Şu An Okunan
Levan Akin’in Yeni Projesi Passage’ın İstanbul’la Kesişen Yolu

Levan Akin’in Yeni Projesi Passage’ın İstanbul’la Kesişen Yolu

Ve Sonra Dans Ettik (And Then We Danced, 2019) ile yıldızı parlayan genç yönetmen Levan Akin’in kısa bir süre önce duyurduğu projesi Passage‘ın afişi, filmin İstanbul’la kuvvetli bağları olacağı yönündeki tahminleri kuvvetlendirdi.

Cem Hakimoğlu

Daha önce Katinkas Kalas (2011) ve Cirkeln (2015) gibi projeler için yönetmen koltuğuna oturmuş olsa da geçtiğimiz sene prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapan Ve Sonra Dans Ettik ile adını dünya çapında duyuran Levan Akin, festivallerin gözdelerinden olan bu filmiyle Türkiye’deki izleyici nezdinde de büyük beğeni toplamıştı.

Eleştirmenlerden aldığı olumlu yorumlar Oscar Ödülleri’nin En İyi Uluslararası Film dalındaki adaylığına kesin gözüyle bakılmasına yol açsa da film kısa listeye kalamamıştı. Filmin Oscar maratonunda nefesinin yetmeyişi yönetmenin bir sonraki projesine olan merakı dindirmedi elbette. Akin’in kısa bir süre önce Instagram hesabı üzerinden paylaştığı film afişi, bu merakı yeniden canlandırmış gibi duruyor. Üstelik bu yeni proje, yönetmenin Türkiye’deki sevenleri için de birkaç sevindirici sürpriz barındırıyor.

Passage ismindeki filmin yayınlanmış her iki afişine de bakıldığında ters bir biçimde konumlandırıldığı görülen Kız Kulesi ve İstanbul Boğazı, filmin hikâyesinin bir kısmının İstanbul etrafında şekilleneceğinin sinyallerini veriyor. Henüz hiçbir detayı açıklanmamış olan filmin 2022 yılında salonlardaki yerini alacağı tahmin ediliyor.

Akin, filmin duyurusunun ardından bir çalma listesini de takipçileriyle paylaştı. Senaryoyu kaleme alırken kendisine ilham veren parçaları bir araya getirdiğini söylediği liste, aynı zamanda filmin soundtrack listesi de olabilecekmiş gibi duruyor. Çoğunluğu Türkçe olan listede Yıldız Tilbe, Ahmet Aslan, Mabel Matiz, Sabahat Akkiraz, Gaye Su Akyol, Barış Manço, Erkin Koray, ve Sezen Aksu gibi isimlerin şarkıları da yer alıyor. Listeye yönetmenin Spotify hesabından ulaşılabiliyor.

Levan Akin, geçtiğimiz yıl Ve Sonra Dans Ettik‘in gösterimi için katıldığı Ayvalık Başka Sinema Film Festivali’ndeki bir soru-cevap seansında, yeni projesinde Türkçe müziğin önemli bir rolü olacağını duyurmuştu.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.