Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (18-24 Mart)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (18-24 Mart)

Derin Sular

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Derin Sular, Murina, Paralel Anneler ve Diyalog gibi farklı üsluplara ve üretim modellerine sahip filmler dikkat çekiyor. 

Haftanın vizyon ve dijital platformlarda gösterime giren yapımları takip ettiğimiz rehberimiz Altyazı Öneriyor’da bu haftanın yıldızı Pedro Almodóvar. Usta yönetmenin son filmi Paralel Anneler vizyonun öne çıkan filmi şüphesiz ki. Michael Bay’in yeni aksiyonu Ambulans ve Altın Portakal’ın sürprizlerinden Diyalog da ona alternatif oluşturuyor. Öte yandan Murina, Derin Sular, Boyalı Kuş, Gênco ve Windfall gibi farklı üsluplarda pek çok film de bu hafta dijital platformlarda yayına giriyor. Haftanın öne çıkan dizisi ise Big Mouth’un yaratıcılarının dizinin evrenini genişlettikleri yetişkin animasyon dizisi Human Resources


Advertisement

Dijital Platformlar 

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Bu Yağmur Hiç Dinmeyecek

Documentarist

Documentarist İstanbul Belgesel Günleri, Ukrayna’da savaşı ve yaşanan insani krizi belgelemekte olan Ukraynalı belgeselcilerle dayanışma amacıyla Bu Yağmur Hiç Dinmeyecek (This Rain Will Never Stop, 2020) adlı belgeseli çevrimiçi olarak gösterime açtı. Geçen yıl festival programında yer alan filmin yönetmeni Alina Gorlova hâlen savaş bölgesinde bulunuyor. Gösterimden elde edilecek tüm gelir de yönetmene aktarılacak. Geçtiğimiz Documentarist’in programında da yer alan ve gösterildiği sayısız festivalden ona yakın ödül kazanan Bu Yağmur Hiç Dinmeyecek, Suriye’deki savaştan kaçarak Ukrayna’ya sığınan bir gencin ve Avrupa’nın her tarafına dağılan ailesinin hikâyesini anlatıyor. Ukrayna’da savaşı kaydeden belgeselcilere destek amacıyla oluşturulan kampanya kapsamında 25 TL’lik bir bağışla 18-28 Mart tarihleri arasında filme erişim sağlanabiliyor.

Boyalı Kuş

MUBI Türkiye

Jerzy Kosinski’nin kült romanından uyarlanan Boyalı Kuş (The Painted Bird, 2019) MUBI Türkiye’de gösterimde. Kimsesiz bir erkek çocuğunun İkinci Dünya Savaşı’nın darmadağın ettiği Doğu Avrupa’da doğa koşullarına, açlığa ve istismara karşı verdiği hayatta kalma mücadelesini konu alan film tavizsiz yaklaşımıyla bolca tartışma yaratmıştı. Václav Marhoul imzalı Boyalı Kuş, aynı zamanda Çekya’nın En İyi Uluslararası Film dalında Oscar adayıydı.

Derin Sular

Amazon Prime Video

Başrollerine Ben Affleck ve Ana de Armas’ı taşıyan gerilim filmi Derin Sular (Deep Water, 2022) Amazon Prime’de gösterimde. Yönetmenliğini Adrian Lyne’ın, senaristliğini ise Zach Helm ve Sam Levinson’ın üstlendiği ve Patricia Highsmith’in aynı adlı romanından uyarlanan film, ilişkileri sallantıdaki bir çiftin çeşitli olaylar sonucu kendilerini karanlık bir dünyada bulmalarını konu ediyor. 

Düzenbaz

BluTV

Kariyerinin ileri bir aşamasında Dövüşçü (The Fighter, 2010) ve Umut Işığım (Silver Linings Playbook, 2012) gibi yapımlarla popülarite yakalayan David O. Russell’ın on dalda Oscar’a aday gösterilen filmi Düzenbaz (American Hustle, 2013) BluTV’de gösterimde. Christian Bale’den Amy Adams’a, Bradley Cooper’dan Jennifer Lawrence’a uzanan iddialı oyuncu kadrosuyla dikkat çeken film, 70’li yıllarda geçen bir suç komedisi.

Gênco

MUBI Türkiye

Ali Kemal Çınar’ın yazıp yönettiği süper kahraman komedisi Gênco (2017) 20 Mart’tan itibaren MUBI Türkiye’de izlenebiliyor. Diyarbakır’da ailesiyle yaşayan sıradan bir genç gibi görünmekle birlikte aslında birtakım süper güçleri olan Ali Kemal’in öyküsünü anlatan filmin başrolünü de yönetmen kendisi üstleniyor. Kendine özgü mizah duygusuyla dikkat çeken film, son yılların en yaratıcı yerli yapımlarından biri.

Ali Kemal Çınar’la Gênco üzerine gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi okumak için tıklayın.

Human Resources

Netflix Türkiye

Netflix’in başarılı yetişkin animasyon dizisi Big Mouth’un (2017- ) evrenini genişleten yeni spin-off dizisi Human Resources, Netflix Türkiye’de yayında. Big Mouth’un çok sevilen karakterleri arasında yer alan Hormon Canavarları’nın dünyasına odaklanan dizi, karakterleri bir işyeri ortamında hayal ediyor. Orijinal dizideki gibi yaratıcılığını yine Nick Kroll, Andrew Goldberg, Kelly Galuska, Mark Levin ve Jennifer Flackett’ın üstlendiği dizi on bölümden oluşuyor.

Körlük

MUBI Türkiye

Çoğunlukla Joachim Trier filmlerindeki senaryo ortaklığıyla tanıdığımız Eskil Vogt’un ilk uzun metrajı Körlük (Blind, 2014) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Görme yetisini kaybeden bir kadının yaratıcılıkla ilişkisi üzerine eğilen film dünya prömiyerini Sundance’te yapmış ve ardından pek çok önemli festivalde gösterilmişti. Blind, 33. İstanbul Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma’sında da büyük ödül Altın Lale’yi kazanmıştı.

Master

Amazon Prime Video

Prömiyerini yaptığı Sundance Film Festivali’nde övgülerle karşılanan Master (2022) Amazon Prime Video’da gösterimde. Mariama Diallo’nun bu ilk uzun metrajı, Massachusetts’teki saygın bir üniversitede beyaz ve ayrıcalıklı insanlar arasında kendine bir yer edinmeye çalışan üç siyah kadının öyküsünü anlatıyor. Yüksek öğretim kurumlarında günümüzde dahi süregiden ırkçılık ve ayrımcılığa keskin bir eleştiri yönelten Master, aynı zamanda korku sineması konvansiyonlarını da özgün bir yaklaşımla uyguluyor.

Murina

MUBI Türkiye

74. Cannes Film Festivali’nde Antoneta Alamat Kusijanović’e Altın Kamera Ödülü’nü kazandıran Murina (2021) MUBI Türkiye’de gösterimde. Cannes’ın paralel seçkisi Yönetmenlerin On Beş Günü’nde seyirciyle buluşan film Adriyatik Denizi’nin parlak maviliğinin aydınlattığı manzaralar eşliğinde karanlık ve isyan dolu bir büyüme hikâyesi anlatıyor. Yapımcıları arasında Martin Scorsese’nin de bulunduğu Murina geçmişte birçok yönetmenin konu edindiği Akdeniz kumsallarından kendine has bir öykü çıkarıyor. Hırvat yönetmenin bu ilk uzun metrajı, haftanın öne çıkan yapımlarından birisi.

Öykü Sofuoğlu’nun filmle ilgili eleştiri yazısını okumak için tıklayın.

Windfall

Netflix Türkiye

Tekinsiz gerilim filmi Tek Aşkım’la (The One I Love, 2014) dikkatleri üzerine çeken Charlie McDowell’ın yine gerilim sularında yüzen üçüncü uzun metrajı Windfall Netflix Türkiye’de gösterimde. Bir adamın zengin bir iş insanı ile eşinin boş malikânesine gizlice girmesini ve çiftin beklenmedik bir şekilde eve gelmeleriyle onları rehin almasını konu alan filmin başrollerini Jason Segel, Lily Collins ve Jesse Plemons paylaşıyor.

Altyazı Tartışıyor: Euphoria

Altyazı YouTube Kanalı

Altyazı Tartışıyor’un yeni bölümünde son dönemin en çok izlenen ve beğenilen dizilerinden Euphoria (2019- ) masaya yatırılıyor. Altyazı yazarları Senem Aytaç, Ayça Çiftçi, Enis Köstepen ve Ali Deniz Şensöz dizinin görsel-işitsel dünyasından, tanıdık bir anlatı kurmasına rağmen kendini benzerlerinden nasıl ayrıştırdığından ve tartışma yaratan ikinci sezonundan bahsediyorlar.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Ambulans 

Yönetmenlik koltuğunda Michael Bay’in oturduğu aksiyon filmi Ambulans (Ambulance, 2022) haftanın öne çıkan vizyon filmlerinden birisi. Başrollerinde Jake Gyllenhaal ve Yahya Abdul-Mateen II gibi yıldız oyuncuların bulunduğu film eşinin ameliyatı için paraya ihtiyacı olan eski bir askerin, suça meyilli kardeşiyle birlikte kalkıştığı banka soygununun sarpa sarması sonrası yaşananları konu ediniyor. 

Diyalog

Ali Tansu Turhan’ın ilk uzun metrajı Diyalog, uzun bir turne sürecinin ardından bu hafta ülke çapında Başka Sinema salonlarında gösterime giriyor. İlk gösterimini 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yapan ve festivalin beğeni toplayan filmleri arasında giren Diyalog, bir filmin yapım sürecinin farklı yönlerine gerçek ile kurmaca arasındaki sınırları zorlayarak bakıyor. Başrollerinde Ushan Çakır ve Hare Sürel’in yer aldığı film iki hafta boyunca Başka Sinema salonlarında izlenebilecek.

Filmin üreticileri Ali Tansu Turhan ve Burcu Uğuz’la gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi okumak için tıklayın.

Paralel Anneler

Pedro Almodóvar’ın son filmi Paralel Anneler (Madres Paralelas, 2021) sinemalarda. Kırk yaşlarındaki fotoğrafçı Janis ile henüz reşit olmayan Ana’nın aynı hastanede doğum yapmasını ve iki kadının kaderlerinin o günden itibaren birbirine bağlanmasını konu alan filmde Almodóvar, İspanya’da İç Savaş ve diktatörlük dönemlerinde zorla kaybedilen insanların öykülerini de anlatının merkezine taşıyor. Prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapan Paralel Anneler, daha önce Vicky Cristina Barcelona’yla (2008) Akademi Ödülü kazanan Penélope Cruz’a dördüncü Oscar adaylığını kazandırdı.

Kaan Denk’in film hakkında kaleme aldığı yazıyı okumak için tıklayın.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

(Hazırlayan: Büşra Uyar)


© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.