Şu An Okunan
Adalar’da ‘SinemADA’

Adalar’da ‘SinemADA’

The Father

18-26 Haziran

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Dairesi Başkanlığı ve FilmKoop işbirliğiyle geçtiğimiz sene ilki düzenlenen ‘SinemADA’ etkinliğinin ikincisi 18-26 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Büyükada Atatürk Meydanı, Heybeliada Pazar Meydanı ve Burgazada Cennet Bahçesi’nde yapılacak dokuz günlük etkinlik programında son yılların göze çarpan filmlerinden bir seçkinin yanı sıra film ekipleriyle söyleşiler, çocuklara ve yetişkinlere hitap eden atölyeler ve ustalık sınıfları yer alıyor. ‘SinemADA’ya katılım ücretsiz olup İstanbul Şehir Hatları etkinlik boyunca Adalar’a özel sefer düzenleyecek. Katılımcılar saat 23:00’te Büyükada – Heybeliada – Burgazada – Kınalıada – Bostancı güzergâhında sefer yapacak olan vapuru kullanabilecek.

Programda yer alan uluslararası filmler arasında İran sinemasının usta ismi Asghar Farhadi’nin Cannes’da Jüri Büyük Ödülü kazanan yeni filmi Kahraman (Ghahreman, 2021), En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Uyarlama Senaryo dallarında Oscar kazanan Florian Zeller imzalı Baba (The Father, 2020), Pedro Almodóvar ve Penélope Cruz ikilisini yeniden bir araya getiren ve Cruz’un filmdeki performansıyla Venedik Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandığı Paralel Anneler (Madres paralelas, 2021), Hayao Miyazaki’nin başyapıtlarından Komşum Totoro (Tonari no Totoro, 1988), Stefan Zweig’ın aynı adlı novellasından uyarlanan Satranç (Schachnovelle, 2021) ve Mia Hansen-Løve’ün dünya prömiyerini 74. Cannes Film Festivali’nde yapan filmi Bergman Adası (Bergman Island, 2021) yer alıyor.

Komşum Totoro

Bağımsız Türkiye sinemasından örnekleri de sinemaseverlerle buluşturan etkinlikte görülebilecek filmlerden bazıları şu şekilde: Tayfun Pirselimoğlu’na hem Antalya hem de İstanbul film festivallerinde En İyi Yönetmen ödülünü kazandıran Kerr (2021), Antalya Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü, İstanbul Film Festivali’nde de En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerini kazanan Fikret Reyhan imzalı Çatlak (2020), dünya prömiyerini Berlinale’nin Panorama bölümünde yapan ve festivalden FIPRESCI Ödülü’yle dönen Ferit Karahan imzalı Okul Tıraşı (2021), dünya prömiyerini San Sebastián’da yapan ve Torino Film Festivali’nde En İyi Film ödülüne layık bulunan Selman Nacar imzalı İki Şafak Arasında (2021), Visions du Réel Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne layık görülen ve Avrupa Film Akademisi’nin (EFA) bu yıl En İyi Avrupa Belgeseli ödülüne aday gösterdiği Ahmet Necdet Çupur’un Yaramaz Çocuklar (2021), dünya prömiyerini 43. Moskova Film Festivali’nde gerçekleştiren Tufan Taştan imzalı Sen Ben Lenin (2021) ve Altın Portakal’dan İzleyici Ödülü’yle ayrılan Leyla Yılmaz imzalı Bilmemek (2019).

Kerr
Kerr

Söyleşi ve Atölyeler

Etkinlik kapsamında Theo Angelopoulos’un pek çok filminin senaryosuna katkı sunan, aynı zamanda polisiye romanlar kaleme alan Petros Markaris’in katılacağı bir senaryo ustalık sınıfı atölyesi düzenlenecek. 22 Haziran Çarşamba günü saat 21:00’de çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek atölye çalışmasına İBB Kültür Sanat sosyal medya hesaplarından duyurulacak başvuru linki üzerinden kayıt yaptıran ilk üç yüz kişi katılabilecek. Ayrıca Markaris, senaryo danışmanlığını yaptığı Unutma Beni İstanbul (2010) filminin gösterimi sonrası yönetmen Hüseyin Karabey’le sohbet edecek.

Oyuncu Deniz Türkali ve sinema eleştirmeni Alin Taşçıyan, ‘Geçmişten Günümüze Sinemada Kadın’ başlıklı söyleşide bir araya gelecek. Sohbet 18 Haziran Cumartesi saat 17:00’de Büyükada Çelik Gülersoy Kültür Merkezi’nde düzenlenecek.

8-12 yaş grubu çocuklara yönelik ‘Çocuklar Film Çeviriyor’ başlıklı sinema atölyesi 22-24 Haziran tarihleri arasında Büyükada’da gerçekleştirilecek. Üç gün sürecek stop-motion atölye çalışmaları FilmKoop’tan Gürşat Özdamar yönetiminde yapılacak. Kontenjanın on beş kişiyle sınırlı olduğu etkinlik için kayıtlar, 16-20 Haziran tarihlerinde Büyükada Adalar İBB Ek Hizmet Binası’ndan alınacak.

18-25 yaş aralığına hitap eden ‘Genç Sinema Atölyesi’nde gençlere film çekme ve kurgulama imkânı sağlanacak. Koordinatörlüğünü Hüseyin Karabey’in üstlendiği çalışmada oyuncu Gizem Erman Soysaldı ve kurgucu Sercan Subaşı sinemanın temel ilkelerine dair dersler verecek. 17-19 Haziran tarihleri arasında Büyükada Çelik Gülersoy Kültür Merkezi’nde düzenlenecek atölyeye katılım yirmi kişiyle sınırlı.

‘Yaratıcı Yapımcılık Nedir?’, ‘Film Tasarımında Yapımcının Rolü, Pitch Nasıl Yapılır?’ ve ‘Dramatik Fikirden Senaryoya’ başlıklı atölyeler de Büyükada’da Adalar Belediyesi Çelik Gülersoy Kültür Merkezi’nde 25-26 Haziran 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Yürütücülüğünü yapımcı Emine Yıldırım, yönetmen ve senarist Sefa Öztürk ve senaryo danışmanı Gülengül Altıntaş’ın üstlendiği atölye çalışmalarına İBB Kültür Sanat sosyal medya hesaplarından duyurulacak link üzerinden başvuran ilk üç yüz kişi katılabilecek.

‘SinemADA’ gösterim takvimi ise şu şekilde:

Büyükada Atatürk Meydanı

 • Çatlak – 18 Haziran Cumartesi, saat 20:00 / Fikret Reyhan’la söyleşi
 • Turna Misali – 19 Haziran Pazar, saat 20:00 / İffet Eren Danışman Boz ve Eyüp Boz’la söyleşi
 • Dermansız – 20 Haziran Pazartesi, saat 20:00 / Mustafa Ünlü’nün sunumuyla ve Ünlü’yle söyleşi
 • Paralel Anneler / Madres paralelas – 21 Haziran Salı, saat 20:00 / Şenay Aydemir’in sunumuyla
 • Satranç / Schachnovelle – 22 Haziran Çarşamba, saat 20:00 / Şenay Aydemir’in sunumuyla
 • Baba / The Father – 23 Haziran Perşembe, saat 20:00 / Şenay Aydemir’in sunumuyla
 • Rimolar ve Zimolar: Kasabada Barış – 24 Haziran Cuma, saat 20:00 / Şenay Aydemir’in sunumuyla
 • Kerr – 25 Haziran Cumartesi, saat 20:00 / Tayfun Pirselimoğlu’yla söyleşi
 • Kumbara – 26 Haziran Pazar, saat 20:00 / Ferit Karol, Gülçin Kültür ve Murat Kılıç’la söyleşi

Heybeliada Pazar Meydanı

 • Kahraman / Ghahreman – 18 Haziran Cumartesi, saat 20:00 / Şenay Aydemir’in sunumuyla
 • Yaramaz Çocuklar – 19 Haziran Pazar, saat 20:00 / Ahmet Necdet Çupur’la söyleşi
 • Sardunya – 20 Haziran Pazartesi, saat 20:00 / Film ekibiyle söyleşi
 • Okul Tıraşı – 21 Haziran Salı, saat 20:00 / Ferit Karahan’la söyleşi
 • Komşum Totoro / Tonari no Totoro – 22 Haziran Çarşamba, saat 20:00
 • İki Şafak Arasında – 23 Haziran Perşembe, saat 20:00 / Film ekibiyle söyleşi
 • Bilmemek – 24 Haziran Cuma, saat 20:00 / Leyla Yılmaz ve Emir Özden’le söyleşi
 • Bergman Adası / Bergman Island – 25 Haziran Cumartesi, saat 20:00 / Şenay Aydemir’in sunumuyla
 • Unutma Beni İstanbul – 26 Haziran Pazar, saat 20:00 / Petros Markaris’le söyleşi

Burgazada Cennet Bahçesi

 • Sen Ben Lenin – 21 Haziran Salı, saat 20:00 / Tufan Taştan’la söyleşi
 • Hakikat Şeyh Bedreddin – 22 Haziran Çarşamba, saat 20:00 / Hakan Alak’la söyleşi

‘SinemADA’ etkinliğine dair gelişmeler İBB Kültür Dairesi Başkanlığı’nın ve FilmKoop’un sosyal medya hesaplarından takip edilebiliyor.

ibbkultursanat – Instagram

ibbkultur – Facebook

ibb_kultur – Twitter

film.koop – Instagram

filmkoop – Facebook

filmkoop1 – Twitter

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.