Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (25 Haziran – 1 Temmuz)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (25 Haziran – 1 Temmuz)

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Netflix’e gelen Yeşilçam filmleri, Pera Film’in yeni programı ve çeşitli platformlara gelen ödüllü yapımlar dikkat çekiyor. Her hafta listemizin sonunda yer verdiğimiz 5 filmlik listemizi ise müziğin gücüne ses veren filmlere ayırıyoruz. Piknik yapmanın, müzik dinlemenin ve maalesef ki Türkiye’de var olmanın zorlukları üzerine düşünmek zorunda kaldığımız bu haftanın sonunda ümidi sinemanın sunduklarında aramaya devam ediyoruz. Dayanışmayla ve ümitle…


America: The Motion Picture 

Netflix Türkiye

Amerikan Devrimi ve Amerikan Bağımsızlık Savaşı’nı alternatif bir dünya ve tarih çizelgesine taşıyan parodi animasyon filmi America: The Motion Picture Netflix Türkiye’de gösterime girdi. Yönetmenliğini ilk uzun metrajına imza atan Matt Thompson’ın üstlendiği, senaryosu Cehennem Melekleri (The Expendables) serisi, Godzilla (2014) ve Wonder Woman 1984 (2020) gibi filmlerin senaristi Dave Callaham’e ait olan filmin seslendirme kadrosunda Channing Tatum, Simon Pegg, Andy Samberg, Judy Greer ve Will Forte gibi tanınmış isimler yer alıyor. ABD tarihinden önemli figürleri eğlenceli bir dille bir araya getiren filmin beklentileri karşılayıp karşılamayacağı ise merak konusu. 


Dokunma Bana

MUBI Türkiye

Romanyalı yönetmen Adina Pintilie’nin Berlinale’de Altın Ayı kazanan filmi Dokunma Bana (Touch Me Not, 2018) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Yönetmenin arzuyu kuirleştirip normları tersyüz ederken sinemanın da sınırlarını zorlayan filmi yenilikçi üslubu ve çarpıcı dünyasıyla dikkat çekiyor. Kurmaca ve belgesel arasındaki sınırları muğlaklaştırarak deneysel bir anlatım yöntemi kullanan Dokunma Bana, cinselliği ve çıplaklığı gösterme biçimiyle son dönemin en tartışılan yapımlarından biri konumunda.

Ayça Çiftçi’nin filmle ilgili yazısını okumak için tıklayın.


Dönüş

MUBI Türkiye

Güncel Rusya sinemasının en önemli isimlerinden Andrey Zvyagintsev’in adını kuşağının en önemli yönetmenleri arasına yazdıran ilk uzun metrajı Dönüş (Vozvrashchenie, 2003) MUBI Türkiye’de yayında. İki oğlan çocuğunun neredeyse hiç tanımadıkları babalarının eve dönmesi üzerine yaşadıklarını anlatan film, aile, benlik, aidiyet ve yabancılaşma kavramlarını bir arada ele alan bir çerçeve sunuyor. Rus toplumunun güncel meselelerine dair çarpıcı tespitler barındıran film, 2003 yılında dünya prömiyerini yaptığı Venedik Film Festivali’nde büyük ödül Altın Aslan’ın sahibi olmuştu. 


İstanbul Film Festivali 

filmonline.iksv.org
Doğal Işık

Bu yıl pandemi koşulları nedeniyle programını üç ayı aşan bir döneme yayan İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterimleri devam ediyor. Haziran Seçkisi başlığı altında devam eden gösterim pakedi kapsamında bu hafta sonu Macaristanlı yönetmen Dénes Nagy’nin 71. Berlin Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü kazanan filmi Doğal Işık (Természetes Fény), bu yıl Sundance’in sevilen filmlerinden İnsan Faktörü (Human Factors) ve Kazakistan’ın Karataş bölgesindeki bir köyün erkek egemen dünyasına kendi başına karşı çıkan bir kadının hikâyesine gözünü diken Ulbolsyn izlenebiliyor. 

40. İstanbul Film Festivali’yle ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın.


François Ozon filmleri

BluTV

Kendine has enerjik üslubu, sık sık farklı biçim ve türlere uğrayan çoğulcu filmografisi ve kült yapımlarıyla tanınan François Ozon’un pek çok filmi BluTV’de yayına girdi. Dijital platform üzerinden yönetmenin Sitcom (1998), Kumun Altında (Sous le Sable, 2000), Beş Kere İki (5×2, 2004) ve Kadın İsterse (Potiche, 2010) gibi yapımları izlenebiliyor.

Ozon sinemasını Aslı Ildır’ın kaleminden okumak için tıklayın.


Kill Bill

Netflix Türkiye

Quentin Tarantino’nun dördüncü filmi olarak anılan Kill Bill serisi, Netflix Türkiye kataloğuna eklendi. Tarantino’nun tek bir film olarak tasarladığı ancak uzun süresi nedeniyle Kill Bill: Volume I (2003) ve Kill Bill: Volume II (2004) olarak iki parçada gösterime giren filmin iki kısmı da dijital platform üzerinden izlenebiliyor. Bir dönemin popüler kültürüne damgasını vuran film, usta yönetmenin en sevilen ve en meşhur eserlerinden biri. Başroldeki Uma Thurman’ın unutulmaz performanslarından birine imza attığı Kill Bill serisi, yönetmenin Uzakdoğu dövüş filmleri geleneği başta olmak üzere aksiyon sinemasının pek çok türüne saygı duruşunda bulunduğu özel bir yapım.


Yepyeni Bir Dünya

Pera Film 
Küsmek Yok

Pera Film, çevrimiçi gösterimlerine Onur Haftası vesilesiyle hazırlanan ‘Yepyeni Bir Dünya’ programıyla devam ediyor. Adını 2021’in başlarında hayatını kaybeden trans müzisyen SOPHIE’nin şarkısından alan program, kuir karakterlerin hikâyelerine hayat veren dört filmden oluşuyor. film.peramuzesi.org.tr adresi üzerinden tamamı çevrimiçi ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek gösterim programı Türkiye’nin her yerinden erişime açık olacak. 24 Haziran – 15 Temmuz tarihlerinde düzenlenen seçki kapsamında Ütopyanın Peşinde (Tracing Utopia, 2021), Binde Bir (Las Mil y Una, 2020) ve Küsmek Yok (Wir, 2020) gibi filmler izlenebiliyor.

Programla ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın.


Yeşilçam Filmleri

Netflix Türkiye 
Gülen Gözler

Netflix Türkiye, birçoğu klasik Yeşilçam döneminden pek çok yerli yapımı kataloğuna ekledi. Aynı anda gösterime giren otuza yakın film arasında Mavi Boncuk (1974), Hababam Sınıfı (1975), Gülen Gözler (1977), Kibar Feyzo (1978), Neşeli Günler (1978), Şekerpare (1983) ve Züğürt Ağa (1985) gibi klasikler yer alıyor. 


Yıldızlara Doğru

MUBI Türkiye

Little Odessa (1994), Gecenin İki Yüzü (We Own the Night, 2007) ve Kayıp Şehir Z (The Lost City of Z, 2016) gibi filmlerin yönetmeni James Gray’in son filmi Yıldızlara Doğru (Ad Astra, 2019) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Başrolündeki Brad Pitt’i “dünyayı kurtarmak” üzere göreve gönderilmiş bir astronot olarak karşımıza çıkaran Yıldızlara Doğru, uzay yolculuğunun psikolojik boyutunu ustaca işleyen, görsel açıdan etkileyici bir yapım. Film, dünya prömiyerini yaptığı Venedik Film Festivali’nde beğeniyle karşılanmış ve ardından o yılın çok sevilen filmleri arasına girmişti. 

Filmi Aslı Ildır’ın kaleminden okumak için tıklayın.


Altyazı Tartışıyor: Ölü Adam

Altyazı YouTube Kanalı 

Altyazı yazarları MUBI işbirliğiyle Jim Jarmusch’un en sevilen filmlerinden Ölü Adam’ı (Dead Man) tartıştı. Zoom’da düzenlenen etkinlikte Kutlukhan Kutlu ve Berke Göl 1995 yapımı filmin western türüne getirdiği özgün bakıştan, ‘kahramanın yolculuğu’ şemasını yorumlama biçiminden, sanat ve edebiyat referanslarından bahsettiler. Tartışmanın tamamını Altyazı’nın YouTube kanalından izlemek mümkün.


Ayrıca Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz, müziğin gücüne ses veren 5 film:

  • Blue | MUBI Türkiye
  • Blaze | Bein Connect
  • Rocketman | Netflix Türkiye
  • Woodstock | BluTV
  • Yesterday | Netflix Türkiye
-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.