Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (9-15 Nisan)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (9-15 Nisan)

Öne çıkanlar, kaçırılmaması gerekenler ve geçici olarak yayında olanlar… Haftalık Gösterim Rehberi, çeşitli platformlarda izlemeye açılmış film ve dizilerle karşınızda.


Ağabeylerimin Bana Öğrettiği Şarkılar

MUBI Türkiye

Nomadland ile geride bıraktığımız yılın en sevilen filmlerinden birisine imza atan ve 25 Nisan’da düzenlenecek Oscar töreninde öne çıkması beklenen isimler arasında yer alan Chloé Zhao’nun ilk uzun metrajı Ağabeylerimin Bana Öğrettiği Şarkılar (Songs My Brothers Taught Me, 2015) MUBI Türkiye’de gösterime girdi. Film, yönetmenin bir sonraki filmi The Rider (2017) gibi ABD’nin Güney Dakota eyaletinde yaşayan Lakota Siouxlarının günlük yaşamına odaklanıyor. Tamamında amatör oyuncuların yer aldığı Ağabeylerimin Bana Öğrettiği Şarkılar, Zhao’nun incelikli ve sade sinemasını daha yakından tanımak için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir durak.


Advertisement

Ekrem Buğra Büte’nin Chloé Zhao sineması üzerine yazısını okumak için tıklayın.


İmgeler ve Sözcükler

MUBI Türkiye

Jean-Luc Godard’ın son uzun metrajı İmgeler ve Sözcükler (Le Livre d’Image, 2018) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Dünya prömiyerini yaptığı 71. Cannes Film Festivali’nin ana yarışmasında Özel Altın Palmiye ödülü kazanan film, yönetmenin bilinç akışını yansıtan Godard usulü bir deneme-film. Yönetmenin sanata, dünya tarihine, çağımıza damgasını vuran politik olaylara bakışını beş bölüm hâlinde ortaya koyan İmgeler ve Sözcükler Godard sinemasına zihin açıcı, kafa karıştırıcı ve devrimci bir halka daha ekliyor.

Fırat Yücel’in kaleminden Jean-Luc Godard sinemasını okumak için tıklayın: ‘Sinemanın İmhası’


The Nevers

Bein Connect

Buffy the Vampire Slayer (1997-2003) ve Angel (1999-2004) dizilerinin yaratıcısı, Oyuncak Hikâyesi (Toy Story, 1995) ve Dehşet Kapanı (Cabin in the Woods, 2011) gibi filmlerin senaristi ve Yenilmezler (The Avengers, 2012) başta olmak üzere çeşitli Marvel filmlerinin yönetmeni Joss Whedon’ın yaratıcılığını üstlendiği yeni dizi The Nevers, 12 Nisan’da Bein Connect’in kataloğuna ekleniyor. HBO yapımı dizi, Viktorya döneminde yaşayan bir grup kadının sıradışı güçlere sahip olmasını takip eden bir bilimkurgu.


Night in Paradise

Netflix Türkiye

Dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl Venedik Film Festivali’nde yapan Güney Kore yapımı Night in Paradise, Netflix Türkiye kataloğuna eklendi. Yönetmenliğini Park Hoon-jung’un üstlendiği film, yaşadığı trajik olay sonrası çareyi bir adaya kaçmakta bulan Tae-goo’nun burada yaşadıklarına odaklanıyor. Suç ve şiddet unsurlarını sert biçimde kullanan film, Asya sinemasının suç filmleri geleneğine yeni bir halka olarak ekleniyor.


Ölümcül Tuzak

BluTV

Tuhaf Günler (Strange Days, 1995) ve Zero Dark Thirty (2012) gibi filmlerin yönetmeni Kathryn Bigelow’un en meşhur filmi Ölümcül Tuzak (The Hurt Locker, 2008) BluTV kataloğuna eklendi. En İyi Film ve En İyi Yönetmen dâhil altı dalda Oscar kazanan film, ABD’nin Irak işgali sırasında görev yapan bir bomba imha görevlisinin hikâyesine odaklanıyor. 11 Eylül sonrası ABD sinemasının son derece önemli örneklerinden birisi olma özelliği taşıyan filmin başrolünde Jeremy Renner yer alıyor.

Filmi Enis Köstepen’in kaleminden okumak için tıklayın: ‘Ölümcül Tuzak: Kaç Geri Sayım Kaldı İşgalin Bitmesine?’


Yolun Sonu

MUBI Türkiye

Çağdaş Amerikan edebiyatının en önemli isimlerinden David Foster Wallace’ın bir başka önemli yazar David Lipsky’yle gerçekleştirdiği söyleşinin hikâyesini anlatan Yolun Sonu (The End of the Tour, 2015) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Modern romanın başyapıtları arasında görülen ‘Infinite Jest’in yayımlanmasının ardından Lipsky’nin söyleşi için Wallace’la geçirdiği birkaç güne odaklanan film, iki yazarın dünyasına açılan incelikli tonuyla dikkat çekiyor. Filmin yönetmenliğini James Ponsoldt üstlenirken başrollerde ise Jason Segel ve Jesse Eisenberg yer alıyor.

Abbas Bozkurt’un film üzerine Umut Tazeleyen Filmler köşemiz için kaleme aldığı yazıyı okumak için tıklayın.


Them

Amazon Prime Video

Yaratıcılığını Little Marvin’in üstlendiği, korku ve gerilim unsurlarını tarihsel gerçeklerle harmanlayan yeni dizi Them, Amazon Prime Video’da gösterime girdi. 20. yüzyıl ABD tarihinde Büyük Göç olarak bilinen, 1910-1970 yıllarını kapsayan bir dönemde toplamda altı milyon siyah ABD’linin güney eyaletlerinden göç etmesini arka planına yerleştiren dizi, Los Angeles’ta tamamen beyazların yaşadığı bir mahalleye taşınan siyah bir ailenin yaşadıklarını korku unsurlarına başvurarak aktarıyor. Antoloji mantığıyla kurgulanan ve ilk sezonu Them: Covenant başlığıyla 1950’lerde geçecek dizinin oyuncu kadrosunda Deborah Ayorinde ve Ashley Thomas gibi isimler yer alıyor.


Nadav Lapid ile Söyleşi

Altyazı YouTube Kanalı

İsrailli yönetmen Nadav Lapid’in Altın Ayı ödüllü filmi Eşanlamlılar’ın (Synonymes, 2019) MUBI Türkiye’deki gösterimi sürüyor. İsrail’den Paris’e göç eden ve kimliğini tamamen reddetmeye çalışan bir göçmenin yaşadıklarına odaklanan filmi yönetmeniyle konuştuk. Nadav Lapid’le gerçekleştirdiğimiz söyleşinin bir kısmını Altyazı YouTube kanalında izleyebilirsiniz.


Ayrıca Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz, son dönemde ilgi çeken 5 yerli yapım:

  • Ah Gözel İstanbul | MUBI Türkiye
  • Babamın Kanatları | BluTV
  • Mimaroğlu | MUBI Türkiye
  • Nuh Tepesi | Netflix Türkiye
  • Saroyan Ülkesi | MUBI Türkiye
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.