Şu An Okunan
5. Balkan Panorama Film Festivali

5. Balkan Panorama Film Festivali

23-27 Aralık

Buca Belediyesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarımı bölümü tarafından bu yıl beşincisi gerçekleştirilecek olan Balkan Panorama Film Festivali’ne ev sahipliği yapacak. 23-27 Aralık tarihleri arasında Tarık Akan Gençlik Merkezi’nde düzenlenecek olan festivalde Türkiye ve Balkanlar’dan sinemacılar izleyiciyle bir araya gelecek. Toplamda yirmi beş uzun, on kısa metraj filmin gösterileceği program dahilinde söyleşiler de yer alacak.

Festival kapsamında, en çok Emir Kusturica’nın Yeraltı (Underground, 1995) filmindeki ve Bond serisi filmlerinden Casino Royale’deki (2006) rolleriyle hatırlanan ünlü Sırp oyuncu ve yönetmen Lazar Ristovski’nin başrolünü üstlendiği Sırbistan Kralı Peter (Kralj Petar I, 2018), Türiye’deki ilk gösterimini yapacak. Aktörün oğlu Petar Ristovski’nin yönettiği film, Sırbistan’ın bu yılki Oscar adayı.

Semih Aslanyürek’in Kaos’u (2018), Çiğdem Sezgin imzalı Kasap Havası (2016) ve Gülten Taranç’ın Yağmurlarda Yıkansam (2017)’ı da, yönetmenlerinin katılımıyla  gösterimi gerçekleştirilecek filmler arasında.

Festival boyunca ayrıca genç ve yeni sinemacılar da kendi işlerini izleyiciye gösterme fırsatı bulacak. Türkiye’nin en köklü sinema okullarından Dokuz Eylül Üniversitesi Film Tasarımı Bölümü’nün ikinci sınıf öğrencileri tarafından çekilmiş on kısa metrajlı film sinemaseverlerle buluşacak.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.