Şu An Okunan
Altın Portakal’da Uluslararası Yarışma Filmleri Açıklandı

Altın Portakal’da Uluslararası Yarışma Filmleri Açıklandı

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda detaylar belli oldu. 10 filmlik seçkide yer alan filmlerin tamamı Türkiye’deki ilk gösterimlerini Antalya’da gerçekleştirecek. 

Bu yıl 3-10 Ekim tarihleri arasında düzenlenen festivalin programı yavaş yavaş şekilleniyor. Geçtiğimiz günlerde Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alacak filmler ve jüri üyeleri açıklanmıştı. Son olarak toplam 10 filmin Türkiye prömiyerini gerçekleştireceği Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’ndan detaylar da paylaşıldı. Uluslararası yarışma jürisinde Türkiye’den yönetmen Emin Alper yer alırken Romanyalı yapımcı Ada Solomon, Les Arcs Avrupa ve Tribeca film festivallerinin sanat yönetmeni Frederic Boyer, İranlı sinemacı Niki Karimi ve Brezilyalı video sanatçısı Sandra Kogut da diğer jüri üyeleri olarak açıklandı. Toplam 4 dalda ödül dağıtılacak uluslararası yarışmada kazananlar 10 Ekim’de gerçekleştirilecek kapanış töreniyle açıklanacak. 

Pandemi gölgesinde gerçekleştirilen ilk büyük film festivali olma özelliği taşıyan 77. Venedik Film Festivali’nde dünya prömiyerlerini yapan filmlerin bir kısmı ilk Türkiye gösterimlerini Antalya’da gerçekleştirecek. Daniele Luchetti’nin Bağlar (Lacci), Uberto Pasolini’nin Alelade Bir Yuva (Nowhere Specialve Ana Rocha de Sousa’nın Orrizonti Geleceğin Aslanı ve Jüri Özel Ödülleri sahibi Dinle (Listen) filmleri bunların başında geliyor. Emmanuel Courcol’un En Başarılı Prodüksiyon (Un triomphe), Lili Horvát’ın Belirsiz Bir Süre İçin Birlikteliğe Hazırlık (Felkészülés meghatározatlan ideig tartó együttlétre), Pamela Tola’nın Çelik Kızlar (Teräsleidit), Massoud Bakhshi’nin En Uzun Gece (Yalda), Ameen Nayfeh’in 200 Metre (200 Meters), Arab ve Tarzan Nasser kardeşlerin Gaza Mon Amour ve Jasmila Žbanić’in Nereye Gidiyorsun, Aida? (Quo vadis, Aida?) filmleri de Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda boy gösterecek diğer filmler olarak açıklandı. 

Detaylı bilgiye festivalin resmî web sitesinden ulaşabilirsiniz.

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.