Şu An Okunan
Biz de Varız!

Biz de Varız!

17-30 Aralık / İstanbul Modern

İstanbul Modern Sinema’nın bu yıl dokuzuncusunu düzenlediği, Türkiye sinemasından yılın öne çıkan filmlerini izleyiciyle buluşturan Biz de Varız! seçkisi 17 Aralık Perşembe günü başlıyor.

Programın açılışını Venedik Film Festivali’nin Eleştirmenlerin Haftası bölümünde ve Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde kazandığı ödüllerle dikkat çeken Hayaletler yapıyor. Azra Deniz Okyay’ın ilk uzun metrajı, takip ettiği dört karakterin arka planına yerleştirdiği güncel İstanbul panoramasıyla öne çıkan bir yapım. Seçkideki diğer kurmaca uzun metraj filmler ise şöyle: Orçun Behram’ın distopik bir anlatıyı takip ederken korku türüne özgü motifleri kullanan filmi Bina, Leyla Yılmaz’ın liseli bir sutopu oyuncusunun eşcinsel olma ihtimalini izleyerek linç kültürünün yol açabildikleriyle ilgilendiği filmi Bilmemek, Özkan Yılmaz’ın üç farklı karakterin hikâyesini aynı evde kesiştirdiği filmi Soluk ve Ferit Karol’un orta sınıf bir çekirdek ailenin yaşamına odaklandığı ilk uzun metrajı Kumbara.

Bu yıl seçkide, izleyiciyle buluştukları festivallerde övgüyle karşılanan belgeseller de yer alıyor. Zeynep Dadak’ın Ermeni entelektüel Eremya Çelebi Kömürciyan’ın kaleme aldığı ‘17. Yüzyılda İstanbul’ eserinden yola çıkarak şehrin bugünü ve geçmişi arasında bağlantılar aradığı Ah Gözel İstanbul, Eytan İpeker’in Yahudi soykırımından kurtulan kadınlar arasında düzenlenen bir güzellik yarışmasını takip ettiği Miss Holokost Survivor, Metin Akdemir’in Dul Bir Kadın (1985), Kadının Adı Yok (1987) ve İki Kadın (1992) filmlerini kuir bir bakışla incelediği ve filmdeki kimi sahneleri kendi hayaline uygun olarak yeniden tasarladığı Hayalimdeki Sahneler, Şirin Bahar Demirel’in ülkelerini çeşitli sebeplerle terk ederek Florida’ya giden iki kadının göçlerini ve yeni düzenlerini kurma çabalarını irdelediği Kadınlar Ülkesi, Serdar Kökçeoğlu’nun elektronik müziğin öncü isimlerinden İlhan Mimaroğlu’nu ve onun müziğe yaklaşımını konu edinen Mimaroğlu ile Deniz Tortum’un 39. İstanbul Film Festivali ve 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden En İyi Belgesel ödülüyle ayrılan, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin yıkılma haberinin ardından hastanedeki gündelik olayları gözlemlediği Maddenin Halleri filmleri Biz de Varız! seçkisinin belgesel ayağını oluşturuyor.

Programdaki yapımların tümü gösterim günü doldurulacak kayıt formlarıyla izlenebilecek. Çevrimiçi gösterimlerin yanı sıra, program boyunca filmlerin yönetmen ve oyuncularıyla kısa söyleşiler de gerçekleştirilecek.

www.istanbulmodern.org

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.