Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (19-25 Mart)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (19-25 Mart)

Öne çıkanlar, kaçırılmaması gerekenler ve geçici olarak yayında olanlar… Haftalık Gösterim Rehberi, çeşitli platformlarda izlemeye açılmış film ve dizilerle karşınızda.


Akbank Kısa Film Festivali

filmonline.akbanksanat.com
Akbank Kısa

Türkiye’nin en önemli kısa film etkinliklerinden Akbank Kısa Film Festivali bu yıl 17. kez gerçekleştiriliyor. 22 Mart Pazartesi günü başlayacak festivalin tüm gösterim ve etkinlikleri çevrimiçi düzenlenecek. Türkiye’den ve dünyanın çeşitli ülkelerinden 90 kısa filmin yanı sıra 3 de uzun metrajın seyirciyle buluşacağı festivalde gösterimler ücretsiz. filmonline.akbanksanat.com adresinde yapılacak gösterimler için seansların bir saat öncesinde kayıt alınmaya başlanacak.


Aşk Zamanı

MUBI Türkiye

Pek çoklarına göre sinema tarihinin en iyi filmleri arasında yer alan Aşk Zamanı (Fa Yeung Nin Wah, 2000), restore edilmiş kopyasıyla MUBI Türkiye’de gösterime girdi. MUBI’nin ‘Aşk. Wong Kar Wai Sineması.’ başlığıyla bir araya getirdiği Wong Kar Wai seçkisinin ilk filmi olma özelliği taşıyan Aşk Zamanı, usta yönetmenin zirve eserlerinden birisi. Seçki kapsamında Aşk Zamanı’nın ardından 5 Wong Kar Wai filmi daha Mart ve Nisan aylarında MUBI abonelerine sunulacak.

Wong Kar Wai sinemasını Ayça Çiftçi’nin kaleminden okumak için tıklayın.


Hayatımın Son Günü

Bein Connect

Geçtiğimiz yılın çok sevilen yapımlarından Hayatımın Son Günü (She Dies Tomorrow) Bein Connect’te yayına girdi. Bilhassa ölümlülük fikrine getirdiği cesur ve gerçekçi bakışla dikkat çeken film, pek çok eleştirmen tarafından “COVID-19 çağının filmi” olarak değerlendirilmişti. Oyunculuk kariyeriyle de tanınan Amy Seimetz’in yönetmenlik koltuğunda oturduğu film psikolojik gerilim türüne yenilikçi bir yaklaşım getiriyor.

Filmle ilgili Erhan Bilen’in kaleme aldığı yazıyı okumak için tıklayın: ‘Hayatımın Son Günü: Kolektif Anksiyete ve Korku Pandemisi’.


Jim’le Tanışmak

MUBI Türkiye

Ece Ger’in nevi şahsına münhasır Jim Haynes’in hayatına odaklanan belgeseli Jim’le Tanışmak (Meeting Jim, 2018) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Kırk sene boyunca Paris’teki evinde herkesi davet ettiği pazar yemekleriyle tanınan ve çevresindeki herkes için ilham verici bir figüre dönüşen Jim Haynes’in yaşamına tanıklık eden belgesel keyifli bir yolculuk vaat ediyor.

Abbas Bozkurt’un Jim’le Tanışmak ekibiyle gerçekleştirdiği söyleşiyi okumak için tıklayın.


R.W.F

İstanbul Modern Sinema
Korku Ruhu Kemirir

İstanbul Modern Sinema çevrimiçi gösterimlerine Rainer Werner Fassbinder seçkisiyle devam ediyor. Yeni Alman Sineması’nın en yaratıcı ve en üretken isimleri arasında yer alan Fassbinder’in beş filmini bir araya getiren seçki, yönetmenin sinemasına bir giriş niteliği taşıyor. İstanbul Modern’in internet sitesi aracılığıyla, sınırlı sayıda kontenjanla gerçekleştirilen program dâhilinde bu hafta Kerhaneci (Katzelmacher, 1969), Korku Ruhu Kemirir (Angst Essen Seele auf, 1974) ve Effi Briest (1974) izlenebilecek.

Fassbinder sinemasını Engin Ertan’ın kaleminden okumak için tıklayın.


Timbuktu

BluTV

Afrika sinemasının yakın dönemdeki en güçlü seslerinden Abderrahmane Sissako’nun son uzun metrajı Timbuktu BluTV kataloğuna eklendi. Dünya prömiyerini Cannes’ın ana yarışmasında gerçekleştiren film, Mali’nin aynı adlı kentinin bir dönem İslamcı militanlarca ele geçirilmesini ele alıyor. Cannes’da Ekümenik Jüri ve François Chalais Ödülü’nü kazanan Timbuktu, Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar’a da aday gösterilmişti.

Abbas Bozkurt’un Abderrahmane Sissako sinemasını değerlendiren yazısını okumak için tıklayın: ‘Abderrahmane Sissako: Bekleyiş Kipinin Şairi’.


Woman Make Film

Kundura Sinema

Kundura Sinema’nın yeni çevrimiçi gösterim platformu Kundurama, gösterimlerine Mark Cousins’ın on dört saatlik belgeseli Women Make Film: A New Road Movie Through Cinema (2018) ile devam ediyor. Dünya prömiyerini Venedik Film Festivali kapsamında gerçekleştiren belgesel, iki yüze yakın kadın yönetmenin filmlerinden binlerce sahneyi bir araya getiriyor. 15 Mart–12 Nisan tarihleri arasında gösterimde kalacak film, kimileri sinema tarihi boyunca görmezden gelinmiş yüzlerce kadın sinemacının eserlerini keşfetmek için benzersiz bir fırsat sunuyor.


Altyazı Tartışıyor: Değişen Dizi Kültürü

Altyazı YouTube Kanalı

Altyazı Tartışıyor​’un yeni bölümünde gittikçe daha da yaygınlaşan dizi kültürünü ve dijital platformları konuşuyoruz. Fatma Cihan Akkartal, Abbas Bozkurt, Ekrem Buğra Büte ve Aslı Ildır, Altyazı’nın Mart sayısında yer alan ‘Ustaların TV Başyapıtları’ dosyasından esinlenerek, filmler ve diziler arasındaki gitgide daha da bulanıklaşan sınırları tartışıyor.


Ayrıca Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz 5 müzisyen portresi:

  • Blaze | Bein Connect
  • Biggie: I Got a Story to Tell | Netflix Türkiye
  • Matangi/Maya/M.I.A | BluTV
  • Mimaroğlu | MUBI Türkiye
  • Rocketman | Netflix Türkiye

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.