Şu An Okunan
Vizyonda Bu Hafta: 24 Eylül

Vizyonda Bu Hafta: 24 Eylül

Bir Nefes Daha

Sinemalarda haftanın öne çıkan yapımları Nisan Dağ’ın bol ödüllü Bir Nefes Daha’sı ve Erdem Tepegöz’ün distopik bilimkurgusu Gölgeler İçinde. Her zamanki gibi korku ve komedi meraklıları için çeşitli alternatiflerin sunulduğu haftada toplam on yeni film vizyonda.


Âkif

İstanbul işgal altındayken Ankara merkezli bir direniş başlatan Mustafa Kemal, kurtuluş mücadelesine halkın katılımını arttırmak amacıyla şair Mehmet Âkif’i Ankara’ya çağırır. On üç yaşındaki oğluyla birlikte yola çıkan Mehmet Âkif bu süreçte yaşadıklarından ve şahit olduklarından derinden etkilenecek, İstiklal Marşı’nı yazmaya başlayacaktır.

İZLENMELİ Mİ? Mehmet Âkif Ersoy’un hayatını konu alan biyografi filmi Âkif’te Mehmet Âkif Ersoy’u Yavuz Bingöl canlandırırken Mustafa Kemal’e de Fikret Kuşkan hayat veriyor.

Yönetmen: Sadullah Şentürk

Senaryo: Hakan Haksun

Oyuncular: Yavuz Bingöl (Mehmet Âkif Ersoy), Murat Han (Ali Şükrü), Fikret Kuşkan (Mustafa Kemal), Mine Çayıroğlu (İsmet Hanım), Hazım Körmükçü (Eşref Edip)

Türkiye/2021/Türkçe/111 dk./Tarçın Film (CGV Mars D.)

Vizyon Tarihi: 24 Eylül


Bir Nefes Daha

On dokuz yaşındaki Fehmi hip-hop alt kültürünün hâkim olduğu, İstanbul’un yoksul mahallesi Karaçınar’da yaşamaktadır. Ünlü bir rapçi olma hayallerinin önündeki en önemli engellerden biri Bonzai bağımlılığıdır. Bir gün tanıştığı eski DJ Devin’le aralarında hızla alevlenen aşk ikisine de ilham verecek, ikisinin de hayatını değiştirecektir.

İZLENMELİ Mİ? Esra Saydam’la birlikte yönettiği 2014 yapımı Deniz Seviyesi’yle başarılı bir çıkış yakalayan Nisan Dağ’ın ikinci uzun metrajı Bir Nefes Daha, rap ritminde bir ‘Romeo ve Juliet’ çeşitlemesi. Dağ’a 24. Tallinn Black Nights Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülü kazandıran film, son olarak 28. Adana Altın Koza Film Festivali’nden de En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo dâhil altı ödülle döndü.

Yönetmen: Nisan Dağ

Senaryo: Nisan Dağ

Oyuncular: Oktay Çubuk (Fehmi), Hayal Köseoğlu (Devin), Ushan Çakır (Erdem), Eren Çiğdem (Yunus), Ayris Alptekin (Zehra), Müfit Kayacan (Baba)

Türkiye/2020/Türkçe/97 dk./Solis Film (Başka Sinema)

Vizyon Tarihi: 24 Eylül


Darlin’

Bir Katolik hastanesinde, çok kötü hâlde bulunan genç Darlin, katı bir piskopos ve itaatkâr rahibeleri tarafından yönetilen bir bakımevine götürülür. Ancak Darlin’in karanlık bir sırrı vardır. Onu büyüten vahşi kadın, Darlin’in ruhunun gölgesindedir ve yoluna kim çıkarsa çıksın onun peşinden gitmeye kararlıdır.

İZLENMELİ Mİ? Darlin’, The Walking Dead de dâhil olmak üzere çeşitli korku film ve dizilerindeki oyunculuğuyla tanınan Pollyanna McIntosh’un ilk yönetmenlik deneyimi.

Yönetmen: Pollyanna McIntosh

Senaryo: Pollyanna McIntosh, Jack Ketchum, Lucky McKee

Oyuncular: Lauryn Canny (Darlin), Cooper Andrews (Tony), Bryan Batt (Piskopos), Kristina Arntz (Gina)

ABD/2019/İngilizce/100 dk./TME Films

Vizyon Tarihi: 24 Eylül


Fecr

Gezgin bir ailenin tesadüfen rastladıkları kamp yeri Fırat Nehri’nin kenarında ıssız, gözden ırak bir köydür. Esrarengiz köyde daha önce hiç karşılaşmadıkları türden insanlarla karşı karşıya kalan aile, hiç tahmin etmeyecekleri olaylarla mücadele etmek zorunda kalırlar.

İZLENMELİ Mİ? Daha önce Musabbar (2019) adlı korku filminin yönetmenliğini üstlenmiş olan Rotin Engin Tutuş’un ikinci uzun metrajı Fecr, cin temalı bir korku filmi.

Yönetmen: Rotin Engin Tutuş

Senaryo: Erdal Tutuş

Oyuncular: Sahra Erbaykent, Yağmur Bağlan, Hüseyin Yaşar, Müslüm Tutuş, Cennet Şevran

Türkiye/2021/Türkçe/85 dk./Vessa Yapım (Chantier)

Vizyon Tarihi: 24 Eylül


Gölgeler İçinde

İlkel bir teknolojiyle yönetilen bir fabrikada çalışan maden işçisi Zait, çalıştığı makinenin sorun çıkarmasıyla içinde bulunduğu sistemi sorgulamaya başlar ve fabrikanın bilmediği derinlikleriyle yüzleşir.

İZLENMELİ Mİ? İlk uzun metrajı Zerre’yle (2012) birçok ulusal ve uluslararası festivalden ödülle dönen Erdem Tepegöz’ün ikinci filmi Gölgeler İçinde, ülkemizde fazla örneğini görmediğimiz türden distopik bir bilimkurgu. Özellikle karanlık atmosferi ve şık görüntü yönetimiyle dikkat çeken filmin başrolündeki Numan Acar da son derece fiziksel bir performans ortaya koyuyor.

Yönetmen: Erdem Tepegöz

Senaryo: Erdem Tepegöz

Oyuncular: Numan Acar (Zait), Vedat Erincin, Ahmet Melih Yılmaz, Emrullah Çakay, Muharrem Bayrak

Türkiye/2020/Türkçe/95 dk./Contact Film Works (Sisay)

Vizyon Tarihi: 24 Eylül


İyi Olan Kazansın / War With Grandpa

Eşini kaybettikten sonra her şeyden elini eteğini çeken Ed, kızının ısrarıyla onun evine taşınmaya razı olur. Bu süreçte küçük Peter odasının dedesi Ed’e verilmesine ve kendisinin tavan arasında yaşayacak olmasına isyan eder ve böylece aralarında amansız bir savaş başlar. 

İZLENMELİ Mİ? Robert De Niro ve Uma Thurman ikilisini Mad Dog and Glory (1993) filminden sonra ilk kez bir araya getiren, yönetmen koltuğunda Alvin ve Sincaplar’ın (Alvin and the Chipmunks, 2007) yönetmeni Tim Hill’in bulunduğu İyi Olan Kazansın, haftanın komedi severlere yönelik aile filmi.

Yönetmen: Tim Hill

Senaryo: Tom J. Astle, Matt Ember

Oyuncular: Robert De Niro (Ed), Uma Thurman (Sally), Christopher Walken (Jerry), Oakes Fegley (Peter), Jane Seymour (Diane)

ABD/2020/İngilizce/94 dk./Filmartı (CJ ENM)

Vizyon Tarihi: 24 Eylül


Kolej Rüyası: Lise Günlükleri

Özel Rüya Koleji’nin öğrencileri, kendilerini birbirinden tuhaf maceraların ortasında bulurlar.

İZLENMELİ Mİ? Yönetmenliğini daha önce de birçok yerli komedi filmine imza atan Can Sarcan’ın üstlendiği Kolej Rüyası: Lise Günlükleri sırtını eril mizah anlayışına yaslayan mizojini ve homofobi soslu bir komedi.

Yönetmen: Can Sarcan

Senaryo: Bilal Kalyoncu, Can Sarcan

Oyuncular: Kaan Yılmaz, Doğa Konakoğlu, Halil Söyletmez, Barbaros Dikmen, Özkan Sağın

Türkiye/2021/Türkçe/83 dk./2506 (CJ ENM)

Vizyon Tarihi: 24 Eylül


Korku Kapanı: Başlangıç / Wrong Turn

New York’ta yaşayan altı arkadaş, Batı Virginia Dağları’nda yürüyüş yapmak için yola koyulur. Grubun eğlenceli geçen yürüyüşleri, yıllarca dağlarda yaşayan ve The Foundation olarak bilinen vahşi bir tarikata rastlamalarıyla yerini korku dolu anlara bırakır. Tarikat tarafından esir alınan grup, hayatta kalmak için zorlu bir mücadeleye girişecektir.

İZLENMELİ Mİ? Korku Kapanı: Başlangıç, Alan B. McElroy’un yaratıcısı olduğu Korku Kapanı (Wrong Turn) serisinin yedinci filmi. Filmin senaryosunda da serinin yaratıcısı McElroy’un imzasını bulunuyor.

Yönetmen: Mike P. Nelson

Senaryo: Alan B. McElroy

Oyuncular: Charlotte Vega (Jen), Matthew Modine (Scott), Emma Dumont (Milla), Adain Bradley (Darius), Bill Sage (Venable), Dylan McTee (Adam), Daisy Head (Edith)

ABD-Almanya/2021/İngilizce/110 dk./Bir Film

Vizyon Tarihi: 24 Eylül


Louvre Müzesi’nde Bir Gece: Leonardo da Vinci / Une Nuit au Louvre: Léonard de Vinci

Küratörlüğünü Louvre Müzesi’nin üstlendiği Leonardo Da Vinci sergisi, özel rehberli bir tur aracılığıyla beyazperdeye taşınıyor.

İZLENMELİ Mİ? Leonardo Da Vinci’nin eserlerine rehberli bir tur eşliğinde yakından bakma imkânı sunan belgesel, usta sanatçının hayranlarının ve sanat tarihi meraklılarının ilgisini çekecektir.

Yönetmen: Pierre-Hubert Martin

Katılımcılar: Vincent Delieuvin, Frank Louis

Fransa/2021/Fransızca/90 dk./CGV Mars D.

Vizyon Tarihi: 24 Eylül


Me Nokta Ali

Nüfus müdürlüğünde çalışan nüfus memurunun ismini yanlış yazmasıyla hayata bir sıfır geride başlayan şanssız bir genç olan Me Nokta Ali, dedesinin ölümünün ardından şehre bir hastaneye çalışmak için gider. Hastaneyi birbirine katmakla kalmaz, bir de âşık olur.

İZLENMELİ Mİ? Haftanın komedi adına pek bir şey vaat etmeyen bir diğer yerli komedi filmi Me Nokta Ali, Engin Akyıldırım’ın ilk yönetmenlik denemesi.

Yönetmen: Engin Akyıldırım

Senaryo: Uğur Karakuzu

Oyuncular: İlkin Oğuzhan Çakır, Merve Sevi, Hacı Ali Konuk, Ayhan Taş, Orçun Kaptan

Türkiye/2021/Türkçe/110 dk./Tapmaz Company (TME Films)

Vizyon Tarihi: 24 Eylül


Hazırlayan: Erhan Bilen

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.