Şu An Okunan
Kutlukhan Kutlu ile Çevrimiçi ‘Söz ve Sinema’ Semineri

Kutlukhan Kutlu ile Çevrimiçi ‘Söz ve Sinema’ Semineri

Konuşmacı: Kutlukhan Kutlu
Seminer Başlangıcı: 5 Aralık Pazar 15:30-18:30
Seminer Süresi: 4 hafta (haftada 3 saat, toplam 12 saat)
Saatler: Pazar günleri 15:30-18:30 arası
Mecra: Kayıt yaptıranlara Zoom linki gönderilecektir.
Seminer Ücreti: 500 TL (tam), 350 TL (öğrenci ve öğretmen) (iyzico üzerinden 12 aya kadar taksit imkanı)

Bu seminerde imgenin sanatı sinemanın “söz”le kurduğu ilişki ele alınacak. En pür tanımıyla sinema hiçbir zaman söze mecbur olmadı belki ama bu durum sessiz sinema günlerinden beri ikisinin çok üretken bir ilişki içinde olmasını engellemedi. Dört hafta boyunca işte bu ilişkinin farklı farklı suretleri; sözün sinemada pratik bir yardımcıdan ana dramatik malzemelerden birine, hatta yer yer bir tür fetişe dönüşme hikâyesi incelenecek. İlk hafta söz karşımıza daha ziyade ses yönüyle, bir uzam, bir ses manzarası olarak çıkarken ikinci hafta yazı suretine bürünerek başlı başına bir görsel malzeme haline gelecek… Üçüncü hafta söz, dilin ta kendisinin büyüsünü, fırsatlarını ve çıkmazlarını ifade eden bir araç halini alacak; son hafta ise sinema tarihinin birçok unutulmaz sahnesinin baş tacının, diyaloğun hammaddesi kimliğiyle kapanışı yapacak.

1.HAFTA
Sesin Peşinde
Örnek Filmler: Sis (The Fog, 1980), Bıçak Sırtı (Blade Runner, 1982), Yurttaş Kane (Citizen Kane, 1941), I’m Thinking of Ending Things (2020)

2. HAFTA
Yazının Sineması
Örnek Filmler: Tuval Bedenler (The Pillow Book, 1996), Şafak (Sunrise, 1927), Kefaret (Atonement, 2007), Aşık Shakespeare (Shakespeare in Love, 1998)

3. HAFTA
Çeviride Yitmek ve Dilde Cisimlenmek
Örnek Filmler: Geliş (Arrival, 2016), Synonyms (Eş Anlamlılar, 2019), 13. Savaşçı (The 13th Warrior (1999), Benim Tatlı Meleğim (My Fair Lady, 1964)

4. HAFTA
Konuşan Kafalar
Örnek Filmler: Amerikalılar (Glengarry Glen Ross, 1992), Sosyal Ağ (The Social Network, 2010), Maud’lardaki Gecem (Ma Nuit chez Maud, 1969), Ucuz Roman (Pulp Fiction, 1994)

Kutlukhan Kutlu kimdir?
Kadıköy Anadolu Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. 1991 yılında Nokta – Ne Nerede dergisine katılarak sinema, edebiyat ve müzik üzerine yazmaya başladı, o zamandan beri de çeşitli yayın organında yazarlık ve editörlük yaptı. Sinema Dergisi’nde ‘Sinemayı Değiştiren Modern Klasikler’ ve ‘Günümüzün Klasikleri’ gibi uzun soluklu inceleme yazısı dizilerine imza attı. Radikal Kitap, İyi Kitap, Kara Karga ve on8 blog gibi mecralarda edebiyat, kitaplar ve dil üzerine yazdı. Ayrıca çevirmenlik de yapıyor. Çevirileri arasında Harry Potter serisi, ‘Hayali Yerler Sözlüğü’ ve Alberto Manguel’in ‘Merak’ı sayılabilir.

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.