Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (1-7 Temmuz)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (1-7 Temmuz)

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Yang’dan Sonra, Drive My Car, Annem ve Biz gibi filmlerin yanı sıra Hacks ve Atlanta gibi diziler öne çıkıyor.

Haftalık seyir gündemini takip ettiğimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta gerek farklı türlerden pek çok film gerek çeşitli platformlarda yayınlanan diziler öne çıkıyor. Vizyonun dikkat çeken filmi ilk uzun metrajı Columbus’un ardından yeni filmi merakla beklenen Kogonada’nın imzasını taşıyan Yang’dan Sonra. Dijital platformlar tarafında ise Hacks ve Atlanta gibi sevilen dizilerin yanı sıra Drive My Car, Annem, Biz, Deri Ceket, Körkütük gibi filmler dikkat çekiyor.


Dijital Platformlar 

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Annem

MUBI Türkiye

İtalya sinemasının kendine has yönetmenlerinden Nanni Moretti’nin 2015 yapımı filmi Annem (Mia Madre) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Bir yönetmenin yaratıcı dünyası ile sosyal hayatı arasındaki geçişkenlikler üzerine kurulu filmde Moretti, kurmaca ile gündelik arasındaki gelgitten faydalanıyor. Cannes Film Festivali’nden Ekümenik Jüri Ödülü’yle dönen filmde Moretti’nin yanı sıra Margherita Buy ve John Turturro rol alıyor.

Filmi Fırat Yücel’in kaleminden okumak için tıklayın.

Atlanta

Disney+

Yaratıcılığını Donald Glover’ın üstlendiği Atlanta (2016- ) üç sezonuyla Disney+ kataloğuna eklendi. ABD’nin Atlanta şehrinin müzik dünyasına odaklanan dizi Afro-sürrealizm akımı üzerinden ırkçılık ve ayrımcılık gibi meseleleri inceliyor. Glover’ın yanı sıra Brian Tyree Henry, Lakeith Stanfield ve Zazie Beetz gibi isimlerin rol aldığı dizi gerek aldığı pek çok ödülle gerek yarattığı kendine has hayran kitlesiyle son dönemin dikkat çeken dizileri arasına adını yazdırmış durumda. 

Kaan Karsan, Atlanta’yı Altyazı’nın Temmuz sayısı için kaleme aldı. Dergiye abone olup yazıyı okumak için tıklayın.

Beauty

Netflix Türkiye

Yönetmenliğini Andrew Dosunmu’nun üstlendiği Beauty (2022) Netflix Türkiye’de yayına girdi. Senaryosunda oyunculuk kariyeriyle de tanınan Lena Waithe’in imzası bulunan film yetenekli bir siyah müzisyenin müzik piyasasında kendi yerini ve sesini bulma çabasını anlatıyor. Filmin başrolünde ise Gracie Marie Bradley yer alıyor.

Biz

MUBI Türkiye

Alice Diop’un geçen yıl Berlin Film Festivali’nin ‘Karşılaşmalar’ bölümünden ödülle dönen belgeseli Biz (Nous, 2021) MUBI Türkiye’de gösterimde. Paris’in kuzeyinden güneyine uzanan bir banliyö treni güzergâhını takip eden filmde Diop, toplumun farklı kesimlerinden karakterleri incelikli bir yaklaşımla ele alırken bir yandan da kendi kişisel tarihinde bir gezintiye çıkıyor.

Filmi Öykü Sofuoğlu’nun kaleminden okumak için tıklayın. 

Deri Ceket

MUBI Türkiye

Her şeyini kaybeden bir adamın geyik derisinden yapılmış bir ceket satın almasını ve bu ceketle kurduğu saplantılı ilişki yüzünden tüm hayatının değişmesini konu alan Deri Ceket (Le Daim, 2019) MUBI Türkiye’de gösterimde. Snuff estetiğinden beslenen Quentin Dupieux imzalı bu kara komedinin başrollerinde Jean Dujardin ve Adèle Haenel yer alıyor.

Drive My Car

MUBI Türkiye

Ryûsuke Hamaguchi’nin aynı adlı Murakami öyküsünden uyarladığı Drive My Car (2021) MUBI Türkiye’de gösterimde. Geçtiğimiz yıl yaptığı iki filmle hem Berlin’de hem de Cannes’da önemli ödüller kazanan yönetmenin bu Murakami uyarlaması, bir tiyatro yönetmeni ve oyuncu olan ana karakterinin dünyasında dolaşan çok katmanlı bir anlatı takip ediyor. Drive My Car bu yıl En İyi Uluslararası Film dalında Oscar ödülünün de sahibi olmuştu.

Ekrem Buğra Büte’nin filmle ilgili yazısını okumak için tıklayın.

Hacks – 2. Sezon 

Bein Connect

Başrollerine Jean Smart ve Hannah Einbinder’ı taşıyan Emmy ödüllü dizi Hacks’in (2021- ) yeni sezonu Bein Connect’te başladı. Sektördeki gücünü kaybetmek istemeyen efsanevi bir Las Vegas komedyeninin kariyerinin başındaki genç bir yazarla ilişkisi etrafında şekillenen dizi geçtiğimiz yılın en sevilen komedi dizilerinden biri olmuş ve pek çok ödül kazanmıştı. 

Ali Ercivan, Hacks’i Altyazı’nın Temmuz sayısı için kaleme aldı. Dergiye abone olup yazıyı okumak için tıklayın.

Koloni

Netflix Türkiye

Yönetmenliğini Tim Fehlbaum’un üstlendiği distopik bilimkurgu filmi Koloni (Tides, 2021), Netflix Türkiye kataloğuna eklendi. Bir felaketin dünya nüfusunu büyük ölçüde yok etmesinin ardından kalan nüfusu kurtarmak için çıkılan uzay yolculuğunu konu edinen film dünya prömiyerini 71. Berlin Film Festivali’nde yapmıştı. Almanya-İsviçre ortak yapımı olan ancak İngilizce çekilen Koloni bilhassa türün meraklılarının ilgisini çekecektir.

Körkütük

Netflix Türkiye

Son yılların en sevilen filmleri arasında sayabileceğimiz Körkütük (Druk, 2020) Netflix Türkiye’de gösterimde. Thomas Vinterberg imzalı film, kanlarındaki alkol miktarını belirli bir seviyenin üzerinde tutarak hayata bakışlarını değiştirmeye karar veren dört lise öğretmeninin trajikomik öyküsünü anlatıyor. En İyi Uluslararası Film Oscar’ı dâhil sayısız ödül kazanan filmin en çok öne çıkan yönlerinden biri de hiç kuşkusuz, başrolünü üstlenen Mads Mikkelsen’in performansı.

Filmi Kaan Denk’in kaleminden okumak için tıklayın.

Kaos Yürüyüşü

Netflix Türkiye

Patrick Ness’in romanından uyarlanan Kaos Yürüyüşü (Chaos Walking, 2021) Netflix Türkiye’de gösterimde. Kadınların tamamının öldüğü, erkeklerin ise ‘Gürültü’ adı verilen bir yöntemle birbirlerinin düşüncelerini duyup görebildiği distopik bir dünyada geçen film, gizemli bir kadının ortaya çıkmasıyla tüm dengelerin değişmesini konu alıyor. Doug Liman imzalı filmin başrollerinde son yılların gözde yıldızlarından Tom Holland ve Daisy Ridley var.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Yang’dan Sonra 

Oyuncu kadrosunda Colin Farrell, Jodie Turner-Smith, Justin H. Min ve Malea Emma Tjandrawidjaja gibi isimlerin bulunduğu Yang’dan Sonra (After Yang, 2021) haftanın öne çıkan vizyon filmi. Güney Kore asıllı ABD’li yönetmen Kogonada, ilk uzun metrajı Columbus’la (2017) dikkatleri üzerine çekmişti. Video çalışmalarıyla da tanınan yönetmen, ikinci filminde bilimkurgu sularına giriyor. Robotların günlük yaşama dâhil olduğu bir gelecekte geçen Yang’dan Sonra aile, aidiyet ve yaşam üzerine kafa yoran yapısıyla dikkat çekiyor. 


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

(Hazırlayan: Büşra Uyar)
-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.