Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (28 Ekim – 3 Kasım)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (28 Ekim – 3 Kasım)

Cici

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Berkun Oya, Hirokazu Koreeda, Ruben Östlund, Pedro Almodóvar gibi isimlerin yeni filmleri dikkat çekiyor. 

Pek çok önemli yapımın gösterime girdiği bu hafta, Altyazı Öneriyor’da farklı tür ve üretim biçimlerinden pek çok yapım bulunuyor. Berkun Oya’nın Bir Başkadır’dan (2020) sonra merakla beklenen yeni filmi Cici (2022) bu hafta gösterime girdi. Ruben Östlund’un Altın Palmiyeli yeni filmi Hüzün Üçgeni ve Koreeda’nın yine Cannes’dan ödüllü Bebek Servisi de vizyonun öne çıkan yapımları. Bunların yanı sıra Almanya’nın bu yılki Oscar adayı Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, bu yılın dikkat çeken korku filmlerinden Barbarian ve Katil Kim?, sevilen diziler Gibi ve Big Mouth’un yeni sezonları, Pedro Almodóvar’ın son filmi Paralel Anneler ve korku antolojisi Guillermo del Toro’s Cabinet of Curiosities dikkat çeken yapımlar arasında. 


Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok

Netflix Türkiye

Erich Maria Remarque’ın klasik eserinden uyarlanan Almanya yapımı Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok (Im Westen nichts Neues, 2022) Netflix Türkiye’de yayında. Yakın zamanda Almanya’nın En İyi Uluslararası Film dalındaki Oscar adayı olarak açıklanan filmin yönetmenlik koltuğunda Edward Berger oturuyor.

Barbarian

Disney+

Zach Cregger’ın yazıp yönettiği korku filmi Barbarian (2022) Disney+’ta gösterime girdi. Bir Airbnb evine kalmak üzere gelen bir kadının evle ilgili gizemli gerçekleri keşfetmesini konu edinen filmin oyuncu kadrosunda Georgina Campbell, Bill Skarsgård ve Justin Long gibi isimler var.

Big Mouth – 6. Sezon

Netflix Türkiye

Son dönemin dikkat çeken yetişkin animasyon dizilerinden Big Mouth’un (2017- ) altıncı sezonu Netflix’te yayına girdi. Andrew Goldberg ve Nick Kroll’ün anılarından yola çıkarak yaratılan dizi ergenlik meselesine eğlenceli bir dille yaklaşıyor. 

Cici

Netflix Türkiye

Berkun Oya’nın yazıp yönettiği Netflix filmi Cici (2022) dijital platformda yayına girdi. Bir ailenin 1980’li yıllardan günümüze uzanan hikâyesine odaklanan filmin oyuncu kadrosunda Nur Sürer, Okan Yalabık, Fatih Artman, Ayça Bingöl ve Olgun Şimşek gibi isimler yer alıyor. 

Gibi – 3. Sezon

Exxen

Feyyaz Yiğit’in Aziz Kedi’yle birlikte yazıp aynı zamanda başrolünde oynadığı Gibi’nin (2021- ) 3. sezonu Exxen’de başladı. İlk iki sezonuyla son dönemin fenomen dizileri arasına giren Gibi’nin yeni bölümleri cuma günleri dijital platforma ekleniyor. 

The Good Nurse

Netflix Türkiye

Başrollerine Jessica Chastain ve Eddie Redmayne’i taşıyan film The Good Nurse (2022) Netflix Türkiye’de gösterimde. Hastanede yaşanan seri ölümlerden birbirini suçlayan iki hemşirenin hikâyesini anlatan film gerçek bir hikâyeden yola çıkıyor. Filmin yönetmenliği ise Tobias Lindholm’e ait. 

Guillermo del Toro’s Cabinet of Curiosities

Netflix Türkiye

Sunumunu ve kürasyonunu ünlü yönetmenin yaptığı Guillermo del Toro’s Cabinet of Curiosities (2022), Netflix Türkiye’de yayında. Her biri farklı yönetmen tarafından yönetilen sekiz korku hikâyesini bir araya getiren antoloji bilhassa gotik temalara odaklanıyor. 

Örümcek ve Kız

MUBI Türkiye

İsviçreli yönetmenler Ramon ve Silvan Zürcher imzalı Örümcek ve Kız (Das Mädchen und die Spinne, 2021) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Geçtiğimiz yıl Berlin Film Festivali’nin Karşılaşmalar (Encounters) bölümünde En İyi Yönetmen ve FIPRESCI ödüllerine layık görülen film bir taşınma gününün etrafında karakterlerinin yaşamına incelikli ve özenli bir gözle yaklaşıyor. 

Öykü Sofuoğlu’nun yönetmenlerle gerçekleştirdiği söyleşiyi okumak için tıklayın.

Paralel Anneler

Bein Connect

Pedro Almodóvar’ın son filmi Paralel Anneler (Madres Paralelas, 2021) Bein Connect kataloğuna eklendi. Kırk yaşlarındaki fotoğrafçı Janis ile henüz reşit olmayan Ana’nın aynı hastanede doğum yapmasını ve iki kadının kaderlerinin o günden itibaren birbirine bağlanmasını konu alan film iki dalda Oscar adayı olmuştu.

Kaan Denk’in film hakkında kaleme aldığı yazıyı okumak için tıklayın.

Rüzgârda Salınan Nilüfer

MUBI Türkiye

İlk filmi Çoğunluk’la (2010) dikkat çeken Seren Yüce’nin ikinci filmi Rüzgârda Salınan Nilüfer (2016), MUBI Türkiye’de gösterimde. Yüce’nin Çoğunluk’un ardından yeniden sınıfsal portre gücü ve eleştirel gözüyle öne çıktığı yapım Türkiyeli orta sınıfın arka yüzüne bakıyor. 

Abbas Bozkurt ve Ayça Çiftçi’nin Seren Yüce’yle gerçekleştirdiği söyleşiyi okumak için tıklayın.

Yüksek Topuklar 

MUBI Türkiye

Pedro Almodóvar’ın 1991 yapımı filmi Yüksek Topuklar (Tacones Lejanos) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Bir anne ve kızın ilişkisine odaklanan film melodram öğelerini güçlü biçimde kullanıyor. Filmin başrolleri Victoria Abril ve Marisa Paredes’e ait. 


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Bebek Servisi 

Hirokazu Koreeda’nın yeni filmi Bebek Servisi (Broker, 2022) haftanın öne çıkan vizyon filmlerinden. Dümnya prömiyerini Cannes’da yapan ve burada başrol oyuncusu Song Kang-Ho’ya En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandıran film pek çok Koreeda filmi gibi aile kurumuna farklı bir gözle yaklaşıyor. 

Coşkun Liktor’un filmle ilgili kaleme aldığı yazıyı okumak için tıklayın.

Hüzün Üçgeni

Ruben Östlund’un 2017 yapımı Kare’nin ardından bu yıl yeniden Altın Palmiye kazandığı yeni filmi Hüzün Üçgeni (Triangle of Sadness, 2022) bu hafta vizyonda. Eleştirel gözünü bu kez moda dünyasına ve zengin sınıfa çeviren İsveçli yönetmen komedi dozunu iyice yükseltiyor. 

Katil Kim?

Yılın dikkat çeken korku filmlerinden Katil Kim? (Bodies Bodies Bodies, 2022) haftanın öne çıkan vizyon alternatiflerinden birisi. Bir grup gencin gözlerden uzak bir evde bir araya gelmesini ve bir oyunla işlerin çığrından çıkmasını anlatan film bilindik temaları zamanın ruhuyla harmanlamaya çalışıyor. Filmin yönetmen koltuğunda Halina Reijn oturuyor.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.