Şu An Okunan
Beyoğlu Sineması’nın Kasım Programı

Beyoğlu Sineması’nın Kasım Programı

15-29 Kasım

Pandemi süreci ve yaşadığı maddi zorlukların etkisiyle kapanma kararı almasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Miras ekiplerince restore edilip kente geri kazandırılan Beyoğlu Sineması, gösterimlerine kaldığı yerden devam ediyor. İBB tarafından devralındıktan sonra aylık programları İBB Kültür tarafından hazırlanan Beyoğlu Sineması 4 Ekim’de kapılarını yeniden açtı. Her ay birbirinden farklı yapımları tematik başlıklarda bir araya getiren seçkilerin yanı sıra söyleşi, atölye ve stand up gösterileri gibi etkinlikler de düzenleyen sinema Kasım ayında da zengin bir program sunuyor. Haftanın altı günü faaliyette olan sinemada etkinlikler ücretsiz olup biletler ‘İstanbul Senin’ uygulaması üzerinden temin edilebiliyor.


Advertisement

Üretimleriyle, sanata olan yaklaşımlarıyla Türkiye sinema tarihinde iz bırakmış yönetmenlere filmleriyle birlikte yer veren ‘Ayın Yönetmeni’ başlıklı bölüme bu ay Pelin Esmer konuk oluyor. Esmer’in İstanbul Film Festivali’nde FIPRESCI Ödülü kazanan İşe Yarar Bir Şey (2017) ve prömiyerini Saraybosna Film Festivali’nde yapmasının ardından Adana Altın Koza’da SİYAD ‘Cüneyt Cebenoyan’ En İyi Film Ödülü dâhil üç ödüle layık bulunan Kraliçe Lear (2020) adlı filmleri seyirciyle buluşurken Alin Taşçıyan ve Janet Barış’ın katılacağı sohbetlerde Esmer’in sineması ele alınacak.

İstanbullu sinemaseverlerin İBB Kültür sosyal medya hesapları üzerinden ilettikleri önerilerden seçilen ‘Sizin Seçtikleriniz’ bölümü bu ay dört filmi bir araya getiriyor. Seçkide Maraş’ta işleri bozulunca İstanbul’a göç eden Tahir Ağa ve ailesinin hikâyesini anlatan Halit Refiğ’in başyapıtlarından Gurbet Kuşları (1964), Yusuf Atılgan’ın 1973 tarihli aynı adlı romanından Ömer Kavur’un uyarladığı ve Venedik’te FIPRESCI Ödülü kazanan Anayurt Oteli (1987), ağa kız Müjde’yle yanaşma oğlu Şener’in imkânsız aşk hikâyesini döneme hâkim arabesk kültürünü hicvederek anlatan Ertem Eğilmez imzalı Arabesk (1988) ve müzik sektöründe işleri bir türlü rast gitmeyen iki prodüktörün sahibi oldukları Umut Müzik’in ve yiten umutlarının yeniden yeşermesine sebep olan gizemli bir kadının hikâyesini anlatan Ezel Akay imzalı Neredesin Firuze (2004) filmleri yer alıyor.

Gurbet Kuşları

Programın ‘Sinemada Beyoğlu’ adlı bölümü bu ay iki filmi; hızla değişen dünya düzenine karşı maziye tutunmaya çalışan bir musiki âşığın hikâyesini anlatan Yavuz Turgul imzalı Muhsin Bey (1987) ile romantik bir aşk öyküsü üzerinden yalnızlık, yalnızlaşma gibi konuları irdeleyen Çağan Irmak imzalı Issız Adam‘ı (2008) bir araya getiriyor. Salı günlerine özel hazırlanan ‘Salı Belgeselleri’nde Adela Peeva imzalı Bu Şarkı Kimin? (Chia e tazi pesen?, 2003) ve Murat Erün imzalı Hatice (2022) yer alırken Pazar günleri düzenlenen ve çocuklara hitap eden ‘Çocuk Matinesi’nin bu ayki seçkisi ise Alexandre Espigares imzalı Beyaz Diş (Croc-Blanc) ve Enrico Casarosa imzalı Luka (Luca, 2021) filmlerinden oluşuyor.

Gösterimlere ek olarak çeşitli etkinliklerin de düzenlediği Beyoğlu Sineması’nda ‘Meraklısına Sinema Sohbetleri’nin bu ayağı TÜRSAV işbirliğiyle hazırlandı. Programda ‘Sinemada Oyunculuk’ söyleşisine Serdar Orçin, ‘Sinemada Senaryo’ söyleşisine ise Faruk Karaçay konuk olacak. Çarşamba günleri ise stand-up gösterileri düzenlenecek.

Beyoğlu Sineması’nın Kasım programına dair detaylı bilgiye İBB Kültür’ün internet sitesi üzerinden ulaşmak mümkün.

kultursanat.istanbul

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.