Şu An Okunan
Ali Deniz Şensöz ile Online ‘Auteur Sineması’ Semineri

Ali Deniz Şensöz ile Online ‘Auteur Sineması’ Semineri

Konuşmacı: Ali Deniz Şensöz
Seminer Başlangıcı: 31 Ocak Pazar
Seminer Süresi: 6 hafta (haftada 3 saat, toplam 18 saat)
Saatler: Pazar günleri 13:00-16:00 arası
Mecra: Kayıt yaptıranlara Zoom linki gönderilecektir.
Seminer Ücreti: 600 TL (tam), 400 TL (öğrenci ve öğretmen) (iyzico üzerinden 12 aya kadar taksit imkanı)
*Öğrenci ve öğretmen ücreti ödeyenlerin ilgili kimlik belgesini [email protected] adresine göndermesi gerekmektedir.
*Havale ile ödeme yapmak isterseniz, kayıt formunu doldurduktan sonra hesap bilgisi için [email protected] adresine e-posta atabilirsiniz.
İletişim: [email protected]

Sinema sanatının farklı sanat dallarından ayrılıp kendine has olanaklarını keşfetmesine vesile olan auteur teorisi, yönetmeni sinemanın sanatçısı olarak imlemiş ve sinemanın algılanış biçimini kökünden değiştirmiştir. Filmlerin, bir sanatçının kendi kişisel dünyasından süzülüp gelen bir görsel-işitsel anlatı formu olduğu fikri üzerine kurulu olan teori, sinemanın başlangıcından günümüze kadar birçok yönetmenin sanatını çözümlemek için en güçlü araçlardan biri olmuştur. ‘Auteur Sineması’ seminerinde Alfred Hitchcock’tan Nuri Bilge Ceylan’a farklı dönemlerden ve farklı coğrafyalardan altı yönetmenin sineması farklı filmlerden örnekler eşliğinde karşılaştırmalı olarak analiz edilecektir. Katılımcıların, sinema dilini kendine has üsluplarıyla yeniden yorumlayan altı yönetmenin filmografisi üzerinden, hem filmlerin tasarım sürecine hem film teorisine hem de sinema tarihine dair temel kavramlara hâkim olmaları amaçlanmaktadır.

1.HAFTA: Klasik Sinema Kurulurken
Alfred Hitchcock

2.HAFTA: Formlar Arasında
Agnès Varda

3.HAFTA: Kendine Bakmak
Martin Scorsese

4.HAFTA: Seyirciyle Oynamak
Michael Haneke

5.HAFTA: Sinemada Minimalizm
Yasujirō Ozu

6.HAFTA: Kendi Geleneğiyle Oynamak
Nuri Bilge Ceylan

Ali Deniz Şensöz kimdir?
Yeditepe Üniversitesi İşletme (Almanca) bölümünü bitirdikten sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema-TV bölümünde yüksek lisans öğrenimi gördü. 2007 yılında sinema yazarlığına başladı. İki yıl düzenli olarak Bant Dergisi’nde sinema yazıları kaleme aldı. 2011’de Rotterdam Film Festivali’nin Genç Sinema Yazarları atölyesine kabul edildi, yine aynı yıl Nisimasa’nın Cannes Film Festivali esnasında düzenlediği Genç Film Eleştirmenleri atölyesine seçildi. Şu an, 2008 yılında yazmaya başladığı Altyazı Sinema Dergisi’nde yayın kurulu üyesi ve işletme müdürü olarak görev almakta. Diğer yandan çeşitli mecralarda yazılar yazmaya, farklı kurumlarda eğitimler vermeye devam ediyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.