Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (18-24 Şubat)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (18-24 Şubat)

David Byrne's American Utopia

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Céline Sciamma’nın Küçük Anne’si, Spike Lee’nin David Byrne’s American Utopia’sı ve Juho Kuosmanen’in 6 Numaralı Kompartıman’ı dikkat çekiyor.

Haftalık olarak vizyon ve dijital gösterim gündemini takip ettiğimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta merakla beklenen pek çok yapım yer alıyor. Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi’yle büyük başarı kazanan Céline Sciamma’nın son filmi Küçük Anne vizyon gösteriminin ardından MUBI Türkiye’de dijital gösterimine başlıyor. Yönetmenliğini Spike Lee’nin üstlendiği, David Byrne’ün başarılı Broadway oyununu beyazperdeye taşıyan David Byrne’s American Utopia da uzun bir bekleyişin ardından Türkiye’deki ilk resmî gösterimini Bein Connect’te yapıyor. Vietnamlı genç yönetmen Bao Le’nin ilk uzun metrajı Tat ve kült serinin Netflix yapımı yeni ürünü Teksas Katliamı da dijital platformların sunduğu film alternatifleri arasında. Ayrıca The Marvelous Mrs. Maisel ve State of the Union gibi sevilen dizilerin yeni sezonlarını da bu hafta izlemek mümkün. Vizyon tarafında ise Finlandiyalı yönetmen Juho Kuosmanen’in 6 Numaralı Kompartıman (Hytti Nro 6, 2021) filmi haftanın öne çıkan yapımı.


Dijital Platformlar 

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

David Byrne’s American Utopia

Bein Connect

David Byrne’ün 2018 çıkışlı aynı adlı albümünün kayıt ve konser turnesi sürecini kurmaca olarak Broadway sahnesine taşıyan Spike Lee imzalı David Byrne’s American Utopia Bein Connect’te gösterimde. Son yıllarda Hamilton gibi örneklerini sıklıkla gördüğümüz sahne performansı filmlerinin yeni bir örneği olarak görülebilecek filmde Byrne ve on bir müzisyen enstrumanlarıyla canlı olarak filmin müziklerine imza atıyor. Dünya prömiyerini 2020’de Toronto Film Festivali’nde yapan David Byrne’s American Utopia, film ve müzik eleştirmenleri tarafından da beğeniyle karşılanmıştı.

The Fear Index

Bein Connect

Yarattığı yapay zekâ tabanlı sistemin piyasaları beklenmedik şekilde etkilemesinin ardından kendini bir kumpasın ortasında bulan bilim ve iş insanı Alex Hoffman’a odaklanan The Fear Index Bein Connect’te gösterimde. Hoffman’ın zamana karşı yarışarak kendini aklama çabasını anlatan dört bölümlük mini dizinin başrolünde yıldız oyuncu Josh Hartnett yer alıyor.

Kara Büyü

BluTV

Chaser ve The Yellow Sea ile Güney Kore’nin takip edilmesi gereken yönetmenleri arasına giren Hong-jin Na’nın Kore’de Gokseong adındaki küçük bir kasabada geçen olağan dışı kriminal olayları anlattığı Kara Büyü (Gokseong, 2016) BluTV kataloğuna eklendi. Korku alttürlerini polisiye türüyle harmanlamasıyla son yıllardaki başarılı Güney Kore yapımları arasına giren ve güçlü görüntü yönetimi ve ses tasarımıyla diken üstü bir seyirlik sunan film, kasabaya Japonca konuşan yaşlı bir adamın gelişiyle başlayan doğaüstü olayları anlatıyor. 

Küçük Anne

MUBI Türkiye

Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi’yle (Portrait de la Jeune Fille en Feu, 2019) büyük başarı kazanan Céline Sciamma’nın son filmi Küçük Anne (Petite Maman, 2021) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Sekiz yaşındaki Nelly’nin büyükannesinin ölümünü anlamlandırma ve kabullenme sürecini sade ama dokunaklı bir anlatımla masallaştıran film, kısacık süresine ve alçakgönüllü yapısına karşın geçen yılın en iyilerinden biriydi.

Aslı Ildır’ın Céline Sciamma’yla film üzerine gerçekleştirdiği söyleşiyi okumak için tıklayın.

Öykü Sofuoğlu’nun filmle ilgili yazısını okumak için tıklayın.

The Marvelous Mrs. Maisel – 4. Sezon

Amazon Prime Video

1958’de New York‘ta stand-up komediye olan yeteneğini keşfeden bir ev hanımını konu alan bol Emmy ve Altın Küre ödüllü The Marvelous Mrs Maisel, 4. sezonuyla Prime Video’da yerini aldı. Yaratıcılığını Gilmore Girls ve Roseanne gibi dizileriyle tanınan Amy Sherman-Palladino’nun yaptığı The Marvelous Mrs. Maisel‘ın yeni sezonunda Midge, Alex Borstein‘in canlandırdığı menajeri Susie’yle birlikte LeRoy McClain’in oynadığı şarkıcı Shy Baldwin’in turnesindeki yerini yeniden kazanmaya uğraşırken bir yandan da oyunculuğunu geliştirmeye çalışıyor.

Pamuk Prenses

MUBI Türkiye

Serbest bir ‘Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler’ uyarlaması niteliğindeki Pamuk Prenses (Blancanieves, 2012) 19 Şubat’tan itibaren MUBI Türkiye’de gösterimde. Pablo Berger’in bol ödüllü siyah-beyaz filmi, Grimm Kardeşler’in klasik masalını oyunbaz bir yaklaşımla 1920’li yılların Sevilla’sına uyarlıyor ve odak noktasına da boğa güreşçisi bir kadını alıyor.

Space Force – 2. Sezon

Netflix Türkiye

Kadrosunda Steve Carell, John Malkovich ve Ben Schwartz gibi yıldızları barındıran Netflix dizisi Space Force‘un 2. sezonu Netflix’te gösterime girdi. Yaratıcılığını Steve Carell ve The Office‘te birlikte çalıştığı senarist Greg Daniels’ın üstlendiği, ABD Silahlı Kuvvetleri’nin yeni kolu olan ABD Uzay Kuvvetleri’ni göreve hazırlamaktan sorumlu grubun başından geçen olayları hiciv türünde ele alan dizi yeni sezonunda General Naird ve ekibinin, yeni gelen yönetime kendilerini kanıtlamaları için verilen kısıtlı sürede baskı altında çalışmalarını izleyeceğiz.

State of the Union – 2. Sezon

BluTV

Yönetmenliğini Stephen Frears’ın, yaratıcılığını ise ‘High Fidelity’ ve ‘About a Boy’ gibi romanları ve müzik eleştirileriyle tanınan Nick Hornby’nin üstlendiği State of the Union yeni sezonuyla BluTV’deki yerini aldı. Başrollerini Chris O’Dowd ile Rosamund Pike’ın paylaştığı dizinin yeni sezonunda da birbirine yabancılaşmış sevgililer Tom ve Louise’in birlikte terapiye gitmelerini ve her seans sonrası barda bir şeyler içerek ilişkilerindeki çatlakların nedenlerini bulmaya çalışmalarını izleyeceğiz.

Tat

MUBI Türkiye

Vietnamlı genç yönetmen Bao Le’nin ilk uzun metrajı Tat (Vi, 2021) MUBI Türkiye’de gösterimde. Vietnam’da yaşayan Nijeryalı bir eski futbolcunun dört kadınla birlikte kurduğu ütopik dünyayı etkileyici bir görsellik ve dingin bir tempoyla resmeden film, geçen yıl Berlinale’nin ‘Encounters’ bölümünde yarışmış ve festivalden Jüri Özel Ödülü’yle dönmüştü.

Teksas Katliamı

Netflix Türkiye

Eski bir çiftlik evini ziyaretleri sırasında yamyam bir ailenin kurbanı olan bir grup genci konu alan Tobe Hooper imzalı 1974 yapımı filmin yeniden yapımı Teksas Katliamı (Texas Chainsaw Massacre, 2022) hayran kitlesinin uzun bekleyişi sonrası Netflix’te yerini aldı. Wisconsinli seri katil Ed Gein‘in işlediği cinayetlerden esinlenilerek oluşturulan ve sinema tarihine testereli Deri Surat karakterini kazandıran seriyi modern korku sineması estetiğiyle günümüze taşıyan David Blue Garcia imzalı Teksas Katliamı, haftanın öne çıkan korku filmi.

Altyazı Tartışıyor: Titane

Altyazı YouTube Kanalı

Altyazı yazarları 2 Şubat Çarşamba akşamı Julia Ducournau’nun çok ses getiren filmi Titane‘ı (2021) konuştu. MUBI işbirliğiyle Zoom üzerinden gerçekleştirilen etkinlikte Fatma Cihan Akkartal ve Hakan Bıçakcı, Cannes’da yaklaşık otuz yıl sonra bir kadın yönetmene Altın Palmiye getiren filmin yarattığı tartışmalar üzerine düşünerek ana karakterin geçirdiği dönüşümü ‘beden dehşeti’, cinsel kimlik ve izleyiciyi düşürdüğü ahlaki açmaz üzerinden konuşuyor.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

6 Numaralı Kompartıman

69. Cannes Film Festivali’nde Belirli Bir Bakış ödülünü kazanan ilk uzun metrajı Olli Maki’nin En Mutlu Günü’yle tanınan Finlandiyalı yönetmen Juho Kuosmanen’in yeni filmi 6 Numaralı Kompartıman (Hytti Nro 6, 2021) haftanın öne çıkan vizyon filmi. Rosa Liksom’un aynı adlı romanından serbest bir biçimde uyarlanan 6 Numaralı Kompartıman, görünürde çok az ortak noktası bulunan iki yabancının uzun bir tren yolculuğu esnasında yavaş yavaş birbirlerini tanımaya ve kendilerini keşfetmeye başladıkları bir yol filmi. 6 Numaralı Kompartıman’ı Başka Sinema salonlarında izlemek mümkün. 


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

(Hazırlayan: Büşra Uyar)
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.