Şu An Okunan
Yeni The Matrix Filmi Hakkında Şu Ana Dek Bildiklerimiz

Yeni The Matrix Filmi Hakkında Şu Ana Dek Bildiklerimiz

The Matrix

IndieWire’ın geçtiğimiz günlerde yayınladığı listeden hareketle merakla beklenen dördüncü The Matrix filmine dair şu ana dek bildiklerimizi sıralıyoruz.

İlk kez gösterime girdiği 1999 yılından itibaren hızla bir bilimkurgu klasiğine dönüşen ve âdeta popüler kültür tarihinde yeni bir çağ başlatan The Matrix serisi, on sekiz yıllık aranın ardından dördüncü kez seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. Serinin ilk üç halkasını kardeşi Lilly ile beraber yöneten Lana Wachowski’nin yönetmenlik koltuğuna bu kez tek başına oturduğu film, hiç şüphesiz yılın en merak edilenleri listesinin ilk sıralarında yer alıyor.

Filmin yapımcıları arasında yer alan Warner Bros. geçtiğimiz günlerde düzenlenen CinemaCon etkinliğinde devam filminin isminin The Matrix: Resurrections olduğunu onayladı ve filme ait ilk görseli paylaştı. Henüz etkinlik harici herhangi bir yerde yayınlanmayan görselin, Keanu Reeves ve Carrie-Anne Moss’un Neo ile Trinity olarak beyazperdeye dönüşlerini müjdelediği söyleniyor.

Türkiye’de 22 Aralık’ta gösterime girmesi beklenen The Matrix: Resurrections hakkında geçtiğimiz günlerde IndieWire’da yayınlanan liste ise filmin duyurulduğu günden beri merak konusu olan pek çok konuyu bir araya getiriyor. IndieWire’ın listesinden hareketle The Matrix: Resurrections hakkında şu ana dek bildiklerimizi sıralıyoruz:

1. Lana Wachowski Geri Dönüyor

Lana Wachowski

The Matrix serisinin on sekiz yıl sonra bir filmle geri döneceği haberi yayınlandığında herkesin aklındaki en büyük soru film ekibinin orijinalliğini ne kadar koruyacağı yönündeydi. Warner Bros. Yönetim Kurulu Başkanı Toby Emmerich, Lana Wachowski’nin yönetmenlik koltuğuna oturacağı duyurulduğında, “The Matrix evrenini Lana’yla birlikte yeniden ziyaret edeceğimiz için çok heyecanlıyız. O hem bir sinemacı hem de yaratıcı bir birey olarak oldukça vizyon sahibi biri ve The Matrix’in yeni bölümünde yazar, yönetmen ve yapımcı olarak yer almasından oldukça memnunuz,” açıklamasını yapmıştı.

Yıllar önce yazdığı karakterlerin hayatına geri dönmesinden ve arkadaşlarıyla yeniden çalışacak olmaktan memnuniyet duyduğunu söyleyen Lana Wachowski, kardeşi Lilly ile kendi gerçeklikleri hakkında yirmi sene önce ortaya koydukları fikirlerin şu an çok daha geçerli olduğunu dile getirmişti. Lilly Wachowski ise şu sıralar ikinci sezonu devam eden Showtime dizisi Work in Progress’in (2019- ) geliştirilme aşaması ile yeni The Matrix filminin çekimlerinin çakışması sebebiyle geri dönemediğini açıklamıştı.

2. Keanu Reeves ve Carrie Anne-Moss Yeniden Bir Arada

The Matrix

Devam filminin yeniden bir Wachowski imzası taşıyacağının öğrenilmesinin ardından filmde kimlerin yer alacağı, daha doğrusu Keanu Reeves ve Carrie Anne-Moss’un efsaneleşmiş karakterleriyle ekranlara dönüp dönmeyecekleri merak konusu olmuştu. Warner Bros.’un her iki oyuncunun da filme kendi rollerinde döneceklerini duyurmasının ardından Moss, bu fikrin hiçbir zaman gerçekleşmeyeceğine inandığını söylemiş ve devam fikrinin ona sunulmasının ardından duyduğu heyecanı dile getirmişti. Öte yandan Reeves ise, “Bunu yapmamın tek sebebi Lana Wachowski’nin yakınlık kurabildiğim güzel bir senaryo ve olağanüstü bir hikâye yazmış olması. Onunla yeniden çalışacak olmak muhteşem. Filmin hikâyesi çok özel ve tabiri caizse ondan beslenebileceğimiz malzemeye sahip,” açıklamasını yapmıştı.

3. Seriye Geri Dönen Diğer İsimler

Lambert Wilson

The Matrix serisinin devam filminde geri dönecek oyuncular Keanu Reeves ve Carrie Anne-Moss ile sınırlı değil. Niobe rolüyle ilk kez The Matrix Reloaded’da (2003) izleyici karşısına çıkan Jada Pinkett-Smith, dövüş sanatları ustası Ajan Johnson’a hayat veren Daniel Bernhardt ve her iki devam filminde de güçlü bir karakter olan Merovingian’ı canlandıran Lambert Wilson The Matrix evrenine geri dönen diğer isimler.

4. Neden Morpheus Yok? 

Morpheus

Yeni The Matrix filmi ilk duyurulduğundan beri sürece hiçbir şekilde dâhil olmayan tek oyuncu, serinin de kilit isimlerinden biri olan Laurence Fishburne. Orijinal seride izleyicilerin beğenisini kazanan ve The Matrix evreninin en sevilen karakterlerinden birine dönüşen Morpheus karakterini canlandıran Fishburne geçtiğimiz yaz konuya dair çeşitli açıklamalarda bulunmuştu. Devam filminde yer alması için herhangi bir davet almadığına değinen oyuncu, sete dönen ekip ve devam filmi hakkındaki iyi niyetlerini dile getirmişti.

Öte yandan Laurence Fishburne yer almasa bile Morpheus’un serinin dördüncü filminde hikâyeye geri döndüğü, ancak karaktere Yahya Abdul-Mateen II’in hayat verdiği biliniyor. Fishburne, üç film boyunca canlandırdığı karakterin başkası tarafından canlandırılacağı konusunda da bir şey bilmediğini, kendisine bu devam projesi hakkında herhangi bir teklifte bulunulmadığını ve konu hakkında hiçbir şey okumadığını belirtmişti.

5. Takvim Uyuşmazlıkları Ajan Smith’in Dönüşüne Engel Oldu

Agent Smith

Orijinal seride yer alan ve davet gönderilen oyunculardan biri olan Hugo Weaving teklifi sonradan geri çevirmek zorunda kaldı. Üçlemede Ajan Smith karakterini canlandıran ve izleyici karşısına filmin kötü karakteri olarak çıkan Weaving, filmin prodüksiyon aşamasıyla kendi takviminin uyuşmaması nedeniyle projeye devam edemeyeceğini duyurmuştu. 

Bir röportajda yeni The Matrix filminden önce ‘The Visit’ adlı bir oyun için teklif aldığına değinen Hugo Weaving, önce her iki projeyi birden götürebileceğini düşünmüş ve tarihlerin çakışmaması için sekiz hafta uğraşılmış. Ancak daha sonra Lana Wachowski’nin takvimiyle Weaving’in takviminin uyuşamayacağı dile getirilmiş ve filme kendisi olmadan devam edilmesi kararı alınmış.

6. David Mitchell ve Aleksandar Hemon Senaryo Ekibinde

David Mitchell
David Mitchell

Dördüncü filmin senaryo ekibinde Lana Wachowski’nin yanı sıra David Mitchell ve Aleksandar Hemon da yer alıyor. Böylece ilk üç filmde senaryoyu tek başlarına kaleme alan Wachowski Kardeşler, The Matrix: Resurrections’ın senaryosu için ilk kez başka biriyle işbirliğine girmiş olacak. David Mitchell, 2012 yılında gösterime giren Bulut Atlası (Cloud Atlas) filmiyle, Aleksandar Hemon ise ‘Nowhere Man’ ve ‘Lazarus Projesi’ gibi romanlarıyla tanınıyor. Mitchell ve Hemon daha önce Wachowskiler’le Netflix çatısı altında izleyiciyle buluşan Sense8 (2015-2018) dizisinde de bir araya gelmişti.

7. Keanu Reeves Geçmişe Dönülmeyeceğini Söylüyor

The Matrix

Filme dair henüz resmî bir sinopsis yayınlanmamış ya da filmin konusuna dair herhangi bir duyuru yapılmamış olsa da Keanu Reeves zamanında filmin sırtını yeninden Neo ve Trinity arasındaki aşk hikâyesine yasladığına dair bir ‘ipucu’ paylaşmıştı. Üçlemenin sonunda öldüğü kabul edilen karakterlerin yıllar sonra nasıl yeniden bir araya gelecekleri merak konusu olurken Reeves, serinin dördüncü halkasının 1999 yılında yayınlanan ilk filmin öncesinde yaşanan olayları konu edinen bir prequel olmadığının altını çiziyor. 

8. Yeni Görüntü Yönetmeni

John Toll
John Toll

The Matrix: Resurrections’da Lana Wachowski yola yeni bir görüntü yönetmeniyle, John Toll ile devam ediyor. İhtiras Rüzgarları (Legends of the Fall, 1994) ve Cesur Yürek (Braveheart, 1995) filmleriyle iki kez En İyi Görüntü Yönetimi dalında Oscar ödülüne layık görülen Toll, Wachowskiler’le daha önce Bulut Atlası ve Jüpiter Yükseliyor (Jupiter Ascending, 2015) gibi filmlere de imza atmıştı. 

Serinin önceki üç filminin görüntü yönetmeni Bill Pope’un devam filmlerini çekerken yaşadığı yorucu tecrübenin ardından bu filmde yer almak istemediği biliniyor. Pope, ilk filmde yakaladıkları başarıyı devam filmlerinde de sürdürmeye çalışırken büyük bir baskı altında hissettiğini dile getiriyor. 

9. Müzikler Tom Tykwer’e Emanet

Tom Tykwer, Wachowskiler
Tom Tykwer, Wachowskiler’le birlikte.

Lilly ve Lana Wachowski’yle pek çok kez işbirliği içine giren ünlü Alman yönetmen Tom Tykwer, dördüncü The Matrix filminin müziklerini üstlenmiş durumda. İlk üç filmin bestecisi Don Davis’in yerine geçen Tykwer, Koş Lola Koş (Lola rennt, 1998) ve Koku: Bir Katilin Hikâyesi (Perfume: The Story of a Murderer, 2006) gibi kendi yönettiği filmlerin müziklerini de bestelemesiyle tanınıyor. Tom Tykwer Wachowskiler’le birlikte 2012 yılında Bulut Atlası filmini yazıp yönetmiş, daha sonra da Sense8 dizisi için bir araya gelmişti.

10. Yayın Tarihi

The Matrix

Warner Bros. pandemiden önce The Matrix: Resurrections’ın 21 Mayıs 2021’de sinema salonlarındaki yerini alacağını duyurmuş, ancak salgının yarattığı koşullar ve getirilen önlemlerin ardından filmi 1 Nisan 2022’ye ertelemişti. 2020’nin Ekim ayında filmin gösterim tarihini bir kez daha değiştiren stüdyo, yeni vizyon tarihini 22 Aralık 2021 şeklinde duyurdu. 

Warner Bros.’un geçtiğimiz aylarda HBO ile imzaladığı ve eleştirileri de beraberinde getiren yeni gösterim uygulamasıyla vizyona girecek The Matrix: Resurrections ABD’de sinemalarla aynı tarihten itibaren, 31 gün boyunca HBO Max üzerinden de izlenebiliyor olacak. Türkiye’de ise film ilk etapta yalnızca sinema salonlarında gösterime girecek.

Kaynak: IndieWire

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.