Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (26 Mart – 1 Nisan)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (26 Mart – 1 Nisan)

İstanbul Film Festivali Şubat Seçkisi

Öne çıkanlar, kaçırılmaması gerekenler ve geçici olarak yayında olanlar… Haftalık Gösterim Rehberi, çeşitli platformlarda izlemeye açılmış film ve dizilerle karşınızda.


Akbank Kısa Film Festivali

filmonline.akbanksanat.com

Türkiye’deki en önemli kısa film etkinliklerinden Akbank Kısa Film Festivali bu yıl 17. kez gerçekleştiriliyor. 22 Mart-1 Nisan tarihleri arasında düzenlenen festivalin tüm gösterim ve etkinlikleri çevrimiçi olarak düzenleniyor. 37 ülkeden 90 kısa ve 3 uzun metraj filmin seyirciyle buluşacağı festivalde Türkiye’den ve dünyadan pek çok kısa filmi ücretsiz izlemek mümkün. Gösterimlerin filmonline.akbanksanat.com adresinde yapıldığını ve seanslardan bir saat önce kayda açıldığını hatırlatmakta fayda var.


Babamın Kanatları

BluTV

Kıvanç Sezer’in ilk uzun metrajı Babamın Kanatları (2016), BluTV kataloğuna eklendi. Ölümcül bir hastalığa yakalandığını öğrenen inşaat işçisi İbrahim’e odaklanan film, son yıllarda Türkiye sinemasının ürettiği dikkate değer işçi sınıfı temsillerinden birisini barındırıyor. Babamın Kanatları, dünya prömiyerini 51. Karlovy Vary Film Festivali’nin ana yarışmasında yapmış, ardından Adana ve Antalya gibi önemli festivallerde çeşitli ödüller kazanmıştı. Ayrıca Kıvanç Sezer’in ikinci filmi Küçük Şeyler (2019) de BluTV’de izlenebiliyor.

Kıvanç Sezer’le Babamın Kanatları üzerine gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi okumak için tıklayın.


İz Bırakma

Netflix Türkiye

Yönetmenliğini Gerçeğin Parçaları (Winter’s Bone, 2010) filmiyle tanınan Debra Granik’in yaptığı İz Bırakma (Leave No Trace, 2018) 29 Mart Pazartesi günü Netflix Türkiye’nin kataloğuna ekleniyor. Travma sonrası stres bozukluğu yaşayan eski asker bir babanın kızıyla birlikte ormanda yaşamasını konu alan film, Peter Rock’ın yaşanmış olaylardan yola çıkarak yazdığı ‘My Abandonment’ romanından uyarlama. İz Bırakma, dünya prömiyerini 2018 yılında Sundance’te yapmış ve o yılın çok sevilen filmlerinden birisi olmuştu.


Max Richter Uykusu

MUBI Türkiye

Pek çok film ve dizi için ürettiği müziklerle de tanınan, çağımızın en önemli müzisyenlerinden Max Richter’in başyapıtı ‘Uyku’ (Sleep) için Los Angeles’ta verdiği meşhur konseri takip eden belgesel Max Richter Uykusu (Max Richter’s Sleep, 2019) çevrimiçi galasını 28 Mart Pazar günü MUBI Türkiye’de yapıyor. Yönetmenliğini Natalie Johns’un üstlendiği belgesel, sekiz saat süren, dinleyicilerin performans esnasında uyuyabildikleri bu meditatif konser deneyiminin çıkış noktalarını Richter’in yaratıcı dünyasıyla bir arada ele alıyor.


R.W.F.

İstanbul Modern Sinema
İstanbul Film Festivali Şubat Seçkisi
Yaramaz Çocuk

İstanbul Modern Sinema çevrimiçi gösterimlerine sinema tarihinin en üretken ve etkili yönetmenlerinden Rainer Werner Fassbinder’e ayrılan bir seçkiyle devam ediyor. Yeni Alman Sineması’nın önde gelen figürleri arasında yer alan Fassbinder’in 1970’lerde çektiği beş filmi bir araya getiren seçki, yönetmenin sinemasına giriş niteliği taşıyor. İstanbul Modern’in internet sitesi aracılığıyla, sınırlı sayıda kontenjanla gerçekleştirilen program dâhilinde bu hafta Fassbinder sinemasının en meşhur filmlerinden Maria Braun’un Evliliği’nin (Die Ehe der Maria Braun, 1979) yanı sıra yönetmenin hayatına odaklanan Oskar Roehler imzalı biyografi filmi Yaramaz Çocuk (Enfant Terrible, 2020) da izlenebiliyor.

Fassbinder sinemasını Engin Ertan’ın kaleminden okumak için tıklayın.

Evrim Kaya’nın Yaramaz Çocuk üzerine ‘Fassbinder’i Vazgeçilmez Kılan Neydi?’ başlıklı yazısını okumak için tıklayın.


Sen Şarkılarını Söyle

MUBI Türkiye

Coen Kardeşler’in 2013 yapımı filmi Sen Şarkılarını Söyle (Inside Llewyn Davis) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Yönetmenlerin 1961 kışına, Bob Dylan’ın ilk albümünün çıkmasından birkaç ay öncesine odaklandıkları film, tutunamayan bir folk şarkıcısının peşine takılıyor. Oscar Isaac’in unutulmaz performansı, en az film kadar sevilen müzikleri ve melankolik atmosferiyle tanınan Sen Şarkılarını Söyle, dünya prömiyerini yaptığı 66. Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’nü kazanmıştı.

Berke Göl’ün filmle ilgili kaleme aldığı yazıyı okumak için tıklayın: ‘Sen Şarkılarını Söyle: Adı Bilinmeyen Adam’


Uzun Bir Günden Geceye Yolculuk

MUBI Türkiye

Genç yaşta çektiği iki uzun metrajla Çin sinemasının parlayan yönetmenlerinden birisine dönüşen Bi Gan’ın çarpıcı filmi Uzun Bir Günden Geceye Yolculuk (Diqiu Zuihou de Yewan, 2018) MUBI Türkiye’de gösterime girdi. Gerçeğin hayalle, geçmişin gelecekle karıştığı, biçimsel olgunluğuyla dikkat çeken film, yıllar önce terk ettiği kasabası Kaili’ye babasının cenazesi için dönen Luo Hongwu’nun geçmişiyle yüzleşmesini konu ediniyor. Uzun Bir Günden Geceye Yolculuk dünya prömiyerini 71. Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde yapmıştı.

Bi Gan sinemasını Berke Göl’ün kaleminden okumak için tıklayın.


Yuva

Bein Connect

İlk filmi Martha Marcy May Marlene’le (2011) Sundance Film Festivali’nde Yönetmenlik Ödülü’nü kazanan Sean Durkin’in dokuz yıl aradan sonra çektiği ikinci filmi Yuva (The Nest, 2020) Bein Connect’te yayına girdi. Bilhassa başrollerindeki Jude Law ve Carrie Coon’un performanslarıyla beğeni toplayan film, gözünü 1980’lerin finans dünyasına ve değişmekte olan toplumsal yapıya dikiyor. Dünya prömiyerini gerçekleştirdiği Sundance’ten itibaren geçtiğimiz yılın en çok sevilen filmleri arasında adı geçen Yuva, nüanslı yapısıyla ilgi çekici bir aile draması.


Zack Snyder’s Justice League

TV+

2017 yapımı Justice League: Adalet Birliği’nin (Justice League) yönetmen kurgusu versiyonu olma özelliği taşıyan Zack Snyder’s Justice League (2021), HBO Max’te gösterime girmesinin ardından yerli dijital platform TV+’ın kataloğuna da eklendi. Filmin özgün versiyonunun yönetmenlik koltuğunda oturan, ancak kızının ölümü nedeniyle filmi kurgu aşamasında Joss Whedon’a bırakan Snyder’ın kurgusu, bilhassa hayranlar tarafından uzun zamandır merakla bekleniyordu. Dört saati aşan süresi ve epik anlatısıyla öne çıkan Zack Snyder’s Justice League (nam-ı diğer ‘Snyder Cut’), süper kahraman filmleri açısından kurak geçen bu dönemin iz bırakan süper kahraman filmlerinden biri olmaya aday.


Altyazı Tartışıyor: Dövüş Kulübü

Altyazı YouTube Kanalı

Altyazı yazarları MUBI işbirliğiyle David Fincher klasiği Dövüş Kulübü‘nü (Fight Club, 1999) tartıştı. Zoom’da düzenlenen etkinlikte Ali Deniz Şensöz, Yeşim Tabak ve Fırat Yücel filmi farklı boyutlarıyla ele alırken, katılımcıların soru ve yorumlarıyla sohbetin süresi iki buçuk saate ulaştı. Tartışmanın Altyazı yazarlarının konuştuğu ilk bölümü Altyazı YouTube kanalında yayında!


Ayrıca Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz 5 sıradışı çizgi roman ya da grafik roman uyarlaması:

  • 300 Spartalı / 300 | BluTV
  • Görkemli Hayatım / American Splendor | BluTV
  • Göster Gününü / Kick-Ass | Netflix Türkiye
  • Scott Pilgrim vs. the World | Netflix Türkiye
  • Watchmen | Amazon Prime Video
© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.