Şu An Okunan
Erdem Tepegöz Yeniden Moskova Film Festivali’nde

Erdem Tepegöz Yeniden Moskova Film Festivali’nde

Gölgeler İçinde

İlk filmi Zerre, 35. Uluslararası Moskova Film Festivali’nde En İyi Film ve En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini kazanan Erdem Tepegöz’ün ikinci uzun metrajı Gölgeler İçinde de Moskova’da yarışacak. Film, Türkiye prömiyerini ise Antalya’da gerçekleştirecek. 

Senarist ve yönetmen Erdem Tepegöz’ün büyük şehirde ayakta kalmaya çalışan bir kadının hikâyesine odaklanan ilk uzun metrajı Zerre (2012), dünya prömiyerini 35. Uluslararası Moskova Film Festivali’nde yapmış ve burada en iyi filme verilen Altın Aziz George ödülünü kazanmıştı. Film ayrıca başroldeki Jale Arıkan’ın performansıyla En İyi Kadın Oyuncu ödülüne de layık görülmüştü. Türkiye prömiyerini Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yapan Zerre, burada da En İyi İlk Film ve En İyi Yönetmen dâhil 4 ödül kazanmıştı. Film ayrıca 2013 SİYAD Ödülleri’nde de En İyi Film ödülüne layık bulunmuştu.

Erdem Tepegöz’ün ikinci uzun metrajı Gölgeler İçinde de ilk filmiyle benzer bir gösterim yolu izleyecek. Filmin dünya prömiyerini 42. Uluslararası Moskova Film Festivali’nde yapacağı açıklanırken Tepegöz, festivalin ana yarışmasında Kim Ki-Duk ve Valeri Todorovski gibi yönetmenlerin yeni filmleriyle birlikte yer alacak. 1-8 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek Moskova Film Festivali’nin ardından Gölgeler İçinde, Türkiye’deki ilk gösterimini 49. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yapacak.

İkinci uzun metrajında bilimkurgu unsurlarına yönelen Tepegöz, distopik bir evrene odaklanıyor. Bir fabrika bölgesinde çalışan işçilerden Zait’in hikâyesini takip eden film, içinde yaşadığı sistemi sorgulayan bir işçinin yolculuğunun izini sürüyor. Filmin başrolünde son dönemde Fatih Akın’ın Paramparça‘sının (Aus dem nichts, 2017) yanı sıra Homeland (2011-2020) ve Örümcek Adam: Eve Dönüş (Spider-Man: Homecoming, 2017) gibi büyük projelerde izlediğimiz Numan Acar yer alıyor. Filmin görüntü yönetmenliği ise Neredesin Firuze (2004) ve Başka Dilde Aşk (2009) filmlerinin görüntü yönetmeni olarak tanınan Hayk Kirakosyan’a emanet.

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Your cart is empty.

Looks like you haven't made a choice yet.