Şu An Okunan
Kaçırılmaması Gereken BluTV Özel Yapımı 5 Dizi

Kaçırılmaması Gereken BluTV Özel Yapımı 5 Dizi

İlk ve Son

Kataloğunda bulundurduğu Türkiye ve dünya sinemasından pek çok yapımla dikkat çeken yerli dijital platform BluTV aynı zamanda çok sayıda özel yapıma da imza atıyor. Bilhassa dizi ve belgesel alanında birçok projesi bulunan platformun son özel yapımı İlk ve Son da bu akşam BluTV’de yayında olacak. Başrollerine Özge Özpirinçci ve Salih Bademci’yi taşıyan dizinin gösterime girmesinden hareketle BluTV’nin bugüne kadar yayınladığı özel yapım dizi ve belgesel serilerinden beş tanesini sizler için seçtik.


Aynen Aynen

İlişki dinamiklerini ve aşk müessesesini kendine has bir üslupla ele alan Aynen Aynen (2019-), hayal kırıklıklarıyla dolu bir ilişkiden çıkan Nil’in, yeni ev arkadaşı Deniz’le yaşadıklarını konu alan bir mini dizi. Aynen Aynen’de içten içe düzenli bir ilişkiyi arzulayan Nil’in, kendisinin tam zıttı karakterlerle kurduğu yakınlıklar üzerinden kadın-erkek ilişkilerine eğlenceli bir pencereden bakılıyor. 2019’da YouTube’da yayınlanmaya başlayan, ardından BluTV’ye transfer olan mini dizide başrol Nilperi Şahinkaya’ya Uraz Kaygılaroğlu eşlik ediyor. Kaygılaroğlu’nun diziden ayrılmasının ardından da Kerem Bürsin ekibe dâhil oldu. Yönetmenliğini Benim Varoş Hikâyem’de (2016) imzası olan Yunus Ozan Korkut ve Deliler Fatih’in Fermanı’nı (2018) yöneten Osman Kaya’nın üstlendiği dizinin senaryosunu Alper Erze kaleme alıyor. Aynen Aynen’in altıncı sezonu geçtiğimiz Temmuz ayında yayınlandı.


Advertisement

Bartu Ben 

Gişe Memuru (2010), Sarmaşık (2015) ve Kelebekler (2018) gibi övgüyle anılan filmlerin yönetmeni Tolga Karaçelik’in ilk dizi projesi olan Bartu Ben (2018), bir zamanlar reytingi bol dizilerde ve art-house sinema filmlerinde boy gösteren Bartu’nun mesleğiyle ilgili bunalımlarını ve gerçekte olmak istediği insanı bulma yolculuğunu anlatıyor. Birçoklarının ciddi gelir kaynağı ve kısa ömürlü şöhret kapısı görüp rol almayı tercih ettiği diziler, Bartu’da sadece bıkkınlık hissi uyandırır. Hızlı bir yaşamı olduğundan parası da bitince içinden çıkılmaz bir hâlde bulur kendini. Bu sırada hayatına, oyuncu olma hayaliyle yanıp tutuşan kuzeni Gizmo ve yıllardır görmediği dayısı dâhil olur. Bartu bir yandan absürt aile ilişkileriyle uğraşırken bir yandan da oyunculuk dışında para kazanmanın yollarını arar. Bu süreç, Bartu için hayatta neyi istediği, kim olduğu gibi sorularla çevrelenmiş bir yolculuğun başlangıcıdır. Bartu Küçükçağlayan’ın hem senaryosunu kaleme aldığı hem de başrolde olduğu dizinin oyuncu kadrosunda Müfit Kayacan, Nazlı Bulum, Cemre Ebüzziya, Cem Zeynel Kılıç gibi isimler de yer alıyor. 2018 yapımı dizi on bölümlük tek sezondan oluşuyor.


İlk ve Son

İlk ve Son

Birliktelikleri on yıla yayılan iki sevgiliyi odağına alan İlk ve Son (2021), ilişkinin çeşitli yönlerini, farklı zamanlardaki çıkmazlarını ve akışlarını anlatıyor. Başrollerinde Özge Özpirinçci ve Salih Bademci’nin yer aldığı dizide aşk ve ilişki kavramları, tutku, hoyratlık ve bezginlik gibi unsurlarıyla sahici ve sarsıcı bir biçimde ele alınıyor. 20’li yaşlarının ortasında tanıştıkları zamanla on yıl sonra boşanmalarına giden süreci paralel bir kurguyla anlatan dizinin hem geçen zamana dair bir tanıklık hissi uyandırması hem de beraber büyümüş bir çiftin uzun ilişkisine dair derinlemesine bir anlatı sunması söz konusu. Çeşitli televizyon yapımlarındaki işleriyle dikkat çeken Cem Karcı’nın, dijitaldeki ilk yönetmenlik deneyimi olan İlk ve Son’un senaryosu Hakan Bonomo’ya ait. Dizinin yayını bu akşam BluTV’de başlıyor.


Pavyon

Pavyon, Ankara’da gece yaşantısı ve eğlence sektörü üzerinden pavyon kültürüne etraflıca değinen bir mini belgesel serisi. Gazino, taverna ve eğlence merkezi gibi adlar altında faaliyet gösteren pavyonlar, Ankara’da eğlence sektörünün yüzde 80’ini karşılamasına ve kent ekonomisine kayda değer bir katkı sunmasına rağmen toplumun aşamadığı tabulardan biri. Bir yanıyla kadın sömürüsünün meşrulaştığı, dinî ve ahlaki ilkelerin hiçe sayıldığı neon ışıklardan yapay bir dünya çizen, diğer yanıyla kusursuza yakın işleyişiyle birçoklarının ekmek kapısı olan pavyonlar, konsomatrislerden müdavimlere, bağrı yanık gençlerden yalnızlara, âlemcilerden işletmecilere ve sanatçılara, yolu pavyondan geçmiş insanların gözünden anlatılıyor. Sami Öztürk’ün yazıp yönettiği, yapımcı koltuğundaysa Enver Arcak’ın oturduğu belgesel, insan-mekân-müzik ilişkisi üzerinden eğlence kültürüne tanıklık ediyor. 2019 yapımı Pavyon, şu an için iki sezondan oluşuyor.


Yeşilçam

Yeşilçam

Yönetmenliğini, Mustafa Hakkında Her Şey (2003) ve Babam ve Oğlum (2005) gibi önemli filmlere imza atan Çağan Irmak’ın üstlendiği Yeşilçam,1960’lar Türkiye’sinin gölgesinde altın çağını yaşamaya başlayan Yeşilçam sinemasındaki bir yapımcının ayakta kalma hikâyesini konu alıyor. Başroldeki Çağatay Ulusoy’un, her şeyini kaybetmiş ancak Yeşilçam’da küllerinden yeniden doğmaya çalışan sinema âşığı yapımcı Semih Ateş’e hayat verdiği dizide ona eşlik eden Afra Saraçoğlu, kapısını gerçek bir sanatçı olmak için çalan Tülin Saygı’yı, Selin Şekerci ise Yeşilçam’ın gözde yıldızlarından Mine Cansu’yu canlandırıyor. Oyuncu kadrosunda Güngör Bayrak, Nilüfer Açıkalın, Altan Erkekli, Yetkin Dikinciler, Özgür Çevik, Ayta Sözeri ve Bora Akkaş’ın da yer aldığı dizinin senaryosunu Levent Cantek ve Volkan Sümbül kaleme aldı. 2021 çıkışlı Yeşilçam’ın ilk sezonu BluTV’de yayında.


Hazırlayan: Berna Güler

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.