Şu An Okunan
Snowpiercer’ın Dizi Uyarlaması Seyirci Karşısına Çıktı

Snowpiercer’ın Dizi Uyarlaması Seyirci Karşısına Çıktı

‘Le Transperceneige’ adlı post-apokaliptik çizgi roman, daha önce Bong Joon-ho tarafından Snowpiercer ismiyle beyazperdeye uyarlanmıştı. Aynı hikâye bu kez Jennifer Connelly’nin başrolünde olduğu bir dizi olarak karşımızda. Snowpiercer‘ın ekran uyarlamasının ilk iki bölümü Netflix’te seyirci karşısına çıktı.

Çizgi roman dünyasını takip edenler, Jacques Lob ve Jean-Marc Rochette tarafından yaratılan 1982 tarihli çizgi roman Le Transperceneige‘ın ismini mutlaka duymuştur. Türkçeye de ‘Buz Mermisi’ adıyla çevrilen, büyük bir çevre felaketi sonrası tüm insanlığın hiç durmadan dönen 1001 vagonlu bir trenin içinde, bir tür hiper-teknolojik Nuh’un Gemisi’ne sığdırıldığı bu kült çizgi roman, pek çok sınıfsal ve ekopolitik okumaya imkân veren bir metne sahip. Bong Joon-ho, halihazırda görsel bir dünya kurduğundan sinemaya uyarlanmaya da çok yatkın duran bu grafik romanı 2013’te beyazperdeye taşımıştı. Güney Koreli usta yönetmenin seyirciyi ve eleştirmenleri en çok bölen filmlerinden biri olarak nitelenebilecek Snowpiercer’da yönetmen yine kendi imzası olan o türler arası geçişleri ve mizahı bu bilimkurgu öyküsünün içine yediriyordu. Tilda Swinton, Chris Evans, Kang-ho Song, Ed Harris, John Hurt, Jamie Bell gibi isimlerin yer aldığı  film, sınıfsal göndermelerinin çok doğrudan ve didaktik olduğu yönünde eleştiriler almıştı.

Snowpiercer (2013, yön: Bong Joon-ho)

Televizyon ekranlarında izleyeceğimiz Snowpiercer’da, her bölüm bizi trenin içindeki farklı sınıflardan karakterlerle tanıştıracak ve onların öykülerine odaklanacak. Dizi uyarlamasının Bong Joon-ho’nun filmine göre en büyük avantajının bu olduğu iddia edilebilir. Zira 2013 tarihli film, 2 saatlik süresi içinde hem baştan bir kıyamet sonrası dünya yaratıyor hem de bol karakterli ve bolca alt metni olan bir öyküyü anlatmaya çalışıyordu. Ancak filmin kısa sürede büyük bir ustalıkla kurduğu kıyamet sonrası dünyayı ve vagonlar arasında hiç bitmeyen aksiyon/gerilimi dizide görüp göremeyeceğimiz de büyük bir soru işareti.

 

 

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.