Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (8-14 Ekim)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (8-14 Ekim)

Rick and Morty

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Yılmaz Erdoğan’ın senaryosunu yazıp oyuncu kadrosunda yer aldığı Kin ve yeni sezonuyla Netflix’e gelen Rick and Morty dikkat çekiyor. Listemizin sonunda yer verdiğimiz ek önerilerimizi ise şu sıralar 58. kez düzenlenen Altın Portakal tarihinden ödüllü filmlere ayırıyoruz.


Babam ve Oğlum

BluTV

​​Ege’deki çiftlikten gazetecilik okumak için ayrılan Sadık’ın yıllar sonra oğluyla beraber yeniden aile çiftliğine dönüşünü izlediğimiz Çağan Irmak imzalı Babam ve Oğlum (2005) artık BluTV’de izlenebiliyor. Irmak’ın senaryosunu da yazdığı ve gişede hatırı sayılır bir başarı elde eden film, 12 Eylül darbesini arka planına alarak dönemin atmosferini ana akım sinemamızda görece iyi işleyen filmler arasındaki yerini de koruyor. Başrollerine Çetin Tekindor, Hümeyra, Fikret Kuşkan gibi isimleri taşıyan Babam ve Oğlum’un kalabalık oyuncu kadrosu ve duygu yüklü çözüm anlarıyla günümüzde etkileri hâlâ süren bir melodram estetiği başlattığını söylemek mümkün.


XV. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali

• High Maintenance – The Life and Work of Dani Karavan
High Maintenance – The Life and Work of Dani Karavan (2020)

Önceki yıllarda her ekim ayının ilk pazartesi günü dünya çapında kutlanan Dünya Mimarlık Günü vesilesiyle Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nce gerçekleştirilen XV. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali, pandemi nedeniyle geçen yıl olduğu gibi bu yıl da çevrimiçi düzenleniyor. 4-9 Ekim tarihleri arasında Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin festival sayfasından YouTube’a yönlendirilecek olan filmlerin burada 24 saat erişimde kaldığı bilgisini de hatırlatalım.

Etkinlikle ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın.


Kin 

Netflix Türkiye

Senaryosunda Yılmaz Erdoğan’ın imzası bulunan, Güney Kore yapımı Ak-ui yeon-dae-gi (2015) filminden uyarlama Kin, Netflix Türkiye’de gösterime açıldı. Yönetmen koltuğunda Türkan Derya’nın oturduğu, başrollerinde Ahmet Mümtaz Taylan, Yılmaz Erdoğan, Cem Yiğit Üzümoğlu, Rüzgar Aksoy gibi isimlerin bulunduğu film, başkomiser Harun’un (Yılmaz Erdoğan) mesleğiyle ilgili bir kutlama akşamı sonrası evine dönerken bir taksi şöförü tarafından uğradığı saldırı etrafında gelişen olayları anlatıyor. Yapımını BKM ve Necati Akpınar’ın üstlendiği Kin alternatif bir izleme önerisi olarak öne çıkıyor.


Lola 

MUBI Türkiye
Lola


​​Jacques Demy ilk uzun metrajı Lola’da (1961), Cherbourg Şemsiyeleri (Les parapluies de Cherbourg, 1964) gibi müzikallerin damga vuracağı kariyerinin şarkılara ve romantizme adanacağını ortaya koyuyor. Birbirine bağlanan acı-tatlı öyküleriyle romantizme yazılmış bir aşk mektubu sayılabilecek filmde Lola (Anouk Aimée), çocuk yaştaki oğluna tek başına bakan, kocası tarafından terk edilmiş bir kabare dansçısı. Tesadüfen karşılaştığı eski sevgilisi Roland (Marc Michel) hâlâ ona âşık olduğunu fark ediyor. Karşılıksız aşklardan birinin hüznü diğerininkine karışırken, aşkın kendisi bir umut biçimi olarak beliriyor.


Madeline Madeline’i Oynuyor

BluTV


Yönetmenliğini ​​Josephine Decker’ın üstlendiği Madeline Madeline’i Oynuyor (Madeline’s Madeline, 2018), deneysel bir görsel üslupla bizi on altı yaşındaki bir genç kızın endişeler, gerilim hattında duygular ve hayal gücüyle dolup taşan dünyasının içine çekiyor. Sorunlu bir ev ortamında yaşayan, annesi (Miranda July) ile çatışmalı bir ilişkisi olan Madeline (Helena Howard), kısmen akıl sağlığı kısmen büyüme sancılarıyla boğuştuğu bir dönemde tiyatro grubundaki performansları aracılığıyla zihinsel dengesini bulmaya çalışıyor.


Mahkeme

MUBI Türkiye


Venedik Film Festivali’nde En İyi İlk Film ve Ufuklar bölümünün En İyi Film’i seçilen Chaitanya Tamhane imzalı Mahkeme (Court, 2014), Hindistan’da muhalif bir halk ozanının yargılanma sürecini ele alıyor. Mumbai’de bir halk protestosunda sahne alan, 65 yaşındaki Narayan Kamble (Vira Sathidar) bir şarkısıyla bir işçiyi intihara sürüklediği gibi uydurma bir gerekçeyle yargılanırken, film ozanın yanında savcı, aktivist avukat ve yargıç gibi karakterlerin öyküsünü de işin içine dâhil ederek sistemin bütünündeki çürümüşlüğe odaklanıyor.  


The Movies That Made Us – İkinci Sezon

Netflix Türkiye

İlk kez 2019’da yayın hayatına başlayan ve kısa sürede hatırı sayılır bir kitle edinen The Movies That Made Us’ın ikinci sezonu Netflix’te yerini aldı. Brian Volk-Weiss’ın The Toys That Made Us serisinden yola çıkarak tasarladığı dizi, 80’ler ve 90’ların popüler filmlerini ve o filmlerin arka planındaki hikâyeleri anlatıyor. Her bir bölümde başka bir filmin başlangıç fikrinden son hâlini alıncaya kadarki sürecine tanıklık eden serinin yeni sezonunda Geleceğe Dönüş’ten Jurassic Park’a pek çok başarılı serinin yapım hikâyesinde yolculuğa çıkıyoruz.


Rock’n Roll

MUBI Türkiye

Fransa sinemasının birçok önemli isminin kendileri olarak yer aldığı ve bir zamanların en gözde genç oyuncularından olan Guillaume Canet’nin artık çaptan düşmüş bir oyuncu olarak otoportresini  sunduğu Rock’n Roll, MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Marion Cotillard, Gilles Lellouche, Philippe Lefebvre gibi başarılı Fransız oyuncuları da izlediğimiz film, Canet’nin hâlâ iyi bir oyuncu olduğunu kanıtlamak üzere farklı rollerde karşımıza çıkarken tipik Fransa komedilerinin yolundan ilerleyerek keyifli bir seyirlik sunmayı başarıyor.


Rick And Morty – Beşinci Sezon 

Netflix Türkiye

İlk kez 2013 yılında Cartoon Network’ün yetişkin animasyonları kuşağı Adult Swim’de seyirci karşısına çıkan bilimkurgu dizisi Rick and Morty’nin beşinci sezonu Netflix’te. Smith ailesi etrafında şekillenen dizinin merkezinde eksantrik ve alkolik bir bilim insanı olan Rick Sanchez var. Geleneksel değerlerin hiçbirine saygısı bulunmayan çılgın Rick ile naif olduğu kadar huysuz torunu Morty’nin evrenin binbir farklı boyutunda akıl almaz acayiplikte maceralar yaşadıkları dizi, sürprizlerle dolu senaryosu ve kendine özgü mizahıyla kült statüsü kazanmış bir yapım. Beşinci sezon, Rick’in düşmanı Mr. Nimbus’un ortaya çıkmasıyla başlıyor.


Salkım Hanımın Taneleri

BluTV
Salkım Hanımın Taneleri


Tomris Giritlioğlu’nun yönettiği ve Yılmaz Karakoyunlu’nun romanından Tamer Baran ile Etyen Mahçupyan’ın senaryolaştırdıkları Salkım Hanım’ın Taneleri (1999), 1940’lı yılların hoyrat sosyal değişimini, gayrimüslim azınlıklara getirilen Varlık Vergisi ile bu uygulamaya bağlı Aşkale Çalışma Kampı’nın tetiklediği dramı zengin bir İstanbul ailesi ve konaklarında çalışan Anadolu göçmenleri üzerinden anlatıyor. Zamanında epey ses getiren ve Türkiye’nin Oscar aday adayı olan film, Zuhal Olcay, Hülya Avşar, Kamran Usluer, Uğur Polat, Derya Alabora, Güven Kıraç, Zafer Algöz ve Murat Daltaban’ın yer aldığı, hayli güçlü bir oyuncu kadrosuna sahip.


Ayrıca Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz 5 Altın Portakallı film:

  • Kelebekler | BluTV
  • Maddenin Halleri | MUBI Türkiye
  • Mavi Dalga | BluTV
  • Üçüncü Sayfa | BluTV
  • Yaşamın Kıyısında | BluTV
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.