Şu An Okunan
Engin Ertan ile Yönetmen Sineması

Engin Ertan ile Yönetmen Sineması

Konuşmacı: Engin Ertan
Seminer Başlangıcı: 26 Kasım Cumartesi  – 7 Ocak Cumartesi
Seminer Süresi:  6 hafta (haftada 3 saat, toplam 15 saat)
Saatler: 15:30 – 18:30
Mecra:  Çevrimiçi (Kayıt yaptıranlara Zoom linki gönderilecektir.)
Seminer Ücreti: 1250 TL (tam), 700 TL (öğrenci ve öğretmen) (iyzico üzerinden 12 aya kadar taksit imkanı)
İletişim: [email protected]

Film eleştirisi ya da analizinde anlama ulaşmaya çalışırken yönetmenin filmografisindeki devamlılık veya filmlerindeki benzer tema ve imgeler çoğunlukla en önemli anahtardır. Altı hafta sürecek bu seminer, farklı coğrafya ve dönemlerden gelen, her biri sinema tarihinde kendine has bir yer edinmiş altı yönetmenin filmografileri üzerinden film teorisi ve sinema tarihine dair; auteur teorisi, tür sineması, minimal sinema, feminist sinema, sinemada post-modernizm gibi temel kavramları ele almayı hedeflemekte.

 1. HAFTA: Klasik sinemada bir auteur
  Alfred Hitchcock
 2. HAFTA: Tür sinemasında birtakım arızalar
  David Cronenberg
 3. HAFTA: Bir dünya yaratmak
  Wong Kar-Wai
 4. HAFTA: Sinemada minimalizm
  Robert Bresson
 5. HAFTA: Arzunun peşinde
  Jane Campion
 6. HAFTA: Kopyanın Özgünlüğü: Pastiş
  Pedro Almodóvar

Engin Ertan kimdir?
1979 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Lisesi’nden mezun olduktan sonra, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. 2000 yılında Sinema Dergisi’nde sinema yazarlığına başladı. 2009 yılından derginin Aralık 2013’te kapatılmasına değin yine Sinema’da Yazı İşleri Müdürü görevini sürdürdü. Dergide yaklaşık 13 yıl boyunca aralıksız devam eden Kült Filmler köşesini hazırladı. Sinema Dergisi dışında Radikal, Rolling Stone Türkiye, Total Film Türkiye, Film+, Milliyet Sanat, Altyazı gibi gazete ve dergilerde sinema ve müzik alanında yazıları yayımlandı. 2015 yılından bu yana devam eden, Goethe-Institut’un düzenlediği Kino başlıklı film programının proje koordinatörlerinden biri. Yine 2015’ten bu yana İstanbul Film Festivali Danışma Kurulu’nda yer almakta. Sinema yazılarına Altyazı ve Milliyet Sanat’ta devam ediyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.