Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (15-21 Ekim)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (15-21 Ekim)

Altyazı Öneriyor’da bu hafta sevilen dizilerin yayına giren yeni sezonları ve Tarantino, Demy, Ramsay gibi yönetmenlerin filmleri dikkat çekiyor. Çevrimiçi gösterimleri başlayan Engelsiz Filmler Festivali ve MUBI Türkiye’de gösterime giren farklı tür ve dönemlerden dikkat çekici yapımlar, listede öne çıkan diğer başlıklar.


Aidiyet 

MUBI Türkiye

İlk uzun metrajı Tuzdan Kaide’yle (2018) dikkat çeken Burak Çevik’in ikinci filmi Aidiyet (2019), 17 Ekim Pazar günü MUBI Türkiye kataloğuna ekleniyor. Yönetmenin kişisel tarihinden çıkardığı ve kurmaca ile gerçeklik arasındaki sınırları sorgulayan film bir cinayeti biçimsel anlamda birbirinden çok farklı iki bölüm hâlinde anlatan sıradışı bir deneme.

Filmi Aslı Ildır’ın kaleminden okumak için tıklayın.


Cherbourg Şemsiyeleri

MUBI Türkiye

Jacques Demy’nin 1964 yapımı klasiği Cherbourg Şemsiyeleri (Les Parapluies de Cherbourg) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Başrollerini Catherine Deneuve ve Nino Castelnuovo’nun üstlendiği bu unutulmaz müzikal küçük bir kasabada, mali olarak zor durumdaki bir butikte çalışan genç ve güzel Geneviève’in araba tamircisi Guy’e âşık olmasını anlatıyor. Tüm zamanların en sevilen müzikalleri arasında yer alan film 1964 yılında Cannes Film Festivali’nde büyük ödüle layık görülmüştü.


Chucky 

Bein Connect

Korku türünün ikonik karakterlerinden Chucky’yi televizyon dünyasına taşıyan yeni uyarlama dizi Chucky, Bein Connect’te yayınlanmaya başladı. İlk olarak 1988 yapımı Çocuk Oyunu (Child’s Play) filmiyle ortaya çıkan ve devam filmleriyle kendine ait bir seri sahibi olan Chucky’nin tipik bir Amerikan banliyösüne ziyaretini konu edinen dizi, serinin yedinci filmi Cult of Chucky’nin (2017) devamında yaşananları anlatıyor. 13 Ekim’de ilk bölümü yayına giren Chucky her hafta ABD yayınından 24 saat sonra Bein Connect üzerinden izlenebilecek.


Engelsiz Filmler Festivali 

Climbing Blind
Climbing Blind

Geçtiğimiz yıl pandemi önlemleri sebebiyle çevrimiçi olarak gerçekleştirilen Engelsiz Filmler Festivali bu yıl hem fiziksel hem de çevrimiçi gösterimlerle düzenleniyor. Festival 11-13 Ekim tarihleri arasında Ankara Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yapılan fiziki gösterimlerin yanı sıra, 17 Ekim’e kadar eff2021muvi.com adresi üzerinden çevrimiçi olarak da takip edilebiliyor. Her zaman olduğu gibi sesli betimleme ve ayrıntılı altyazı seçenekleriyle tamamen erişilebilir olmayı hedefleyen festivalde gösterimler ücretsiz.

Festivalle ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın.


High Life

MUBI Türkiye

Usta yönetmen Claire Denis’nin uzun yıllar boyunca planladığı bilimkurgu filmi High Life (2018) 16 Ekim Cumartesi günü MUBI Türkiye’de gösterime giriyor. Yönetmene özgü duyusal sinematografisiyle öne çıkan ve başrolünü Robert Pattinson’ın üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Juliette Binoche ve Mia Goth gibi isimler de bulunuyor. Denis’nin filmi, uzay filmleri külliyatına getirdiği kendine has bakışla pek çok kişinin beğenisini kazanmıştı. 

Filmi Ayça Çiftçi’nin kaleminden okumak için tıklayın.


Geçen Yaz Ne Yaptığını Biliyorum 

Amazon Prime Video 

Lois Duncan’ın 1997 yılında sinemaya da uyarlanan aynı adlı romanının dizi adaptasyonu Geçen Yaz Ne Yaptığını Biliyorum (I Know What You Did Last Summer) Amazon Prime Video’da başladı. Bir grup gencin kaza sonucu birini öldürmesi sonrası gizemli bir katilin peşlerine düşmesini konu edinen ve teen horror alttürü için oldukça önemli kökenlere sahip anlatının modern uyarlamasında Madison Iseman, Brianne Tju, Ezekiel Goodman gibi isimler rol alıyor. Dizinin ilk 4 bölümü 15 Ekim Cuma günü yayınlanırken sonraki bölümler hafta hafta yayına girecek.


Maid

Netflix Türkiye

Netflix’in birkaç haftadır en çok dikkat çeken yeni orijinal yapımlarından Maid, istismara dayalı ilişkisinden kaçıp kendi ve çocuğu için yeni bir gelecek inşa etmeye çalışan bir annenin hikâyesini anlatıyor. 1 Ekim’de dijital platformda yayına giren mini dizi, kısa sürede ciddi bir popülerlik kazandı ve Netflix’in en çok izlenen yapımları arasına girdi. Yaratıcılığını Molly Smith Metzler’ın üstlendiği, Stephanie Land’in anılarından yola çıkılarak hazırlanan Maid’in başrolünde The Leftovers (2014-2017) ve Bir Zamanlar Hollywood’da (Once Upon a Time in Hollywood, 2019) gibi yapımlardaki performanslarıyla tanınan Margaret Qualley yer alıyor. 


Sarı, Siyam, Kanocular ve Ev Sahibi

MUBI Türkiye

​​Çoğunluk (2010) ve Nefesim Kesilene Kadar (2015) gibi filmlerdeki etkileyici performanslarıyla tanıdığımız Esme Madra, aynı zamanda özgün filmlere imza atan bir yönetmen ve senarist. Daha önce Meşakkat ve Karısı (2013) ve Su Almaya Gidiyorum Bir Şey İsteyen Var mı? (2016) isimli kısa filmlere imza atan Madra Sarı, Siyam, Kanocular ve Ev Sahibi’nde (2020) bir kadının hayatındaki bir dönüm noktasına odaklanıyor. Fiziksel tiyatro ile sinemanın imkânlarını bir arada kullanan filmde büyük bir arazide tek başına yaşayan bir kadın, misafirlerinin müdahalesi sonucu önemli bir karar almak durumunda kalıyor.

Eray Yıldız’ın Esme Madra’yla film üzerine gerçekleştirdiği söyleşiyi okumak için tıklayın.


Sıçan Avcısı

MUBI Türkiye


Morvern Callar (2002), Kevin Hakkında Konuşmalıyız (We Need to Talk About Kevin, 2011), Hiçbir Zaman Burada Değildin (You Were Never Really Here, 2017)… Lynne Ramsay hiç şüphesiz, 2000’li yılların seyircide en çok iz bırakmış sinemacılarından biri. İzlenimci estetiğiyle toplumsal gerçekçiliğe kendine özgü bir yorum getiren yönetmen, ilk uzun metrajı Sıçan Avcısı’nda (Ratcatcher, 1999) memleketi Glasgow’un kendi çocukluk yıllarındaki hâlinden buruk bir büyüme hikâyesi çıkarıyor. Filmde, kentteki çöpçülerin grevde olduğu 1973’te, ortalığı sıçanların bastığı bir dönemde, bir arkadaşı kanalda boğularak ölen on iki yaşındaki James’in öyküsünü izliyoruz.


The Sinner – Dördüncü Sezon

Bein Connect


​​Sıradan insanların gerçekleştirdiği vahşi cinayetlere ve bunların ardındaki motivasyonlara odaklanan polisiye dizi The Sinner, 2017’de başlayan yolculuğuyla birlikte, ekrana en kayda değer dedektif karakterlerinden birini kazandırmış durumda. Keskin sezgileri ve -her iyi dedektiften bekleneceği üzere- ilk bakışta tuhaf görünebilen yöntemleriyle tanıdığımız Harry Ambrose (Bill Pullman), dördüncü sezonda sakin bir ada yaşamına çekilmiş olarak çıkıyor karşımıza. Tahmin edilebileceği gibi, birtakım acayip durumların Harry’yi bu yarı-emeklilikten çıkarıp mesleğin içine çekmesi uzun sürmüyor.


Tarantino Filmleri 

Bein Connect

Bein Connect, Quentin Tarantino filmografisinin birçok önemli yapımını kataloğuna ekledi. Yönetmenin kendisinden sonra gelecek sayısız sinemacıyı derinden etkileyen Altın Palmiyeli filmi Ucuz Roman (Pulp Fiction, 1994), siyah istismar sinemasına saygı duruşu niteliğindeki Jackie Brown (1997), iki bölümlük görkemli intikam anlatısı Kill Bill (2003-2004) ve tarihin akışıyla oynayan kanlı İkinci Dünya Savaşı macerası Soysuzlar Çetesi (Inglourious Basterds, 2009) Bein Connect’te izlenebiliyor.


You – Üçüncü Sezon

Netflix Türkiye


Sitcom ve gerilim arasında gidip gelen özgün yapısıyla 2018 tarihli ilk sezonundan itibaren geniş bir seyirci kitlesi edinen You, on bölümlük üçüncü sezonuyla Netflix’te. Joe Goldberg (Penn Badgley) ve takıntılı biçimde âşık olduğu, sapkın takip/manipülasyon yöntemleriyle sevgilisi yapmayı başardığı Love Quinn (Victoria Pedretti), bu sezonda ‘pembe panjurlu’ evlerinde bebek bekleyen bir banliyö çifti olarak çıkıyor karşımıza. Gelgelelim, bu ideal manzara ne ikiliyi karanlık güdülerinden ne de üçüncü sezonu cinai senaryolardan alıkoymuyor elbette.


Altyazı Tartışıyor: Showgirls

Altyazı YouTube Kanalı

Altyazı yazarları 15 Eylül Çarşamba akşamı Paul Verhoeven imzalı Showgirls’ü (1995) konuştu. MUBI işbirliğiyle Zoom üzerinden gerçekleştirilen etkinlikte Melis Behlil ve Berke Göl, ilk çıktığında ağır eleştirilerle karşılanan filmin zaman içinde nasıl farklı gözlerle değerlendirildiğinden, yönetmenin filmografisinde nasıl bir yere oturduğundan ve bugün neden 90’lı yılların kült yapımları arasında sayıldığından bahsettiler. Sohbetin videosunu YouTube kanalımızda izleyebilirsiniz.


Ayrıca Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz 5 Hollywood klasiği:

  • Altına Hücum / The Gold Rush | MUBI Türkiye 
  • Bir Cinayetin Anatomisi / Anatomy of a Murder | Netflix Türkiye 
  • Çılgınlar Kraliçesi / Breakfast at Tiffany’s | Bein Connect 
  • Navaron’un Topları / The Guns of Navarone | Netflix Türkiye 
  • Sunset Bulvarı / Sunset Blvd. | Bein Connect
-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.