Şu An Okunan
9. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali

9. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali

22-28 Kasım

Hukuk ve adalet kavramlarını tartışmaya açmayı hedefleyen Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali, dokuzuncu yılında 22-28 Kasım tarihleri arasında düzenleniyor. Festivali kapsamında film gösterimleri Beyoğlu Sineması’nda ve Nişantaşı City’s’de yapılacak.

Festivalin Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması’nda başkanlığını Zuhal Olcay’ın üstlendiği jüride Saraybosna Film Festivali’nin kreatif direktörü Izeda Gradevic, yönetmen Sahraa Karimi, oyuncu-yönetmen Onur Saylak ve yapımcı Ioana Uricaru yer alıyor. Jürinin değerlendireceği filmlerden bazıları şöyle: Daha iyi bir yaşam peşinde evini ve ülkesini terk eden Kamboçyalı bir çocuğun zorlu yolculuğumu anlatan Rodd Rathjen imzalı Batmadan (Buoyancy), bir yaz günü oğulları vurulan bir çiftin dramatik öyküsünü konu alan Fas yapımı Bir Oğul (Bik Eneich: Un Fils), 1966 yılının İran’ında geçen Nima Javidi imzalı hapishane draması Hapishane Müdürü (Sorkhpoust) ve geleneklerin baskıcı yapısıyla mücadele eden Moritanyalı genç bir kadının öyküsün anlatan Verida’nın Düğünü (Il Corpo Della Sposa). Yarışmada Türkiye’yi temsil eden film ise, son olarak Malatya Film Festivali’nden ödüllerle dönen Kıvanç Sezer imzalı Küçük Şeyler.

‘Adalet Terazisi’ bölümünde yer alacak filmler arasında, abisinin ölümünün yasını tutan bir uzun mesafe koşucusunun öyküsünü anlatan Hannes Baumgartner imzalı Gece Yarısı Koşucusu (Der Laufer), Kore tarihinin ilk jürili duruşmasının karar sürecine odaklanan Hong Seung-wan imzalı 8 Jüri Üyesi (Bae-sim-won) ve Maryam Touzani’nin Cannes’ın Belirli Bir Bakış bölümünde izleyici karşısına çıkan Adem’i (Adam) dikkat çekiyor.

Festivalin ‘Beyaz Perdede Adalet’ bölümü, son dönemin öne çıkan yerli filmlerinden bir seçki sunuyor: Sefa Öztürk’ün Güven’i, Osman Nail Doğan’ın ilk uzun metrajı Güvercin Hırsızları, Hüseyin Karabey’in Melih Cevdet Anday uyarlaması İçerdekiler, Ali Vatansever’in Saf’ı, Ömür Atay’ın Kardeşler’i, Barış Atay’ın yönettiği Aden ve Onur Saylak’ın Hakan Günday uyarlaması Daha.

Suç ve Ceza’da bu yıl Yeşim Ustaoğlu’na bir Sinema Onur Ödülü veriliyor. Usta yönetmenin son üç uzun metrajı Pandora’nın Kutusu (2008), Araf (2012) ve Tereddüt (2016) de festival kapsamında yeniden izleyiciyle buluşacak.

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali, gösterim programının yanında, bu yıl sinema endüstrisinden profesyonelleri bir araya getirmeyi amaçlayan VisionIST Endüstri Günleri’ni de düzenliyor. 23-25 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek endüstri günlerinde farklı kültürlerden, farklı kuşaklardan sinemacıların birbirleriyle iletişim kurması hedefleniyor.

Öte yandan, festival kapsamında bu yıl ilk kez bir kısa film senaryo yarışması düzenlenecek. Altın Terazi Kısa Film Senaryo Yarışması’nın jürisi Tarık Tufan, Simona Nobile ve Maxine Williamson’dan oluşuyor.

www.icapff.com

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.