Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (14-20 Ocak)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (14-20 Ocak)

Madalena

Genişletilmiş versiyonuyla yola devam eden Altyazı Öneriyor’da bu hafta dijital platformlarda esen Ricky Gervais rüzgârı ve ‘Çığlık’ serisinin sinemalara geri dönüşü dikkat çekiyor.

Dijital yapımlardan vizyon filmlerine haftanın seyir gündemine baktığımız gösterim rehberimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta birçok farklı yapım yer alıyor. Dijital platformların gündeminde Netflix Türkiye kataloğuna eklenen The Office’in tüm bölümleri ve Ricky Gervais katkısı taşıyan bir başka yapım olan After Life’ın yeni sezonu dikkat çekiyor. Bein Connect’te yayına girecek olan Derisini Satan Adam ve MUBI Türkiye’de seyirciyle buluşacak Madalena da haftanın öne çıkan filmleri arasında. 14 Ocak haftasında vizyona giren yapımlar arasında ise Mamoru Hosoda imzalı anime Belle ve efsanevi serinin beşinci filmi Çığlık dikkat çekiyor. Dokuz sinema yazarının oylarıyla şekillenen Yıldız Tablosu’nda ise son üç haftanın seyir gündemini eleştirmenlerin notları üzerinden takip etmek mümkün.


Dijital Platformlar 

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

After Life – Üçüncü Sezon

Netflix Türkiye

Britanyalı komedyen Ricky Gervais’in hem yazıp yönettiği hem de başrolünde yer aldığı Netflix dizisi After Life’ın (2019-2022) üçüncü ve final sezonu yayına girdi. Çok sevdiği eşini kaybetmesinin ardından yas psikolojisini depresyon, melankoli ve nihilizm hattında tecrübe eden bir yerel gazetecinin yaşadıklarını anlatan dizi Gervais’ten beklenen tarzın dışına çıkan üslubuyla ilgi çekmişti. Komedyenin sık sık birlikte çalıştığı oyuncuları da bir araya getirdiği After Life bu sezonla birlikte sona eriyor.

Archive 81

Netflix Türkiye

Sekiz bölümlük korku-gerilim dizisi Archive 81 Netflix Türkiye’de yayında. Büyük bir yangında hasar görmüş ev videolarını restore etmekle görevlendirilen bir arşivcinin görüntüler aracılığıyla gizemli bir tarikatın dehşet verici eylemlerinin içine çekildiği dizinin başrollerinde Mamoudou Athie, Dina Shihabi ve Martin Donovan yer alıyor.

Bir Daha Asla Kar Yağmayacak

MUBI Türkiye

2020’nin dikkat çekici Avrupa yapımlarından Bir Daha Asla Kar Yağmayacak (Śniegu już nigdy nie będzie) 15 Ocak günü itibariyle MUBI Türkiye’de gösterime giriyor. Rusça konuşan bir göçmenin Polonya’da yaşadığı sıradışı hikâyeyi anlatan filmin yönetmenliğini son olarak Yüz (Twarz, 2018) filminde beraber çalışan Malgorzata Szumowska ve Michal Englert üstleniyor. Yüz’ün yönetmenliğini Malgorzata Szumowska üstlenirken Michal Englert ise filmin görüntü yönetmeni ve ortak senaristi olarak çalışmıştı. 

Derisini Satan Adam

Bein Connect

En İyi Uluslararası Film dalında Oscar adaylığı elde eden ilk Tunus filmi olan Derisini Satan Adam (The Man Who Sold His Skin, 2020) 16 Ocak’tan itibaren Bein Connect’te gösterimde. Ülkesi Suriye’deki savaştan kaçan genç bir adamın Avrupa’ya göç edebilmek amacıyla sırtına devas bir Schengen vizesi dövmesi yaptırmasını ve bedenini prestijli bir sanat eserine dönüştürmesini konu alan Kaouther Ben Hania imzalı film güncel sanat, mültecilik, özgürlük ve beden politikaları gibi meseleleri tartışmaya açan bir dram.

Berke Göl’ün yönetmen Kaouther Ben Hania ile film üzerine gerçekleştirdiği söyleşiyi okumak için tıklayın.

The House

Netflix Türkiye

Aynı ev hakkında farklı öyküler anlatan üç bölümlük antoloji The House, Netflix Türkiye’de yayına girdi. Stop-motion tekniğiyle çekilen farklı öykülerden oluşan yapım kara mizah unsurlarını kullanan yapısıyla dikkat çekiyor. Farklı isimler tarafından yaratılan filmlerin seslendirme kadrosunda Helena Bonham Carter, Mia Goth, Jarvis Cocker gibi yıldızlar yer alıyor.

Hotel Transylvania: Transformania

Amazon Prime Video

​​Dracula’nın canavarlar otelinde geçen animasyon serisi Otel Transilvanya’nın (Hotel Transylvania) dördüncü bölümü Transformanya (Transformania), kahramanların rollerinin tersyüz edildiği bir mizah üzerinden işliyor. Van Helsing’in icadı “Canavarlaştırma Işını”nın harekete geçmesiyle birlikte Dracula’nın insan damadı Johnny bir canavara, kont ve diğer canavar arkadaşları ise insana dönüşüyorlar. Maceranın rotasını, bu değişim kalıcı hâle gelmeden ve ortalık iyice karışmadan herkesi orijinaline döndürme mücadelesi çiziyor.

Joe Pickett

Bein Connect


Amerikalı yazar C. J. Box’ın roman serisinden uyarlanan Joe Pickett, klasik anlatımı ve oyunculuklarıyla öne çıkan bir western / suç gerilimi. İlk sezonuyla ekrana gelen dizi, yaban hayatı ve av alanlarını korumakla görevli bir saha bekçisinin öyküsünü anlatıyor. İşinde tam bir idealist olan Joe (Michael Dorman) sosyal becerileri kısıtlı, doğada insanların yanındakine göre daha rahat eden, zorlu bir çocukluk geçirmiş bir aile babası. Bir hasmının evinin kapısında ölü bulunmasıyla birlikte, Joe sürprizlerle dolu bir araştırma sürecinin  içine giriyor.

Madalena

MUBI Türkiye

Madiano Marcheti’nin geçtiğimiz yıl İstanbul Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma bölümünde Altın Lale kazanan filmi Madalena 16 Ocak’tan itibaren MUBI Türkiye’de gösterimde. Madalena adında bir trans kadının ölü bedeninin bulunmasıyla başlayan film, onunla yolu kesişmiş üç kişinin hikâyeleri üzerinden günümüz Brezilya toplumunun panoramasını çıkaran bir dram.

The Office

Netflix Türkiye
Efsanevi dizinin beşinci sezonundan unutulmaz bir sahne.

Mockumentary sitcom türünün en sevilen örneklerinden, efsanevi dizi The Office’in (2005-2013) bütün bölümleri Netflix Türkiye kataloğuna ekleniyor. 15 Ocak’tan itibaren tüm sezonlarının Netflix’te izlenebileceği dizi Dunder Mifflin adlı kâğıt şirketinin ABD’nin Scranton adlı bir şehrindeki ofisinde yaşanan günlük olaylara odaklanıyor. Ricky Gervais’in aynı adlı Britanya yapımı dizisinin ABD’ye uyarlanan versiyonu, başrolündeki Steve Carell’ın yarattığı Michael Scott karakteri başta olmak üzere popüler kültüre kattığı birçok unsuruyla tüm zamanların en sevilen dizileri arasında yer alıyor.

RBG

BluTV

Amerikan Anayasa Mahkemesi’nin unutulmaz figürlerinden Ruth Bader Ginsburg’un (1993-2020) yaşamına odaklanan RBG (2018) BluTV’de gösterimde. Ginzburg’un Amerikan toplumunun ve hukuk sisteminin kadınlara yönelik ayrımcılığına karşı 60’lı yıllardan itibaren verdiği mücadeleyi inceleyen bu ilham verici belgeselin yönetmenliğini Julie Cohen ve Betsy West üstleniyor.

Rosetta

MUBI Türkiye


Altın Palmiye’yi kazanarak Belçikalı Dardenne Kardeşler’e ustalar liginin kapısını açan Rosetta (1999), konusunun ve yaklaşımının sadeliğine rağmen duygusuyla hafızalara kazınan filmlerden. Cannes’da başrol oyuncusu Émilie Dequenne’e En İyi Kadın Oyuncu ödülünü de getiren film, hiçbir ailevi desteği bulunmayan genç bir kızın iş bulmak, bulduğu işe tutunabilmek, ayakta kalabilmek için verdiği mücadeleyi kahramanının dibinden ayrılmadan, müthiş bir gerçekçilikle perdeye taşıyor.

Altyazı Tartışıyor: Kader

Altyazı YouTube Kanalı 

Altyazı yazarları 22 Aralık Çarşamba akşamı Zeki Demirkubuz klasiği Kader’i (2006) konuştu. MUBI işbirliğiyle Zoom üzerinden gerçekleştirilen etkinlikte Şenay Aydemir ve Evrim Kaya kaçınılmaz “Masumiyet mi, Kader mi?” sorusundan başlayarak Demirkubuz’un kurduğu dünyayı, Kader‘in ve karakterlerinin Yeşilçam geleneğiyle ilişkisini, bugünden bakıldığında filmin neler düşündürdüğünü masaya yatırdılar.

Ayrıca Coşkun Liktor’un Kader ve Masumiyet’i birlikte ele alan yazısını okumak için tıklayın.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Belle

Günümüz anime dünyasının en popüler yönetmenlerinden Mamoru Hosoda’nın dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapan son filmi Belle (Ryū to Sobakasu no Hime), 14 Ocak vizyon haftasının öne çıkan yapımlarından biri. 18. yüzyılda Jeanne-Marie Leprince de Beaumont’un kaleme aldığı Fransızca klasiği ‘Güzel ve Çirkin’ öyküsünü merkeze alarak bir sanal gerçeklik hikâyesi anlatan film, dünyada geniş çapta ilgi gördü ve hem seyircinin hem de eleştirmenlerin beğenisini kazandı. Belle’i hafta boyunca Başka Sinema salonlarında görmek mümkün.

Çığlık

Efsanevi serinin yeni filmi Çığlık (Scream) da bu haftanın öne çıkan yapımları arasında. 1996 tarihli ilk filmle başlayan serinin beşinci filminde yönetmenlik koltuğu ilk kez serinin yaratıcısı Wes Craven dışında birilerine emanet. 2015 yılında hayatını kaybeden Craven’ın yerine koltuğu devralan Matt Bettinelli-Olpin ve Tyler Gillett, Şeytanın Günü (Devil’s Due, 2014) ve Saklambaç (Ready or Not, 2019) gibi korku filmlerinin ortak yönetmenleri olarak tanınıyor. Serinin kendisine yönelik unsurların filme dâhil edildiği meta anlatı öğelerini kullanan yapım ‘Çığlık’ serisine ve Wes Craven’a saygı duruşu niteliği taşıyor. Filmi izlemeden önceki yapımlara göz atmanın faydalı olacağını da hatırlatmış olalım.

Kod 355

Yıldız oyuncularla dolu kadrosuyla dikkat çeken ajan Kod 355 (The 355) haftanın ilgi çekici yapımları arasında. Yönetmenliğini Simon Kinberg’ün üstlendiği ve oyuncu kadrosunda Jessica Chastain, Penélope Cruz, Fan Bingbing, Diane Kruger ve Lupita Nyong’o gibi isimlerin yer aldığı film bir grup uluslararası casusun terörist bir organizasyona karşı işbirliği yapmasını konu alıyor. İlk gösterimlerinin ardından eleştirmenler tarafından pek beğenilmeyen yapım, casus filmleri meraklılarının ilgisini çekebilir. 


Yıldız Tablosu

Dokuz sinema yazarı vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

(Hazırlayan: Büşra Uyar)
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.