Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (27 Mayıs – 2 Haziran)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (27 Mayıs – 2 Haziran)

Stranger Things 4

Altyazı Öneriyor’da bu hafta fenomen dizi Stranger Things’in yeni sezonu ve uzun yıllardır beklenen devam filmi Top Gun: Maverick öne çıkıyor.

80’ler Hollywood sinemasının iz bırakmış yapımlarından Top Gun’ın uzun yıllardır beklenen devam filmi sonunda seyirciyle buluşuyor. Tom Cruise’un efsanevi karakter Maverick’e 36 yıl sonra yeniden hayat verdiği film elbette haftanın sinema olaylarından biri. Bir başka önemli gelişme ise fenomen dizi Stranger Things’in yeni sezonunun Netflix’te başlaması. İlk kısmı yayınlanan yeni sezonun son bölümleri Temmuz ayında seyirciyle buluşacak. Bunun yanı sıra bu hafta Örümcek ve Kız, Dağların Denizcisi, Lady Macbeth ve Paris, 13. Bölge gibi yapımları farklı platformlarda izlemek mümkün. 


Advertisement

Dijital Platformlar 

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Dağların Denizcisi

MUBI Türkiye

Karim Aïnouz’un kişisel ve şiirsel belgeseli Dağların Denizcisi (O Marinheiro das Montanhas, 2021) MUBI Türkiye’de izlenebiliyor. Brezilyalı yönetmen, uzun yıllar önce annesinden ayrıldıktan sonra memleketi Cezayir’e dönen babasının izinde bir yolculuğa çıkıyor ve anılar, fotoğraf kareleri ve etkileyici bir ses tasarımı eşliğinde geçmişin derinliklerine dalan duygusal bir film ortaya koyuyor.

Her Şey Yolunda

Bein Connect

François Ozon’un geçen yıl Cannes’da Altın Palmiye için yarışan filmi Her Şey Yolunda (Tout s’est Bien Passé, 2021) Bein Connect kataloğuna eklendi. Ciddi bir hastalığa yakalanan ihtiyar bir adam ile ölmesine yardım etmelerini istediği kızları arasındaki ilişkiye odaklanan film ötenazi meselesini işlerken duygusal bir ton benimsemekle birlikte, yer yer Ozon’a özgü muzip, mizahi anları da yakalamayı başarıyor. Her Şey Yolunda’nın başrollerinde Sophie Marceau, André Dussollier ve Géraldine Pailhas var.

Lady Macbeth

MUBI Türkiye

William Oldroyd’un bol ödüllü ilk uzun metrajı Lady Macbeth (2016) MUBI Türkiye’de gösterimde. 19. yüzyıl İngiltere kırsalında, kendisinden yaşça büyük bir adamla zorla evlendirilen Katherine’in mutsuzluğuna ve isyanına odaklanan film, kadın arzusunu ele alma biçimiyle dikkat çekiyor. Başrolde etkileyici bir performans ortaya koyan Florence Pugh’un ilk büyük çıkışını bu filmle yaptığını da ekleyelim.

Filmi Aslı Özgen’in kaleminden okumak için tıklayın.

Paramparça

MUBI Türkiye

Fatih Akın’ın En İyi Uluslararası Film dalında Oscar’a aday gösterilen filmi Paramparça (Aus dem Nichts, 2017) 29 Mayıs’tan itibaren MUBI Türkiye’de gösterimde. Eşini ve oğlunu bombalı saldırı sonucu kaybeden bir kadının adalet arayışını konu alan film, ırkçılık ve yabancı düşmanlığı gibi yakıcı meseleleri dramatik gücü yüksek bir anlatıyla işliyor. Başroldeki Diane Kruger’a Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülü kazandıran Paramparça, Yabancı Dilde En İyi Film dalında da Altın Küre ödülüne layık bulunmuştu.

Paris, 13. Bölge

MUBI Türkiye

Jacques Audiard’ın geçen yıl Cannes Film Festivali’nde yarışan siyah-beyaz filmi Paris, 13. Bölge (Les Olympiades, Paris 13e, 2021) MUBI Türkiye’de gösterimde. Paris’in Olympiades mahallesinde yaşayan bir grup genç arasındaki duygusal ilişkileri ve dostluğu yer yer romantik, yer yer mizahi bir tonla ele alan filmin senaryo ekibinde Céline Sciamma’nın da yer aldığını belirtelim.

Ricky Gervais: Supernature

Netflix Türkiye

Ünlü komedyen Ricky Gervais’in yeni stand-up gösterisi Netflix Türkiye’de yayında. Yayınlandığı ilk saatlerden itibaren ele aldığı konulara karşı transfobik, cinsiyetçi ve değişime direnen bir üslup takınmakla eleştirilen Gervais’in yeni gösterisi her zamanki gibi komedyenin toplumsal meselelere öfkeli, hicivci ve sarkastik tonunu taşıyor.

Stranger Things – 4. Sezon, 1. Kısım

Netflix Türkiye

Fenomen dizi Stranger Things’in (2016- ) dördüncü sezonunun ilk kısmı Netflix Türkiye’de yayında. Duffer Kardeşler’in yaratıcılığını üstlendiği dizi bir çocuğun kaybolması sonrasında ailesi ve arkadaşlarının doğaüstü güçlerle karşılaşmasını konu ediniyor. Korku türünün farklı kollarına, bilhassa 80’ler filmlerine yaptığı doğrudan göndermelerle dikkat çeken dizi kısa sürede fenomenleşti ve Netflix’in uluslararası çapta en başarılı işlerinden birisi oldu. Dizinin yeni sezonundan yedi bölüm gösterimde, son iki bölüm ise 1 Temmuz’da yayınlanacak.

Dizinin üçüncü sezonunu Şenay Aydemir’in kaleminden okumak için tıklayın.

Aşağıdan Yukarıya: Merkez

Altyazı YouTube Kanalı

Altyazı Fasikül’ün video serisi ‘Aşağıdan Yukarıya’ bu hafta final yapıyor. Deniz Tortum ve Esen Tan, Merkez adlı videolarında Prof. Sami Şekeroğlu Sinema-TV Merkezi bünyesindeki arşive 360 derecelik bir bakış atıyor.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Örümcek ve Kız

İsviçreli yönetmenler Ramon ve Silvan Zürcher imzalı Örümcek ve Kız (Das Mädchen und die Spinne, 2021) haftanın öne çıkan vizyon filmlerinden biri. Geçtiğimiz yıl Berlin Film Festivali’nin Karşılaşmalar (Encounters) bölümünde En İyi Yönetmen ve FIPRESCI ödüllerine layık görülen film bir taşınma gününün etrafında karakterlerinin yaşamına incelikli ve özenli bir gözle yaklaşıyor. Film özellikle biçimsel yaklaşımıyla dikkat çekiyor. 

Öykü Sofuoğlu’nun yönetmenlerle gerçekleştirdiği söyleşiyi okumak için tıklayın.

Top Gun: Maverick

Top Gun’dan (1986) tam 36 yıl sonra gelen devam filmi Top Gun: Maverick (2022), uzun bir bekleyişin ardından nihayet sinema salonlarına geldi. Özgün filmde olduğu gibi başrol yine Tom Cruise’a emanet. Nostalji tonunun ve aksiyon temposunun oldukça yüksek olduğu film gerek senaryo yapısı gerek biçimsel tercihleriyle eski usul Hollywood aksiyon filmleri geleneğinden besleniyor. ABD ordusunun üst düzey pilotlarının yeni bir göreve hazırlanmasını izlediğimiz Top Gun: Maverick, sinema salonunda deneyimlemenin kritik önem taşıdığı yapımlardan birisi. 


Ayrıca

Bu hafta başlayan festivaller, dikkat çeken sinema etkinlikleri…

25. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

Cadı Üçlemesi: 15+

Sinemada kadın emeğini görünür kılma motivasyonuyla 1998 yılından bu yana faaliyette olan Türkiye’nin ilk kadın filmleri festivali unvanına sahip Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 26 Mayıs’ta başladı. 5 Haziran’a kadar devam edecek festivalin gösterimleri Ankara’da Büyülü Fener Kızılay Sineması ve Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yapılıyor. Bu yıl ‘Kadınların Mirası’ temasıyla yola çıkan festival dünyanın çeşitli ülkelerinden kadın sinemacıların imzasını taşıyan filmleri seyirciyle buluşturuyor.

Festivalle ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın.

Festivalden 10 film önerimiz için tıklayın.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

(Hazırlayan: Büşra Uyar)

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.