Şu An Okunan
Perşembe Sineması “Evde”

Perşembe Sineması “Evde”

24 Eylül-29 Kasım

Pandemi sebebiyle çevrimiçi ortama taşınan etkinliklere SALT’ın Perşembe Sineması da ekleniyor. 24 Eylül’de başlayacak ve 10 hafta boyunca devam edecek ‘Evde’ programı, kent kültürünü dönüştüren deneyimlere odaklanan filmleri bir araya getiriyor. Hem kurmaca hem de belgesel filmlerin yer aldığı seçki bilhassa şehir yaşamının farklı coğrafyalardaki etkilerini gözlemleme ve kapalı mekânlara kısıtlandığımız bugünlerde modern yaşamın ve şehir kültürünün olanaklarını tartışma imkânı sunuyor.

Plastik cerrahi ve vücut geliştirmenin gitgide arttığı muhafazakâr bir şehirde “ideal” beden, ilişki ve hayat algısını yorumlayan Tahran: Aşkın Şehri (Tehran Şehr-i Eşg, 2018), günümüz Tahran’ından manzaralar sunuyor. Jaan Tootsen’in yönettiği Yeni Dünya (Uus Maailm, 2011), modern zamanlarda kurulan yeni bir toplumun ihtimallerini gözlemliyor. Lizbon’un Ritmi (Batida de Lisboa, 2019), müziğin Lizbon sokaklarındaki yaşama dokunuşunu araştırıyor. Çin sinemasının yeni seslerinden Peng Fei Song’un ilk uzun metrajı Yeraltı Esansı (Underground Fragrance, 2015) son dönem Uzakdoğu sinemasında farklı örneklerini gördüğümüz sınıflar arası dengesizliğe özgün bir bakış getiriyor. Johannes Schaff, Bugünün Senfonisi’yle (Symphony of Now, 2018) bir şehrin ruhunu sinema ve müzikle yakalamaya çalışıyor. Martha: Bir Fotoğraf Öyküsü (Martha: A Picture Story, 2019) benzersiz bir fotoğrafçının yaşamından keyifli bir ‘modern şehirde sanat’ öyküsü çıkarıyor. Burası Kaliforniya Değil (This Ain’t California, 2012) tarihe dönüp gençlik ve isyan ateşinin izini sürüyor. İnişli Çıkışlı Birçok Şey (Many Undulating Things, 2019) şehir manzaralarının durağanlığında dönüşümün yansımalarını görüyor. Mário Patrocínio’nun Kuduro’yu Seviyorum’u (I Love Kuduro, 2014) Afrika kent kültüründe önemli bir yere sahip Kuduro fenomeninin peşine düşüyor. Sersemler’deyse (Cranks, 2019) Ryan McKenna, doğup büyüdüğü şehrin insanlarına bakıyor.

Gösterimlerin her perşembe saat 19:00 itibarıyla saltonline.org’da yapılacağı ücretsiz etkinlikte filmler kısıtlı bir süre için, yalnızca Türkiye’den izlenebilecek.

SALT’ın Perşembe Sineması, 2014’ten bu yana Garanti BBVA Mortgage desteğiyle gerçekleştiriliyor.

saltonline.org

Program

24-26 EylülTahran: Aşkın Şehri / Tehran Şehr-i Eşg

1-4 EkimYeni Dünya / Uus Maailm

8-11 EkimLizbon’un Ritmi / Batida de Lisboa

15-18 EkimYeraltı Esansı / Underground Fragrance

22-25 EkimBugünün Senfonisi / Symphony of Now

29 Ekim-1 KasımMartha: Bir Fotoğraf Öyküsü / Martha: A Picture Story

5-8 KasımBurası Kaliforniya Değil / This Ain’t California

12-15 Kasımİnişli Çıkışlı Birçok Şey / Many Undulating Things

19-22 KasımKuduro’yu Seviyorum / I Love Kuduro

26-29 KasımSersemler / Cranks

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.