Şu An Okunan
Ali Ercivan ile “Bir Projem Var!” Senaryo Semineri

Ali Ercivan ile “Bir Projem Var!” Senaryo Semineri

Konuşmacı: Ali Ercivan
Seminer Başlangıcı: 21 Aralık Cumartesi
Seminer Süresi: 5 hafta (haftada 2 saat, toplam 10 saat)
Saatler: Cumartesi günleri 12:00-14:00 arası
Yer: Altyazı Sinema Derneği, Kuloğlu Mah. Turnacıbaşı Cad. No:3 D:8 Beyoğlu / İstanbul
Seminer Ücreti: 600 TL (tam), 350 TL (öğrenci ve öğretmen); 2 taksit imkanı, nakit ödemelerde ise %20 indirim. (Fiyatlara KDV dahildir.)
İletişim: [email protected]

Çok satılan senaryo kitapları, popüler seminerler, bir yığın sinema okulu, getirisi her daim büyüyen bir dizi pastası… Fakat ne tutar, ne başarılı olur sorusuna gelince, ünlü Hollywood senaristi William Goldman’ın da dediği gibi, “Kimse bir şey bilmiyor!” Farklı mecralarda senaryo nasıl yazılır, elbette gelin biz de konuşalım ama bu kez farklı bir şey deneyelim: İşi pratiğe dökelim! Seminer süresince, her katılımcının kendi dilediği alanda bir fikrini geliştirmesine çalışalım.

1. Hafta: Kurallar… Ne Onlarla Ne Onlarsız!

Bir girizgâh: Uzun metraj, kısa metraj veya televizyon dizisi düşünmek. Her formatın senaryo pratikleri farklı.

Örnek Filmler: Şüphe (Beoning, 2018), Nebile Hanım’ın Solucan Deliği (2016), The Boys (2019-)

2. Hafta: Senaryo Nerede Başlar? Fikir Aşaması.

İlham çağırma seansı. Zihinden sayfaya, farklı mecralarda proje aşamaları. Fikir, karakter, çatışma, öykü, yapı, sahne, diyalog…

Örnek Filmler: Toni Erdmann (2016), Avukat (Michael Clayton, 2007), Barry Lyndon (1975), Zincirsiz (Django Unchained, 2012)

3. Hafta: Hayaller ve Gerçekler. Türkiye’de Senaristlik Mesleği.

Piyasada çalışmak veya kendi filmlerinizi çekmek. Sizi neler bekliyor? Bu işlerden nasıl ekmek parası kazanılacak?

4. Hafta: Yazar Odası. Bir Fikri Geliştirmek.

Pratik vakti. Herkes birer fikirle gelecek ve hepsini konuşacağız. Elimizdeki projeler üstüne beyin fırtınası…

5. Hafta: Birer Projemiz Var! Ya Bundan Sonra?

Bu kadar sürede senaryo aşamasına gelinemez elbette ama her katılımcının elinde birer sinopsis veya öykü olmasını hedefleyebiliriz. Peki, ya bundan sonrası?

Ali Ercivan kimdir?
1976 yılında İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi Sinema-TV Bölümü’nü bitirdi. Bilgi Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü’nde Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Birkaç yıllık kurgu deneyiminin ardından, 2009’dan beri ağırlıklı olarak televizyon sektöründe senarist olarak çalışmaktadır. Turkmax’ta yayınlandığı dönemde 1 Kadın 1 Erkek (2009-2011), ilk 13 bölümünde Gold Film projesi İffet (2011), iki sezon TMC’nin yapımcısı olduğu Tatar Ramazan (2012-2013) ve Fox TV’de dört sezon süren Pastel Film yapımı O Hayat Benim (2014-2017) gibi dizilerin senaryo ekiplerinde yer almıştır. Son olarak, OG Medya tarafından Netflix için hazırlanan Atiye adlı yeni dizinin ikinci sezonunda yazar olarak görev yapmıştır. Yazdığı ve yönetmenliğini de üstleneceği ilk sinema filmi Haykıracak Nefesim Kalmasa Bile ile 2019’da İstanbul Film Festivali kapsamındaki Köprüde Buluşmalar Film Geliştirme Atölyesi’ne seçilmiş, burada layık görüldüğü ödülle Haziran ayı içerisinde uluslararası sektör temsilcilerine projesini sunmak için Romanya’daki Transilvania Film Festivali’ne davet edilmiştir. Senaristlik haricinde, 2004 yılından bu yana sinema yazarlığı da yapmaktadır.

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.