Şu An Okunan
Altyazı’dan #199

Altyazı’dan #199

199. sayımızda Charlie Kaufman’ın son filmi Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum vesilesiyle gözümüzü kara mizaha çevirdik. ‘Kara Kahkahalar’ başlıklı dosyamızda sinema tarihinde kara mizahıyla iz bırakmış filmlere kısa bakışlar atıyoruz. 

Güncel sinemanın en kendine özgü kara mizah üstatlarından Charlie Kaufman’ın son filmi Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum (I’m Thinking of Ending Things), 4 Eylül itibariyle Netflix’te yayında. Kaan Karsan’ın “iki uyumsuz insan arasındaki bir yol gerilimi” olarak başladığını, işin içine hayaletler, bodrumda saklanan sırlar, tuhaf fotoğraflar katıldıkça daha da karanlık bir nitelik kazandığını belirttiği film vesilesiyle biz de sinema tarihine dönüp kara mizah boyutuyla öne çıkan filmlere bakan ‘Kara Kahkahalar’ başlıklı bir dosya hazırladık. Kutlukhan Kutlu’nun kara mizahın sinemadaki farklı tezahürlerini, izleyiciyi gülüp gülmemek konusunda kararsız bırakan filmleri inceleyen kapsamlı sunuş yazısıyla başlayan dosyamızda Aki Kaurismäki ve Roy Andersson gibi kuzeyli ustaların buz gibi mizahından Çek Yeni Dalgası’nın önde gelen ismi Vera Chytilová’nın ele avuca sığmayan başyapıtı Papatyalar’a, Kubrick’in dehşet verici Soğuk Savaş taşlaması Dr. Garipaşk’tan David Lynch’in dizginsiz ve tekinsiz Vahşi Duygular’ına, birbirinden çok farklı on dört filmle ilgili yazılar yer alıyor. Söz konusu yapımların kimileri dört başı mamur komediler ama kimileri de komediyi korku sinemasıyla, gerilimle, polisiyeyle, hattâ belgeselle iç içe geçiriyor. Bazısı izleyiciyi kahkahalara boğarken bazısı çok daha karmaşık, karanlık duygular bırakıyor geride. Elbette sınırları çok geniş, örnekleri saymakla bitmeyecek bir alandan söz ediyoruz. ‘Kara Kahkahalar’ dosyamızın amacı, bu uçsuz bucaksız alanın farklı köşelerine atılan kısa kısa bakışlardan bütünlüklü bir tablo çıkarmak.

Pandemi koşullarında yayın hayatına dijital ortamda devam eden Altyazı 200. sayının eşiğine geldi. Eylül ayı itibariyle on dokuzuncu yılını geride bırakıp yirminci yılına girdiğimiz bu uzun yolculukta bize eşlik eden okurlarımıza ne kadar teşekkür etsek az. Dergiyi dijital olarak yayınlamaya devam ederken 200. sayımızı kutlama bahanesiyle önümüzdeki aylarda çeşitli sürprizlerimizin olacağını şimdiden söylemiş olalım.

Altyazı’ya dijital aboneliğinizi başlatarak son sayımızı ve diğer tüm dijital yayınlarımızı okuyabilirsiniz.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.