Şu An Okunan
Vizyonda Bu Hafta: 27 Ağustos

Vizyonda Bu Hafta: 27 Ağustos

Petite Maman

27 Ağustos haftasının dikkat çeken filmleri Céline Sciamma’nın merakla beklenen Küçük Anne’si ile 1992 yapımı korku klasiği Candyman’in devam filmi Şeker Adamın Laneti. Haftanın öne çıkan yerli filmleri ise Atalay Taşdiken’in Kar Kırmızı’sı ve başrolüne Mert Fırat’ı taşıyan polisiye türündeki Karanlık Şehir Hikâyeleri: Kilit.


Düşler Ülkesi / Dreamland

Büyük Buhran dönemi Teksas’ında annesi ve üvey babasıyla bir çiftlik evinde yaşayan Eugene, küçük suçlara bulaşan bir gençtir. Bir gün kasabadaki banka soygunun faillerinden Allison, Eugene’in oturduğu çiftliğin ambarına saklanır. Güzel kadından etkilenen Eugene ona yardım etmekten kendini alamaz. Bir süre sonra birbirlerine âşık olacak ve Meksika’ya kaçmaya karar vereceklerdir.


Advertisement

İZLENMELİ Mİ? Düşler Ülkesi, ilk filmi As You Are’la (2016) dikkatleri üzerine çeken Miles Joris-Peyrafitte’nin ikinci uzun metrajı. Oscar adayı Margot Robbie’nin başrolü Finn Cole’la paylaştığı film, 1930’larda geçen bir ‘Bonnie ve Clyde’ hikâyesi.

Yönetmen: Miles Joris-Peyrafitte

Senaryo: Nicolaas Zwart

Oyuncular: Margot Robbie (Allison Wells), Finn Cole (Eugene Evans), Travis Fimmel (George Evans), Kerry Condon (Olivia Evans), Garrett Hedlund (Perry Montroy)

ABD/2019/İngilizce/98 dk./Fabula Films (Bir Film)

Vizyon Tarihi: 27 Ağustos


Kar Kırmızı

İşlemediği bir suç yüzünden sekiz yıl hapis yatan Yusuf özgürlüğüne kavuşup evine döndüğünde, hapse girdiği sırada hamile olan eşinin evi terk etmiş olduğunu fark eder. Karlar altındaki kasabada bir yandan eşini ve çocuğunu ararken bir yandan da başına gelen olayları çözmeye çalışır.

İZLENMELİ Mİ? Prömiyerini 57. Altın Portakal Film Festivali’nde yapan Kar Kırmızı, suç filmi ve western gibi farklı türlerden beslenen bir öykü anlatıyor. Filmin yönetmenliğini ise Mommo: Kız Kardeşim (2009) ve Meryem (2013) filmleriyle tanınan Atalay Taşdiken üstleniyor.

Yönetmen: Atalay Taşdiken

Senaryo: Atalay Taşdiken

Oyuncular: Mehmet Usta, Özge Gürel, Ahmet Mümtaz Taylan, Baran Seyhan, Rıza Sönmez, Ümit Çırak, Hamdi Alp

Türkiye/2020/Türkçe/98 dk./At Yapım (Bir Film)

Vizyon Tarihi: 27 Ağustos


Karanlık Şehir Hikâyeleri: Kilit

Cezaevinde rutin sabah sayımını yapan baş gardiyan Hamza ve ekibi, girdikleri her koğuşta cesetlerle karşılaşır. Vücutlarında boğulma, yaralanma veya darp izi bulunmayan cesetler hakkında koğuşlardaki diğer mahkûmların da bir açıklaması yoktur. İstihbarat teşkilatından Selin Korkmaz ile cinayet bürodan Başkomiser Erol Haktan, olayın aydınlatılması için görevlendirilir. Erol ve Selin, açtıkları her kilitle dehşet verici gerçeklere daha da yaklaşacaklardır.

İZLENMELİ Mİ? Başrollerini Mert Fırat ile Melisa Aslı Pamuk’un paylaştığı Karanlık Şehir Hikâyeleri: Kilit, haftanın suç ve polisiye severlere yönelik yerli filmi. Yönetmenliğini Adil Oğuz Valizade’nin, yapımcılığını ise Arif Valizade’nin üstlendiği Kilit, aynı zamanda Karanlık Şehir Hikâyeleri serisinin de ilk filmi.

Yönetmen: Adil Oğuz Valizade

Senaryo: Adil Oğuz Valizade, Arif Valizade, Cenk Çalışır

Oyuncular: Mert Fırat (Erol), Melisa Aslı Pamuk (Selin), Asuman Dabak, Timur Acar, Mustafa Alabora, Gökhan Tevek

Türkiye/2021/Türkçe/110 dk./Dark Town Pictures (CGV Mars D.)

Vizyon Tarihi: 27 Ağustos


Kızım Gibi Kokuyorsun

Tüm aile fertlerini Fransa’nın Nice kentindeki terör saldırısında kaybeden Beatrice, babasının vasiyeti üzerine cenazelerini göç ettikleri Antakya Vakıflı Ermeni Köyü’ne getirir. Beatrice, benzer bir acıyı yaşayarak yakınlarını kaybeden Suriyeli Hevi’yle ve ülkesine tatile gelmiş gurbetçi İbrahim’le, Samandağ’da bir motelde tanışır. Bu üç yeni arkadaş beklenmedik bir yolculuğa çıkacaklardır.

İZLENMELİ Mİ? Yolları Antakya’da kesişen üç farklı karakteri odağına alan Kızım Gibi Kokuyorsun, aynı anda çok fazla meseleye eğilmeye kalkışsa da başrolü paylaşan Çağlar Ertuğrul, Clémence Verniau ve Yılşen Özdemir’in oyunculuklarıyla takdire şayan.

Yönetmen: Olgun Özdemir

Senaryo: Olgun Özdemir

Oyuncular: Çağlar Ertuğrul (İbrahim), Yılşen Özdemir (Hevi), Clémence Verniau (Beatrice), Şerif Sezer (Emine)

Türkiye-ABD-Fransa/2019/Türkçe/103 dk./Sargona Film (Bir Film)

Vizyon Tarihi: 27 Ağustos


Koş Saklan Dövüş / Run Hide Fight

Annesini kaybeden Zoe çok zor bir dönem geçirmektedir. Eski bir Özel Kuvvetler üyesi olan babası Todd, kafası dağılsın diye onu ava çıkarır ve avcılığın püf noktalarını gösterir. Burada öğrendiği taktikler, okuduğu okula bir grup gencin silahlı saldırı düzenlemesinin ardından Zoe ve arkadaşlarının hayatta kalma mücadelesi açısından kritik olacaktır.

İZLENMELİ Mİ? ABD’deki bir okul saldırısını dramatik bir hikâyeyle iç içe geçiren aksiyon/gerilim türündeki Koş Saklan Dövüş’ün başrolünde, genç oyuncu Isabel May yer alıyor.

Yönetmen: Kyle Rankin

Senaryo: Kyle Rankin

Oyuncular: Isabel May (Zoe Hull), Thomas Jane (Todd Hull), Radha Mitchell (Jennifer Hull), Eli Brown (Tristan Voy), Olly Sholotan (Lewis Washington)

ABD/2020/İngilizce/109 dk./CJ ENM

Vizyon Tarihi: 27 Ağustos


Küçük Anne / Petite Maman

Yakın zamanda çok sevdiği büyükannesini kaybetmiş olan sekiz yaşındaki Nelly, anne babasına, annesinin büyüdüğü evi temizlemekte yardım eder. Evin çevresindeki ormanda, annesinden çok dinlediği, annesinin çocukluğunda yaptığı, içinde oyunlar oynadığı ağaç evi keşfeder. Bir gün Nelly, ağaç ev yapmakla uğraşan yaşıtı bir kızla, Marion’la tanışır.

İZLENMELİ Mİ? Bir önceki filmi Alev Almış Bir Genç Kızın Portesi’yle (Portrait de la Jeune Fille en Feu, 2019) büyük bir başarı elde eden Céline Sciamma, Berlin Film Festivali’nde yarışan Küçük Anne’de dokunaklı bir büyüme hikâyesini ustalıkla anlatıyor.

Yönetmen: Céline Sciamma

Senaryo: Céline Sciamma

Oyuncular: Joséphine Sanz (Nelly), Gabrielle Sanz (Marion), Nina Meurisse (Anne), Stéphane Varupenne (Baba), Margot Abascal (Büyükanne)

Fransa/2021/Fransızca/72 dk./MUBI (Başka Sinema)

Vizyon Tarihi: 27 Ağustos


Şeker Adamın Laneti / Candyman

Bir tür yaratıcılık krizi yaşayan genç bir sanatçı, ayna karşısında adını beş kez söyleyen kişiye göründüğü rivayet edilen Candyman’le ilgili efsaneye karşı bir takıntı geliştirir. Bu efsaneye karşı merakına yenilip konunun derinliklerine indikçe yaşadığı toplum ve mahallenin geçmişi, içinde yetiştiği kültür ve kendisiyle ilgili şaşırtıcı gerçeklerle yüzleşecektir.

İZLENMELİ Mİ? Son yıllarda Kapan (Get Out, 2017) ve Biz (Us, 2019) gibi başarılı korku filmlerine imza atan Jordan Peele’nin senarist ve yapımcı koltuğunda oturduğu Şeker Adamın Laneti, 1992 yapımı aynı adlı orijinal filmin hikâyesini oyunbaz bir üslup ve politik kanallarla günümüze taşıyor. Film ayrıca Candyman serisinin dördüncü halkası olma özelliğine de sahip.

Yönetmen: Nia DaCosta

Senaryo: Jordan Peele, Win Rosenfeld, Nia DaCosta

Oyuncular: Yahya Abdul-Mateen II (Anthony McCoy), Teyonah Parris (Brianna Cartwright), Tony Todd (Daniel Rabitaille/Şeker Adam), Nathan Stewart-Jarrett (Troy Cartwright), Colman Domingo (William Burke)

ABD/2021/İngilizce/91 dk./UIP

Vizyon Tarihi: 27 Ağustos


Şeytan Oyunu / The 100 Candles Game

Bir grup arkadaş, yüz adet mumdan oluşan bir dairenin ortasında oturacak ve aldıkları her mumda bir korku hikâyesi anlatacaklardır. Tüm hikâyeler anlatılıp mumlar söndüğünde garip olaylar olmaya başlar. Gölgelerde gizlenen garip varlıkları hissederler fakat oyundan ayrılmalarına engel olan bir şey vardır.

İZLENMELİ Mİ? Bir çerçeve hikâye içinde çeşitli korku hikâyeleri anlatan Şeytan Oyunu, birçok yönetmeni bir araya getiren bir korku antolojisi.

Yönetmen: Victor Català, Brian Deane, Oliver Lee Garland, Guillermo Lockhart, Tony Morales, Nicolás Onetti, Nicholas Peterson, Daniel Rübesam, Christopher West

Senaryo: Mauro Croche, Guillermo Lockhart

Oyuncular: Magui Bravi, Amy Smart, Amparo Espinola, Clara Kovacic, Luz Champané

Yeni Zelanda/2020/İngilizce/100 dk./TME Films

Vizyon Tarihi: 27 Ağustos


Yıl Dönümü

Eda ile Tekin yeni evlenmiştir. Tekin günün önemli bir kısmını işte geçirirken Eda da gün boyu evde kocasını bekler. Zamanla ilişkilerinin monotonlaşmaya başlayınca Eda, ikinci evlilik yıl dönümleri için Tekin’e bir sürpriz yapmaya karar verir. Ne var ki akşam olup parti başladığında Eda’yı kötü bir sürpriz beklemektedir.

İZLENMELİ Mİ? Mohsen Rabiei’nin yazıp yönettiği Yıl Dönümü, benzerlerinden pek de ayrışmayan yerli bir dram.

Yönetmen: Mohsen Rabiei

Senaryo: Mohsen Rabiei

Oyuncular: Senem Ön, Emre Ön, Cansu Öztekin, Caner Şimşek

Türkiye/2020/Türkçe/85 dk./Upland (MC Film)

Vizyon Tarihi: 27 Ağustos


Hazırlayan: Erhan Bilen

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.