Şu An Okunan
Wim Wenders’ten Mimarlık Belgeseli

Wim Wenders’ten Mimarlık Belgeseli

Alman yönetmen yeni projesinde, Los Angeles County Sanat Müzesi’nin yenilenmesi gibi devasa projelerin ünlü İsviçreli mimarı Peter Zumthor’un işlerini ele alacak. 

Son olarak Papa Francis: Sözünün Eri Bir Adam (Pope Francis: A Man of His Word, 2018) ile seyirci karşısına çıkan Wim Wenders, şimdilerde Pritzker Ödüllü İsviçreli mimar Peter Zumthor’un çalışmaları üzerine bir belgesel üzerinde çalışıyor. Ünlü yapıları arasında Köln’deki Kolumba Müzesi ve Vals’teki Termal Banyo bulunan Zumthor, Los Angeles County Sanat Müzesi’nin (tartışmalı ve bir hayli pahalı) yenilenme projesinin de başındaki isim.

Alman Haber Ajansı (DPA) ile yaptığı röportajda, İsviçre’de bulunan Beyeler Vakfı’nın genişletilme ve Los Angeles County Sanat Müzesi’nin yenilenme projelerini uzun süredir yakından takip ettiğini söyleyen Wenders, ünlü mimarın imzasını taşıyan bütün binaları ziyaret ettiğini ve çalışmalarının kendisi için büyük anlam ifade ettiğini söylüyor.

COVID-19 politikaları sebebiyle, dünya genelinde sinemaların ne zaman açılacağı ya da hangi koşullarda seyircileri kabul edeceği, hâlâ belirsizliğini koruyor. Dolayısıyla Wenders’in son projesi için henüz bir gösterim tarihi belirlenmiş değil. Yine de ünlü yönetmen, filmi için dijital bir atmosferden ziyade, teatral bir gösterimi tercih edeceğini belirtiyor: “Filmin sinemada gösterilmesinin gerekip gerekmediğine dair tek şey biliyorum: Elbette, kesinlikle! Bir film için sinemada, aynı anda yüzlerce çift gözün şahit olduğu bir uyanıştan daha iyisi düşünülemez.”

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.