Şu An Okunan
Vizyonda Bu Hafta: 8 Ekim

Vizyonda Bu Hafta: 8 Ekim

The Courier

Çok sayıda korku ve gerilim filminin vizyona girdiği haftanın öne çıkan yapımı, Soğuk Savaş döneminde geçen, Benedict Cumberbatch’li casusluk hikâyesi Kurye.


Cinni Kâbus

Geceleri kâbuslarla uyanan Ezgi, rüyalarında kendisine verilmek istenen mesajı araştırmaya başlar. Ancak babasının ölümünün arkasındaki sır perdesini aralamaya çalıştığı bu süreçte, cinler ona musallat olacaktır.


Advertisement

İZLENMELİ Mİ? Mehmet Kütük’ün ikinci uzun metrajı Cinni Kâbus, düşük bütçeli yerli korku filmlerinin yeni bir örneği.

Yönetmen: Mehmet Kütük

Senaryo: Uğurcan Cengiz

Oyuncular: Cemre Can Saatçi, Çimen Çetin, Hakan Karakuş, Nizamettin Kalkan, Yusuf Delibaş

Türkiye/2021/Türkçe/70 dk./Kalem Film (Skypic Films)

Vizyon Tarihi: 8 Ekim


Defin-Ecin Zulman

Yeni evli Hakan ve Zeynep’in hayatı, Hakan’ın borçları nedeniyle tefecilerin eline düşmesiyle altüst olur. Eşine yardımcı olmak isteyen Zeynep, babasından kalan sandığın içinde bulunan bir haritayı Hakan’a gösterir. Ancak saklı olan haritanın ortaya çıkmasıyla cinlerin etkisi altına giren Hakan ve Zeynep, gerçek ile hayali, doğru ile yanlışı ayırt edemez hâle gelecektir.

İZLENMELİ Mİ? Cengiz Kaplan’ın ilk uzun metrajı Defin-Ecin Zulman, haftanın cin temalı korku filmlerinden biri.

Yönetmen: Cengiz Kaplan

Senaryo: Cengiz Kaplan, Çetin Büyükakın

Oyuncular: Cengiz Kaplan, Tuğba Gökhan, Melih Çardak, Sefa Zengin, Vural Buldu

Türkiye/2020/Türkçe/88 dk./CKM Yapım (CGV Mars D.)

Vizyon Tarihi: 8 Ekim


Fulya

Muhabir Fulya Öztürk ve kameraman Halil Kahraman, 2020 sonbaharında yaşanan ve binlerce askerin ölümüyle sonuçlanan İkinci Karabağ Savaşı’nda tanıklıklarını paylaşıyor.

İZLENMELİ Mİ? Azerbaycan ile Dağlık Karabağ Bölgesi ve Ermenistan arasında yaşanan İkinci Karabağ Savaşı’nın Azerbaycan tarafının bakış açısıyla anlatıldığı belgeselin yönetmenliğini Aykut Taşkın üstleniyor.

Yönetmen: Aykut Taşkın, Tahir Tahiroviç

Senaryo: Aykut Taşkın

Katılımcılar: Fulya Öztürk, Halil Kahraman

Türkiye/2021/Türkçe/60 dk./ Dada Vision-Azerbaycan Film (CJ ENM)

Vizyon Tarihi: 8 Ekim


Hakikat Şeyh Bedreddin

Osmanlı Devleti Ankara Savaşı’nda Timur’un ordularına yenildikten sonra on üç yıllık bir karışıklık dönemi yaşanmıştır. Taht savaşları sonunda bitse de yoksul köylüler ağır vergiler altında ezilmektedir. Dönemin saygın âlimi Şeyh Bedreddin İznik’te sürgündedir ama yardımcıları Börklüce Mustafa ve Torlak Kemal onun sözleriyle Anadolu’daki her dinden ve milliyetten yoksulu tek bir bayrak altında toplar. Son bir büyük savaş için Kara Bayezid Paşa komutasında toplanan Osmanlı ordusu, Börklüce Mustafa ve Torlak Kemal’in üzerine yürür.

İZLENMELİ Mİ? Hakikat Şeyh Bedreddin bugüne kadar birçok kitaba ve belgesele konu olmuş düşünce insanı Şeyh Bedreddin’in hayatını konu alıyor. Biyografi türündeki film, 15. yüzyıl Anadolu’sunda geçen öyküsü üzerinden evrensel bir politik söylem üretmeye çalışıyor.

Yönetmen: Hakan Alak

Senaryo: Hakan Alak, Ali Şahin

Oyuncular: Suavi (Şeyh Bedreddin), Bülent Emrah Parlak (Börklüce Mustafa), Saygın Soysal (Torlak Kemal), Ali Barkın (Ali Ferit), Kerem Fırtına (Kara Beyazid Paşa)

Türkiye/2021/Türkçe/100 dk./İmece Film (CJ ENM)

Vizyon Tarihi: 8 Ekim


Kurye / The Courier

Sıradan bir iş insanı olan Greville Wynne, Soğuk Savaş’ın en gergin zamanlarında Küba Füze Krizi’nin daha büyük bir felakete neden olmasını engellemesi için MI6 ve CIA tarafından Sovyetler Birliği’nden istihbarat toplamakla görevlendirilir. Bu süreçte Wynne, bilgi edinmek için Rus casusu Oleg Penkovsky’yle ilişki kurar.

İZLENMELİ Mİ? 2017 yapımı Sahilde’yle (On Chesil Beach, 2017) dikkat çeken Dominic Cooke’un yeni filmi Kurye, Benedict Cumberbatch’i başrole taşıyan bir casusluk hikâyesi.

Yönetmen: Dominic Cooke

Senaryo: Tom O’Connor

Oyuncular: Benedict Cumberbatch (Greville Wynne), Rachel Brosnahan (Emily Donovan), Merab Ninidze (Oleg Penkovsky), Vladimir Chuprikov (Nikita Khrushchev), James Schofield (Cox)

Birleşik Krallık/2020/İngilizce/111 dk./Bir Film

Vizyon Tarihi: 8 Ekim


Milyonda Bir

Bunaldığı şehir hayatını ardında bırakarak antika arabasıyla yollara düşen genç bir kadının yolu bir şehir delikanlısıyla kesişir. İki genç, içsel yolculukları sırasında hayattan ve birbirlerinden beklentilerini anlamaya çalışır.

İZLENMELİ Mİ? Daha önce birçok yerli romantik komedi filmine imza atmış olan Semra Dündar’ın yönetmenliğini üstlendiği Milyonda Bir, benzerlerinden ayrıştığını söylemenin zor olduğu bir romantik komedi.

Yönetmen: Semra Dündar

Senaryo: Semra Dündar

Oyuncular: Bestemsu Özdemir, Melih Selçuk, Suzan Aksoy, Ali Erkazan

Türkiye/2021/Türkçe/114 dk./Patron Film (CGV Mars D.)

Vizyon Tarihi: 8 Ekim


Paranormal Hikâyeler / Asylum: Twisted Horror and Fantasy Tales

Stand-up gösterileri yaparak geçinen Brandon, son komedi gösterisine çıktığı akşam, hikâyeleri ve esprileri anlattıkça, bu hikâyelerin geçmişiyle güçlü bir ilişkisi olduğunu fark eder. Anlattığı her hikâyeden sonra yeni bir makyajıyla ortaya çıkar ve anlattığı hikâyelerin sonunda birbiriyle bağlandığını fark eder.

İZLENMELİ Mİ? Haftanın korku filmi Paranormal Hikâyeler, içinde birçok korku alttüründen hikâyeler barındıran, birçok yönetmeni bir araya getiren bir korku antolojisi.

Yönetmenler: Caye Casas, Alejandro Damiani, Kheireddine El-Helou, Carlos Goitia, Mat Johns, Damien LeVeck, Vincent Paronnaud, Albert Pintó, Denis Walgenwitz, Hendryk Witscherkowsky

Senaryo: Mauro Croche, Guillermo Lockhart

Oyuncular: Raymond E. Lee (Brandon), Clara Kovacic (Asistan), Ariadna Asturzzi (Philippa), Cristian Majolo (İkinci Asistan), Bruno Giacobbe (Üçüncü Asistan)

Arjantin-Yeni Zelanda/2020/İngilizce/117 dk./TME Films

Vizyon Tarihi: 8 Ekim


Peter Rabbit: Kaçak Tavşan / Peter Rabbit 2: The Runaway

Artık evli olan Thomas ve Bea, Peter’la ve onun tavşan ailesiyle birlikte yaşamaktadır. Bahçedeki hayatından sıkılan Peter, şehre gitmeye karar verir. Burada birçok tehlikeyle karşılaşacak ve istemeden bütün ailesini bir kaosun içine sürükleyecektir.

İZLENMELİ Mİ? 2018 yapımı Tavşan Peter’ın (Peter Rabbit) devam filmi Peter Rabbit: Kaçak Tavşan, live-action ile animasyonu iç içe geçiren bir komedi/macera filmi.

Yönetmen: Will Gluck

Senaryo: Will Gluck, Patrick Burleigh, Beatrix Potter

Oyuncular: Rose Byrne (Bea), Domhnall Gleeson (Thomas), David Oyelowo (Nigel)

Seslendirenler: James Corden (Peter), Margot Robbie (Flopsy), Colin Moody (Benjamin), Elizabeth Debicki (Mopsy), Sia (Tiggy-Winkle)

ABD-Avustralya/2021/İngilizce/93 dk./WB

Vizyon Tarihi: 8 Ekim


Sansür / Censor

Sansür kurulundan Enid, 1980’lerde popüler olan slasher video filmlerinden aşırı sahneleri kesmekle sorumlu bir kurgucudur. Onay verdiği filmlerden birindeki yöntemle korkunç bir dizi cinayet işlenince Enid çok sarsılır. Ama asıl şoku, onay için gelen filmlerde kendi geçmişiyle ilintilendirdiği feci sahneler görünce yaşayacaktır. 

İZLENMELİ Mİ? Sundance Film Festivali’nin Geceyarısı bölümünde gösterilen Sansür, Prano Bailey-Bond’un ilk uzun metrajlı filmi. 1980’lerin video film geleneğine bir saygı duruşu niteliğindeki meta bir anlatı olan film, gerçeklik ve kurgu arasındaki bağı silikleştirerek bir kadının travma sonrası sorunlarına eğiliyor.

Yönetmen: Prano Bailey-Bond

Senaryo: Prano Bailey-Bond, Anthony Fletcher

Oyuncular: Niamh Algar (Enid), Michael Smiley (Doug Smart), Nicholas Burns (Sanderson), Vincent Franklin (Fraser)

Birleşik Krallık/2020/İngilizce/84 dk./Bir Film (Başka Sinema)

Vizyon Tarihi: 8 Ekim


Sinsi

Starlığın zirvesindeki Işıl’a âşık olan ve beş yıl çok mutlu bir ilişki yaşayan Birkan’ın kalbi, yalnızca Işıl için çarpmaktadır. Ancak bir gün sahilde dolaşırlarken yanlarına gelen sarhoş, gizemli bir adamın sözleri, Birkan’ın zihninde çeşitli sorular doğurur ve Işıl’ın o adamı tanıyor olabileceğini düşündürür.

İZLENMELİ Mİ? Mert Tuğberk Bora’nın ilk yönetmenlik denemesi olan gerilim türündeki Sinsi, eril bakış açısından anlatıldığı söylenebilecek bir ilişki filmi.

Yönetmen: Mert Tuğberk Bora

Senaryo: Mert Tuğberk Bora

Oyuncular: Seda Keskol, Caner Kağanberk, Tolga Bengü, Yulya Ivanchenko

Türkiye/2021/Türkçe/90 dk./Bora Yapım (MC Film)

Vizyon Tarihi: 8 Ekim


Hazırlayan: Erhan Bilen

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.