Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (8-17 Temmuz)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (8-17 Temmuz)

Persuasion

Altyazı Öneriyor bu hafta bayram tatiline özel iki haftalık bir programla yayında. Öneri listemizde merakla beklenen filmlerden keşif niteliğindeki yapımlara pek çok seçenek mevcut. 

Her hafta vizyon ve dijital seyir gündemine yönelik bir rehber olarak hazırladığımız Altyazı Öneriyor’u bu hafta uzun bayram tatili vesilesiyle iki haftalık bir kapsamda sunuyoruz. Bayram boyunca dijital platformlar ve vizyona yeni gelecek yapımları bir araya getirdiğimiz seçkimiz farklı üretim biçimleri ve türlerden birçok dizi ve filmi bir araya getiriyor. Kent meselesine derinlemesine bir bakış atan Aquarius, Emre Akay imzalı tür filmi Av, Nicolas Cage’i başrole taşıyan Mandy, Dakota Johnson’lı Jane Austen uyarlaması Persuasion ve Nick Cave-Warren Ellis belgeseli This Much I Know to Be True dijital platformlarda öne çıkan yapımlar. Vizyona ise bayram boyunca yeni Marvel filmi Thor: Aşk ve Gök Gürültüsü hâkim olacak gibi görünüyor.


Dijital Platformlar 

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Aquarius

MUBI Türkiye

Kleber Mendonça Filho imzalı Aquarius (2016) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Kentsel dönüşüme tek başına direnen bir kadının, Clara’nın dünyasına odaklanan film önce Brezilya toplumuna ardından global bir kent meselesine kişisel bir ölçekten bakıyor. Yalın anlatımıyla ve kişisel olanı toplumsal olanla bağdaştırma becerisiyle öne çıkan film dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nin ana yarışmasında yaptı.

Ekrem Buğra Büte’nin filmle ilgili yazısını okumak için tıklayın.

Av

Netflix Türkiye

Emre Akay’ın son uzun metrajı Av (2020) Netflix Türkiye kataloğuna eklendi. Peşindeki bir grup erkekten kaçarken ormanın derinliklerine sığınan genç bir kadını takip eden filmde Akay, farklı türlerden beslenen aksiyon ve gerilim yüklü bir hikâye anlatıyor. Görüntü yönetimi ve müzik kullanımıyla dikkat çeken filmde başrolü üstlenen Billur Melis Koç’un da etkileyici bir fiziksel performans ortaya koyduğunu da ekleyelim.

Yeşim Tabak’ın filmle ilgili yazısını okumak için tıklayın.

Hello, Goodbye and Everything in Between

Netflix Türkiye

Başrollerini Jordan Fisher ve Talia Ryder’ın paylaştığı romantik komedi türündeki Hello, Goodbye and Everything in Between Netflix Türkiye’de gösterimde. Michael Lewen imzalı film, kendilerini modern bir çift olarak tanımlayan ve üniversiteye başlamadan önce ayrılacaklarına dair bir anlaşma yapan iki liseli sevgilinin son buluşmalarında duygularını sorgulamaya başlamasını konu alıyor.

Incantation

Netflix Türkiye

Tayvan yapımı korku filmi Incantation Netflix Türkiye’de gösterimde. Yıllar önce işlediği bir günah yüzünden lanetlenen genç bir kadının kızını bu günahın bedelinden koruma mücadelesini konu alan Kevin Ko imzalı filmin başrollerinde Tsai Hsuan-yen, Kao Ying-Hsuan ve Mohamed Elgendy yer alıyor.

Mandy

MUBI Türkiye

Panos Cosmatos imzalı Mandy (2018) 12 Temmuz’dan itibaren MUBI Türkiye’de gösterimde. Karısı gizemli bir tarikat tarafından vahşice öldürülen bir adamın kanlı intikam yolculuğunu takip eden yapım, karanlık atmosferi ve fantastik anlatımıyla son dönemin en özgün korku filmlerinden biri. Başroldeki Nicolas Cage da hiç kuşkusuz son yıllardaki en kuvvetli performanslarından birini ortaya koyuyor.

Mogul Mowgli

Bein Connect

Riz Ahmed’in başrolünde yer aldığı Mogul Mowgli (2020), Bein Connect’te yayında. Pakistan asıllı Britanyalı bir rapçinin çıkacağı turne öncesi yaşadığı bir hastalıkla karşılaşmasını anlatan filmin yönetmenliğini Bassam Tariq üstleniyor. Senaryoda ise Tariq’le birlikte Riz Ahmed’in de imzası var. Film dünya prömiyerini 2020 yılında Berlinale’nin Panorama bölümünde yapmış ve burada FIPRESCI Ödülü kazanmıştı.

Persuasion

Netflix Türkiye

Başrolüne Dakota Johnson’ı taşıyan Jane Austen uyarlaması Persuasion (2022) 15 Temmuz’da Netflix Türkiye’de yayına giriyor. Austen’ın Türkçeye ‘İkna’ adıyla çevrilen son romanından uyarlanan filmde Johnson’a Cosmo Jarvis, Nikki Amuka-Bird, Richard E. Grant ve Henry Golding eşlik ediyor. Filmin yönetmenliği Carrie Cracknell’a, senaryosu ise Ron Bass ve Alice Victoria Winslow’a ait. 

Resident Evil

Netflix Türkiye 

Fenomen bilgisayar oyunu Resident Evil’ın dizi uyarlaması 14 Temmuz’da Netflix’e geliyor. Daha önce pek çok kez sinemaya uyarlanan ve bir film serisine dönüşen hikâyenin temellerine inen dizi, Andrew Dabb tarafından Netflix için geliştirildi. Oyuncu kadrosunda ise Lance Reddick, Ella Balinska ve Adeline Rudolph başı çekiyor. 

Sil Baştan

MUBI Türkiye
Coup de Torchon

Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Bertrand Tavernier’nin en önemli filmlerinden Sil Baştan (Coup de Torchon, 1981) 10 Temmuz’dan itibaren MUBI Türkiye’de izlenebiliyor. İkinci Dünya Savaşı’nın hemen öncesinde, Fransız sömürgesi Senegal’de geçen film beceriksizliği yüzünden çevresinin alay konusu olan bir komiserin tüm hayatını değiştirme kararını konu alıyor. Sil Baştan’ın başrollerinde Philippe Noiret, Isabelle Huppert ve Stéphane Audran gibi yıldızlar yer alıyor.

The Terminal List

Amazon Prime Video

Aksiyon-gerilim dizisi The Terminal List Amazon Prime Video’da yayında. Gizli bir görev sırasında tüm müfrezesi tuzağa düşürülen bir deniz komandosunun yaşananları açığa çıkartma mücadelesini konu alan dizinin başrollerinde Chris Pratt’e Constance Wu, Taylor Kitsch, Riley Keough ve Jeanne Tripplehorn gibi isimler eşlik ediyor.

This Much I Know to Be True

MUBI Türkiye

İki efsanevi müzisyen Nick Cave ve Warren Ellis’in sanatsal birlikteliklerini araştıran belgesel This Much I Know to Be True (2022) 8 Temmuz Cuma günü MUBI Türkiye’de yayında. İkiliyi Nick Cave and the Bad Seeds başta olmak üzere ortak üretimleri üzerinden değerlendiren filmin yönetmenlik koltuğunda başarılı yönetmen Andrew Dominik oturuyor. Dominik’in 2016 yapımı Nick Cave belgeseli One More Time with Feeling’in tamamlayıcısı niteliğindeki This Much I Know to Be True son dönemde sayısı epey artan müzik belgeselleri arasında dikkat çekiyor. 


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Hayvanlar 

Gerçek bir homofobik ve ırkçı şiddet vakasından uyarlanan Hayvanlar (Animals, 2021) bu haftanın vizyonda öne çıkan filmlerinden biri. Belçika’da yaşayan ve ailesine açılmakta tereddüt eden Arap, eşcinsel bir gencin bir grup saldırgan erkek tarafından kaçırılmasını ve ardından yaşananları konu alan Nabil Ben Yaddir imzalı film, görsel anlamda birbirinden çok farklı iki bölümden oluşan, duygusal gücü yüksek bir drama.

Thor: Aşk ve Gök Gürültüsü

Marvel evreninin en sevilen karakterlerinden Thor’a odaklanan film serisinin dördüncü halkası haftanın öne çıkan bir diğer vizyon filmi. Avengers: Endgame (2019) sonrası yaşananları takip eden Thor: Aşk ve Gök Gürültüsü (Thor: Love and Thunder, 2022), Thor’un artık Mighty Thor olduğunu öğrendiği Jane Foster’la birlikte tüm tanrıları yok etmeye ant içmiş Gorr the God Butcher’a karşı verdiği mücadeleyi anlatıyor. Bir önceki Thor filmi gibi bu filmin de yönetmenliğini Taika Waititi üstleniyor. Türkiye’deki yayınına başlayan Disney+ üzerinden önceki bütün Thor filmlerinin izlenebildiğini de hatırlatmış olalım.


Ayrıca

Bu hafta başlayan festivaller, dikkat çeken sinema etkinlikleri…

Ayvalık’ta ‘Açık Hava Film Geceleri’

Alcarràs (2022)

16-21 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek Ayvalık Uluslararası Film Festivali öncesinde, festivali organize eden Seyir Derneği tarafından Ayvalık Belediyesi’nin katkılarıyla açık havada film gösterimleri gerçekleştirilecek. ‘Açık Hava Film Geceleri’ etkinliği Cannes, Venedik, Berlinale gibi festivalleri dolaşmış ödüllü ve dikkat çeken filmlerden bir seçkiyi açık havada deneyimleme imkânı sunuyor. Etkinliği 8-17 Temmuz tarihlerinde Ayvalık’ta takip etmek mümkün.

Etkinlikle ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

(Hazırlayan: Büşra Uyar)

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.