Şu An Okunan
Altın Portakal’da Ulusal Yarışma Heyecanı

Altın Portakal’da Ulusal Yarışma Heyecanı

Bu yıl 3-10 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne seçilen ulusal uzun metraj filmler belli oldu. Seçilen 12 filmin tamamı Türkiye prömiyerlerini Antalya’da yapacak. 

Tartışma yaratan biçimde tüm ulusal yarışmaları programından çıkarmasının ardından geçtiğimiz yıl yeni yönetimle birlikte tekrar başlatan Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin bu yıl 57.’si gerçekleştiriliyor. Festivalden detaylar belli olmaya devam ederken programda yer alacak yarışma filmleri de duyurulmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde festivalin belgesel ve kısa yarışma filmleri açıklanmıştı. Son olarak 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alacak filmler de duyuruldu. 


Advertisement

Sinema yazarları Ahmet Gürata, Sevin Okyay ve Mehmet Açar’dan oluşan seçici kurulun ulusal yarışmaya seçtiği 12 uzun metraj yapım şöyle: Fikret Reyhan’ın Çatlak, Tankut Kılınç’ın Dersaadet Apartmanı, Nesimi Yetik’in Dirlik Düzenlik, Derviş Zaim’in Flaşbellek, Orçun Benli’nin Gelincik, Erdem Tepegöz’ün Gölgeler İçinde, Azra Deniz Okyay’ın Hayaletler, Tunç Şahin’in İnsanlar İkiye Ayrılır, Atalay Taşdiken’in Kar Kırmızı, Barış Gördağ ve Yasin Çetin’in Koku, Ferit Karol’un Kumbara ve Reis Çelik’in Ölü Ekmeği adlı filmleri. 

Festivalin bu yıl getirdiği “Türkiye’de ilk gösterim” koşuluyla yarışmaya katılacak filmlerin tamamı Türkiye prömiyerlerini Antalya’da yapacak. Ayrıca bu filmlerin dokuzu aynı zamanda dünya prömiyerlerini burada gerçekleştirecek. 

Öte yandan festivalin ulusal yarışmalarında görev yapacak jüri üyeleri de belli oldu. Bu yıl Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na senarist, oyuncu, yönetmen ve yazar Ercan Kesal başkanlık edecek. Jüride yer alacak diğer isimlerse şöyle: senarist ve oyuncu Gülse Birsel, yönetmen Kıvanç Sezer, oyuncu Taner Birsel ve gazeteci Zeynep Oral. Ulusal Belgesel Film Yarışması jürisi Bingöl Elmas, Köken Ergun ve Kurtuluş Özgen’den oluşurken, festivalin Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’nda ise jüriyi Cemre Ebuzziya, Müge Turan ve Ömür Atay oluşturacak.

Detaylı bilgiye festivalin resmî web sitesinden ulaşabilirsiniz. 

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.