Şu An Okunan
Charlie Kaufman Muhtemel Yeni Projesini Açıkladı

Charlie Kaufman Muhtemel Yeni Projesini Açıkladı

Yeni kitabının tanıtımı için katıldığı bir etkinlikte açıklamalarda bulunan Charlie Kaufman, Japon yazar Yōko Ogawa’nın ‘The Memory Police’ (Hafıza Polisi) adlı kitabının film uyarlamasını üstlenebileceğini ifade etti. 1994’te yayımlanan roman, toplumsal hafızayı konu alan bir distopya.

2000’lerin başından bu yana kaleme aldığı senaryolar ve yönetmenliğini üstlendiği filmlerle oldukça özgün bir üslup yaratan Charlie Kaufman, hayranlarını sevindirecek üretken bir döneme girmiş gibi görünüyor. Kısa bir süre önce Random House’tan yayımlanan ilk romanıyla edebiyat dünyasına adım atan Kaufman’ın yazıp yönettiği yeni filmi I’m Thinking of Ending Things’in (2020) ilk fragmanı birkaç gün önce yayınlanmıştı (Film, Netflix’te 4 Eylül’de yayında olacak). Kaufman, yaratıcı üretiminde verdiği uzun aralara alışkın takipçilerini sevindirecek bir yeni haberi de geçtiğimiz günlerde duyurdu.

Geride bıraktığımız Temmuz ayında yayımlanan ilk romanı ‘Antkind’ için Chicago Humanities Festival’da düzenlenen bir etkinliğe katılan Charlie Kaufman, Yōko Ogawa’nın ilk olarak 1994’te yayımlanan ‘The Memory Police’ (Hafıza Polisi) adlı kitabının film uyarlamasını üstlenebileceğini dile getirdi. Kaufman romanı uyarlaması için kendisine ulaşıldığını ve kitabı oldukça beğendiğini ifade ederken başta Kaufman’ın üstleneceği rol olmak üzere projeyle ilgili detaylar henüz kesinleşmiş değil.

İlk olarak 1994 yılında yayımlansa da 2019 yılında İngilizceye çevrildikten sonra Anglosakson dünyada büyük sükse yaratan ‘The Memory Police’, ABD ve İngiltere merkezli pek çok prestijli yayın tarafından yılın en iyi kitapları arasında gösterilmişti. Objelerin günlük hayattan ve hafızalardan sebepsizce kaybolduğu bir distopyada geçen kitap, bir roman yazarı olan ana karakterinin yok olan objeleri hafızalardan tamamen silme görevi üstlenen Hafıza Polisi’ne karşı mücadelesini konu alıyor.

Anlatılarında sıklıkla merkeze aldığı karakterin iç dünyasına, benlik meselelerine, kendi kendisine aldığı mesafeye odaklanan Kaufman’ın zaman, bellek ve yaratıcı üretim krizlerine sık sık değinen dünyası ‘The Memory Police’ için oldukça uygun bir zemin gibi görünse de projeye dair kesinleşen herhangi bir detay şimdilik söz konusu değil.

*Açılış fotoğrafı: Charlie Kaufman Anomalisa (2015) setinde.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.