Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (24-30 Eylül)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (24-30 Eylül)

David Lynch

Altyazı Öneriyor’da bu hafta MUBI Türkiye’de gösterime giren ‘David Lynch: Sürrealist Bir Deha’ seçkisi dikkat çekiyor. Ayrıca her zaman olduğu gibi ilk gösterimlerini yakın zamanda çeşitli mecralarda yapmış pek çok film de dijital platformların kataloğuna eklenmiş durumda.


David Lynch: Sürrealist Bir Deha 

MUBI Türkiye
The Grandmother
The Grandmother (1970)

MUBI Türkiye, bilinçaltının ve kâbusların benzersiz sinemacısı David Lynch’in 1960’lardan günümüze uzanan süreçte çektiği kısa filmleri toplu hâlde izleyiciye sunuyor. ‘David Lynch: Sürrealist Bir Deha’ başlıklı program kapsamında yönetmenin Six Men Getting Sick (1966) ve The Alphabet (1968) gibi erken dönem kült eserlerinden Lumière et Compagnie (1995) projesine katkı olarak çektiği bir dakikalık filme, 2000’li yıllarda imza attığı kısa animasyonlardan kendi resim atölyesinde çektiği kısa belgesellere, çok farklı tarzlara ve yaklaşımlara sahip on iki kısa filmi izlemek mümkün. Lynch’in uzun metrajlarına ve efsanevi Twin Peaks dizisine kıyasla yeterince bilinmeyen kısalarının bu toplu gösterimi, yönetmenin dünyasının farklı boyutlarıyla tanışmak için müthiş bir fırsat.


Elveda 

MUBI Türkiye


Lulu Wang’ın ikinci uzun metrajı Elveda (The Farewell, 2019), sevginin mesafe tanımazlığı ve aile bağları üzerine içten bir dram. Yönetmen kolaylıkla duygu sömürüsüne kaçabilecek türde bir hikayeyi, büyük bir incelikle ele alıyor. Filmde, Crazy Rich Asians (2018) ve Ocean’s Eight’te (2018) canlandırdığı yan karakterlerle bir hayli sempati toplayan rap sanatçısı ve aktris Awkwafina, New York’ta yaşayan Çinli yazar Billi rolünde. Büyükannesinin üç ay içinde kanser sebebiyle öleceği ortaya çıkınca, dünyanın farklı noktalarına dağılmış aile üyeleri, büyükanneye gerçeği söylemek yerine ona veda etmek için sahte bir düğün vesilesiyle Çin’de buluşmaya karar veriyorlar.


Kalp Atışı Dakikada 120  

BluTV

90’lı yılların başında Fransa’da ACT-UP örgütünün yürüttüğü AIDS karşıtı mücadeleye odaklanan Kalp Atışı Dakikada 120 (120 Battements par Minute, 2017) BluTV’de gösterimde. Bir yandan devlet yetkililerini AIDS konusundaki resmî politikayı değiştirmeye zorlamak için eylemler düzenlerken bir yandan da eşcinsellik hakkındaki toplumsal önyargıları kırmaya çalışan örgüte yakından bakan film dostluğa, dayanışmaya, direnişe dair duygusal kuvveti yüksek, dokunaklı bir hikâye anlatıyor. Laurent Cantet filmlerinin senaristi olarak da tanınan Robin Campillo’nun yönettiği Kalp Atışı Dakikada 120, Cannes Film Festivali’nde Pedro Almodóvar başkanlığındaki jüri tarafından Jüri Büyük Ödülü’ne layık bulunmuştu.

Filmi Ali Ercivan’ın kaleminden okumak için tıklayın.


Kino 2021: Alman Filmleri Türkiye’de 

filmonline.iksv.org
Fabian veya Bok Yoluna Gitmek
Fabian veya Bok Yoluna Gitmek

Goethe-Institut’un İstanbul Kültür Sanat Vakfı işbirliğiyle gerçekleştirdiği Kino 2021 programı hem fiziksel hem de çevrimiçi olarak seyirciyle buluşuyor. ‘Kino 2021: Alman Filmleri Türkiye’de’ seçkisi kapsamında 23-24 Eylül’de İstanbul’da, 25-26 Eylül’de de Diyarbakır’da fiziksel gösterimler düzenlenirken seçkinin çevrimiçi ayağı 24 Eylül–3 Ekim tarihleri arasında filmonline.iksv.org adresinden takip edilebilecek. Programın öne çıkan filmleri arasında Dominik Graf’ın Erich Kästner uyarlaması Fabian veya Bok Yoluna Gitmek (Fabian oder Der Gang vor die Hunde), Alexandre Koberidze’nin Berlinale’den FIPRESCI ödüllü Gökyüzüne Baktığımızda Ne Görüyoruz?’u (Ras Vkhedavt, Rodesac cas Vukurebt?), İlker Çatak’ın gençlik anlatısı İstanbul Bahçesi (Räuberhände) ve Philipp Stölzl’ün Stefan Zweig uyarlaması Satranç (Schachnovelle) sayılabilir.

Programla ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın.


Midnight Mass

Netflix Türkiye 

Netflix dizileri The Haunting of Hill House (2018) ile The Haunting of Bly Manor (2020) ve Stephen King uyarlaması sinema filmi Doktor Uyku (Doctor Sleep, 2019) gibi işleriyle tanınan Mike Flanagan, yine korku-gerilim hattında bir mini diziyle Netflix ekranında. Yedi bölümden oluşan Midnight Mass inancını yitirmiş karakterlerle dolu, kasvetli bir kasabada geçiyor. Kasabaya gizemli bir rahibin gelmesiyle birlikte mucizevi olaylar gerçekleşmeye ve uğursuz alametler belirmeye başlıyor.


New Amsterdam

Bein Connect

Dr. Eric Manheimer’ın anı kitabı ‘Twelve Patients: Life and Death at Bellevue Hospital’dan esinle 2018’de yaratılan New Amsterdam, başarılı medikal drama dizilerinden biri. Sosyal mesajlarıyla öne çıkan dizi, New York’taki eski bir devlet hastanesine odaklanıyor. Hizmet kalitesinin epey düşük olduğu hastanede işler “böyle gelmiş böyle gider” zihniyetiyle yürütülmekte. Yönetici olarak yeni atanan Dr. Max Goodwin’in (Ryan Eggold) gidişatın iyiye doğru değiştirilebileceğine inancı ise tam. Ekip önceleri ayak direse de, Goodwin kararlılıkla idealizmin peşinden gidiyor. New Amsterdam hasta vakalarıyla birlikte hastane çalışanlarının özel hayatlarından meselelere de yer veriyor.


The Starling 

Netflix Türkiye

Başrole Melissa McCarthy’yi taşıyan dram türündeki The Starling Netflix Türkiye’de gösterimde. Yas sürecindeki Lilly, yaşadıkları kaybın ardından kocasının kendisinden gitgide uzaklaştığını hissetmektedir. Bu zorlu dönemde bahçesine yuva yapıp kendisine saldıran bir sığırcığı düşman belleyen Lilly, acısıyla ve öfkesiyle yüzleşmenin bir yolunu bulmak zorunda kalacaktır… Melissa McCarthy’ye Kevin Kline ve Chris O’Dowd gibi isimlerin eşlik ettiği The Starling’in yönetmenliğini, üç dalda Oscar’a aday gösterilen Gizli Sayılar’la (Hidden Figures, 2016) tanınan Theodore Melfi üstleniyor.


Thelma 

MUBI Türkiye

Son olarak Dünyanın En Kötü İnsanı’yla (Verdens Verste Menneske, 2021) Cannes Film Festivali’nde yarışan Joachim Trier’in bir önceki filmi Thelma (2017) 26 Eylül’den itibaren MUBI Türkiye’de gösterimde. Muhafazakâr bir ailede yetişen, üniversite eğitimi için geldiği büyük şehirde âşık olan ve bu süreçte psişik güçlerini keşfeden genç bir kadını odağına alan Thelma, fantastik öğeler de barındıran modern bir cadı hikâyesi. Aynı zamanda kadın arzusunun tarihine bir bakış niteliğindeki filmin senaryosundaysa Trier’le birlikte, yönetmenin uzun süreli ortağı Eskil Vogt’un imzası bulunuyor.

Filmi Senem Aytaç’ın kaleminden okumak için tıklayın.


Tutku Oyunu 

BluTV


Günümüzün en üretken ustalarından François Ozon, Frantz’dan (2016) hemen sonra çektiği Tutku Oyunu’nda (L’amant Double, 2017) kısmen Brian De Palma’nın kısmen David Cronenberg’in klasiklerini anımsatan leziz bir tat yakalıyor. Ozon’un başyapıtlarından biri olmadığı kesin ama son derece sürükleyici, seyirciyi diken üstünde tutan bir anlatım var bu erotik gerilimde. Hikâye genç, güzel ve kırılgan bir kadın olan Chloé’nin (Marine Vacth) âşık olup birlikte yaşamaya başladığı psikanalisti Paul (Jérémie Renier) ile ilişkisi etrafında şekilleniyor. Paul’un sakladığı bir sır var ve bu sırrın peşine düşmek, Chloé’nin hassas psikolojisini sarsacak bir sürece dönüşüyor. Film, Joyce Carol Oates’un ‘Lives of the Twins’ romanının serbest bir uyarlaması.


Van Gogh: Sonsuzluğun Kapısında 

BluTV

Tarihin en tanınmış ressamlarından Vincent Van Gogh’un hayatının son günlerine odaklanan Van Gogh: Sonsuzluğun Kapısında (At Eternity’s Gate, 2018) BluTV kataloğuna eklendi. Basquiat (1996) ve Kelebek ve Dalgıç (Le Scaphandre et le Papillon, 2007) gibi filmleriyle tanınan Julian Schnabel’in imzasını taşıyan film, Van Gogh’un ressam arkadaşı Paul Gauguin’in ve kardeşi Theo’nun desteğiyle yaşadığı, gerçeklik ile hayal dünyasını birbirinden ayırmakta güçlük çektiği dönemde geçiyor. Ünlü ressamı canlandıran Willem Dafoe’nun bu rolüyle En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar’a aday gösterildiğini hatırlatalım.

Filmi Ali Ercivan’ın kaleminden okumak için tıklayın.


Altyazı Tartışıyor: Dijitalde Komedi

Altyazı YouTube Kanalı 

Altyazı Tartışıyor’un yeni bölümünde 2021’de dijital platformlarda karşımıza çıkan komedi dizilerini konuşuyoruz. Altyazı Sinema Dergisi yazarlarından Abbas Bozkurt, Aslı Ildır ve Fırat Yücel’in gündeminde “dijitalde komedi” var. Dijital platformların mizahını, Gibi, Doğu ve Ayak İşleri’ni merkeze alarak konuştuk ve şu soruların peşine düştük: Türkiye’de dijital platformlarda kendine yer bulan bu diziler yeni bir mizah tarzına işaret ediyor mu? Platformlar, bu dizilerin çoğu 80’li yıllarda doğan yaratıcılarına televizyon kanallarından ve sinemadan farklı bir özgürlük alanı sunuyor mu? Sırtını cinsiyetçi şakalara, kültürel stereotip ve kalıplara dayamayan bir komedi mümkün mü? Komedi değişiyor mu yoksa yeni imkânlarla yerinde mi sayıyor? Kısacası, ‘Dijitalde Komedi’ nasıl görünüyor? 


Ayrıca Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz 5 yetişkin animasyonu: 

  • Big Mouth | Netflix Türkiye
  • BoJack Horseman | Netflix Türkiye
  • Disenchantment | Netflix Türkiye
  • Invincible | Amazon Prime Video
  • Tuca & Bertie | Netflix Türkiye

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.