Şu An Okunan
Berlin Kürt Film Festivali 10 Yaşında

Berlin Kürt Film Festivali 10 Yaşında

Bu yıl onuncu kez gerçekleştirilecek Berlin Kürt Film Festivali yetmişe yakın filmi fiziki ve çevrimiçi gösterimlerle seyirciyle buluşturuyor. Festivalin bu yılki odak noktası ise ‘Türkiye’deki Kürt Sineması’ olarak belirlendi. 

Kürt sinemasının dünya çapında en önemli buluşma noktaları arasında yer alan Berlin Kürt Film Festivali, bu yıl pandemi koşulları gereğince sınırlı şartlarda ve hijyen önlemleriyle gerçekleştirilecek fiziki gösterimlerin yanı sıra çevrimiçi ortama da taşınacak. Bu yıl onuncu kez düzenlenen festivalin fiziksel gösterimleri 8-14 Ekim tarihleri arasında yapılırken çevrimiçi gösterimler ise 31 Ekim’e kadar sürecek. Gösterimlerin yanı sıra söyleşi, konser ve paneller de çevrimiçi ortamda yapılacak.

Festivalin bu yılki programı ‘Türkiye’deki Kürt Sineması’na odaklanıyor. Türkiye’de üreten üç kuşak Kürt sinemacının kırka yakın filmi programda yer alıyor. Yılmaz Güney’in senaryosunu yazdığı, Şerif Gören’in yönettiği Yol’un (1982) yenilenmiş kopyasıyla gösterileceği ‘Focus’ başlıklı bölümde Ahu Öztürk’ün Toz Bezi (2015), Erol Mintaş’ın Annemin Şarkısı (Kilama Dayîka Min, 2014), Zeynel Doğan ve Orhan Eskiköy’ün Babamın Sesi (Dengê Bavê Min, 2012) filmleri de yer alıyor. Bu bölümün belgesel ayağında Kazım Öz’ün Uzak (Dûr, 2007), Güliz Sağlam’ın Kadınlar Cizre ve Silopi’yi Anlatıyor (2015) ve Rûken Tekeş’in Aether (2019) filmleri de gösteriliyor. Bunlarla birlikte festivalin onuncu yılı vesilesiyle geçmişte Berlin Kürt Film Festivali’nde gösterilmiş 10 filmlik bir seçki de çevrimiçi ortamda gösterime açılıyor.

Bu sene ilk kez kısa film yarışmasının da gerçekleştirildiği festivalin afişini Kürt kültürünün önemli bir öğesi olan “erbane” adlı müzik aleti süslüyor.

10. Berlin Kürt Film Festivali’yle ilgili detaylı bilgiye festivalin web sitesinden ulaşabilirsiniz.

10. Berlin Kürt Film Festivali afişi.

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.