Şu An Okunan
Oscar’ın Yabancıları

Oscar’ın Yabancıları

16-30 Ocak / İstanbul Modern

9 Şubat gecesi sahiplerini bulacak 92. Akademi Ödülleri öncesinde En İyi Uluslararası Film yarışına damga vurmuş, yıl içinde katıldığı festivallerde ses getirmiş on dört film, ‘Oscar’ın Yabancıları’ seçkisi kapsamında 16-30 Ocak tarihleri arasında İstanbul Modern’de izleyiciyle buluşacak.


Advertisement

Program kapsamında, yeni adıyla En İyi Uluslararası Film dalında Oscar adaylığı elde eden beş filmden dördü izlenebilecek: Bong Joon-ho’nun Güney Kore adına yarışan Altın Palmiyeli Parazit’i (Gisaengchung), Pedro Almodóvar’ın İspanya’yı temsil eden son filmi Acı ve Zafer (Dolor y Gloria), Fransa’nın adayı Ladj Ly imzalı Sefiller (Les Misérables) ve Kuzey Makedonya adına yarışan, Tamara Kotevska ile Ljubomir Stefanov’un birlikte yönettiği Bal Ülkesi (Honeyland). En İyi Uluslararası Film kategorisinde dokuz filmlik kısa listeye kalsa da ilk beşe giremeyen filmlerden Václav Marhoul imzalı Boyalı Kuş (Nabarvené Ptáče) da seçkide yer alıyor.

Oscar’ın Yabancıları’nda, eleştirmenlerin favorileri arasında yer almakla birlikte Oscar yarışında geride kalan kimi filmler de gösteriliyor: Türkiye’de vizyona girmiş ya da yakın zamanda girecek bu filmlerden bazıları Almanya’nın adayı Oyunbozan (Systemsprenger), Kolombiya’nın adayı Monos, İsveç’in adayı Ve Sonra Dans Ettik (And Then We Danced), Romanya’nın adayı Islıkçılar (La Gomera), Brezilya’yı temsil eden Görünmez Yaşam (A Vida Invisível) ve Filistin adına yarışan Burası Cennet Olmalı (It Must Be Heaven).

Oscar’ın Yabancıları seçkisinde bu filmler dışında, Türkiye’de gösterim tarihi henüz belli olmayan yapımlar da yer alıyor: Yunanistan’ın adayı Domatesler Wagner’le Tanışınca (When Tomatoes Meet Wagner), Tunus’un adayı Sevgili Oğlum (Weldi) ve İsrail’in adayı Kışkırtma (Incitement).

www.istanbulmodern.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.