Şu An Okunan
7. Neon Şeytan / The Neon Demon

7. Neon Şeytan / The Neon Demon

Nicolas Winding Refn sentetik olanın perdede ille de itici olma- dığını çoktan kanıtlamıştı. O hâlde bir yapaylık gösterisine daha gerek var mıydı? Anlatılan dünyanın kendisi, yani moda camiası da tabiatıyla plastik olduğundan bu tuhaf buluşmadan ne çıkacak diye herkes meraktaydı. Sonuç bir tür Refn zaferi oldu aslında. Filmin o soğuk şatafatından sekip geri dönenlerin sayısı azımsanmayacak kadar çok olsa da, kimse perdede izlediği bu tuhaf sanrının etkisini inkâr edemiyordu. Refn, Lynch’ten sonra perdenin gördüğü en yetenekli düş (yahut da karabasan) örücülerden biri olduğunu belli etti. Mulholland Çıkmazı (Mulholland Dr., 2001) benzeri bir
Los Angeles’ın kurtlar sofrasına giriş öyküsünü, Lynch’e yaraşır tekinsiz motel hülyalarıyla portreliyor Neon Şeytan. Sonrasında pek çok farklı damar da buluyor. Moda dünyasının zirvesine gözünü dikmiş genç modelimiz ile onun güzelliğini soğurmak isteyen moda gediklileri arasındaki gerilim filmin ana hattında. İnandırıcı olmaya gayret eden bir gerilim hattı değil bu. Yine de bu yarı ciddi yarı lakayıt öyküden sıkı bir korku filmi atmosferi çıkarmayı başarıyor Refn. Baştan sona muazzam bir şekilde kurulan ultra lüks reklam filmi ışığının soğuk tonları ürkütücü bir yan kaza- nıyor. Aynalardan yansıyan neon ışıklarının en tanıdık şeyi bile mesafeli hâle getiren estetiğiyle seyircinin gözünü yakmaya çalışan Refn’in filminde bundan ötesini aramaya gerek varsa eğer, filmin kusursuz güzellikle kafayı bozmuş karakterlerinin ‘taze beden’i kendi bedenlerine katık edişlerine ya da ölüsevicilik sahnelerine iyice bakmak gerek. Hep hafifliğe oynar gibi duran bu öykünün içinde, bedensel kursuzluğun nihai mertebesinin ölüm olduğunu hissedebileceğiniz böyle anlar mevcut. Kusursuz estetiği daimi kılmayı dileyen karakterlerle kendi ışık oyunlarında kusursuzluğu arayan yönetmen arasında bir bağ da yok değil hani.

>>>

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.