Disco Boy, Fatih Akın’ın ünlü Kürt-Alman rapçi Xatar’ın hayat hikâyesini anlatan yeni filmi Ren Altını ve dikkat çekici müzik belgeselleri Wham! ve The Spark Brothers gibi yapımlar öne çıkıyor. 


Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

MUBI Türkiye

Polonyalı sinemacı Jerzy Skolimowski’nin yedi yıl aradan sonra sinemaya döndüğü (EO, 2022) MUBI Türkiye’de gösterimde. Robert Bresson’un 1966 tarihli klasiği Rastgele Balthazar’dan (Au hasard Balthazar) yola çıkan film bir eşeğin gözünden günümüz dünyasına tanıklık ediyor.

Filmi Öykü Sofuoğlu’nun kaleminden okumak için tıklayın.

The Banshees of Inisherin

Disney+

Martin McDonagh’nın yeni filmi The Banshees of Inisherin (2022) Disney+ kataloğuna eklendi. İki kadim dosttan birisinin bir sabah kalktığında diğerini hayatından çıkarmaya karar vermesi üzerine kurulu filmin başrollerinde Brendan Gleeson ve Colin Farrell yer alıyor.

Ekrem Buğra Büte’nin film üzerine yazdığı yazıyı okumak için tıklayın.

Fırtına

MUBI Türkiye

Kazım Öz’ün 2008 yapımı filmi Fırtına (Bahoz) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. 90’lar öğrenci hareketinin oluşum sürecine ve bilhassa Kürt siyasal hareketinin o dönemki dinamiklerine eğilen film yakın dönem Türkiye sineması üretiminin önemli eserlerinden birisi. 

Jack Ryan – 4. Sezon

Prime Video

Başrolüne John Krasinski’yi taşıyan dizi Jack Ryan (2018-2023) dördüncü ve final sezonuyla Prime Video’da. Toplam altı bölümden oluşan sezon, ikişer bölümlük periyotlar hâlinde yayınlanıyor. Dizi, 14 Temmuz’da yayına girecek bölümlerle final yapacak.

The Out-Laws

Netflix Türkiye

Oyuncu kadrosunda Adam DeVine, Nina Dobrev, Ellen Barkin ve Pierce Brosnan gibi isimlerin yer aldığı The Out-Laws (2023) Netflix Türkiye’de yayında. Filmde, evleneceği hafta çalıştığı şube soyulan bir banka müdürünün müstakbel dünürlerinden şüphelenmesi anlatılıyor.

The Spark Brothers

Netflix Türkiye

Edgar Wright’ın ikonik art pop grubu Sparks’ın sanatsal yolculuğuna odaklanan belgeseli The Spark Brothers (2021) Netflix Türkiye’de yayına girdi. İkilinin elli yıla yayılan kariyerlerini pek çok açıdan inceleyen belgesel Wright’ın dinamik ve renkli dünyasından da izler taşıyor. 

Seul’a Dönüş

MUBI Türkiye

Yönetmenliğini Davy Chou’nun üstlendiği Seul’a Dönüş (Return to Seoul, 2022) MUBI Türkiye’de gösterimde. Dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl Cannes’ın Belirli Bir Bakış bölümünde yapan film, doğduktan hemen sonra evlatlık olarak Fransız bir çifte verilen Koreli bir kadının 25 yaşında doğduğu ülke Güney Kore’ye dönmesini konu alıyor. 

Soğuk Savaş

MUBI Türkiye

Pawel Pawlikowski imzalı Soğuk Savaş (Zimna wojna, 2018) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. 1950’lerde müzik etrafında geçen bir aşk hikâyesi anlatan film dokunaklı öyküsü kadar müzikleri ve oyunculuk performanslarıyla da beğeni toplamış, toplam 3 dalda da Oscar’a aday gösterilmişti.

Filmi Övgü Gökçe’nin kaleminden okumak için tıklayın.

Wham!

Netflix Türkiye

George Michael ve Andrew Ridgeley’nin oluşturduğu pop grubu Wham!’in dünyasına odaklanan belgesel Wham! (2023) Netflix Türkiye’de yayında. İkilinin 80’lerin başında başlayan birlikteliklerine odaklanan filmin yönetmenlik koltuğunda Chris Smith oturuyor. 


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Disco Boy

Başrolüne popüler oyuncu Franz Rogowski’yi taşıyan Disco Boy (2023) bu hafta vizyonda. Dünya prömiyerini bu yıl Berlin Film Festivali’nde yapan film Sanatsal Katkı bağlamında Gümüş Ayı kazanmıştı. Giacomo Abbruzzese’nin ilk uzun metrajını Başka Sinema salonlarında izlemek mümkün. 

Ren Altını

Fatih Akın’ın ünlü Kürt-Alman rapçi Giwar Hajabi, nam-ı diğer Xatar’ın hayat hikâyesini anlatan yeni filmi Ren Altını (Rheingold, 2022) haftanın öne çıkan vizyon filmlerinden. Xatar’ın Irak’ın hapishanelerinden Almanya’nın uyuşturucu ticaretine uzanan yaşam öyküsünü takip eden filmin başrolünde aktör ve müzisyen Emilio Sakraya yer alıyor.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.