Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (3-9 Aralık)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (3-9 Aralık)

Azor

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Andreas Fontana’nın ilk uzun metrajı Azor, Zeki Demirkubuz klasiği Kader ve yaşayan en önemli yönetmenlerden Jane Campion’ın büyük beğeni toplayan son filmi The Power of the Dog öne çıkıyor.


Azor

MUBI Türkiye


Andreas Fontana’nın övgülerle karşılanan ilk uzun metrajı bizleri 1970’ler sonu, 1980’ler başlarının Arjantin’ine götürüyor. Seyirciyi diken üstünde tutan bu incelikli politik komplo geriliminde bir banker (Fabrizio Rongione) eşiyle (Stéphanie Cléau) birlikte Cenevre’den askerî cunta yönetimindeki Arjantin’e, Buenos Aires’e geliyor. Yerini alacağı banker gizemli bir biçimde ortadan kaybolmuş; ülkede genç protestocular da aynı akıbeti paylaşmakta. Sight and Sound dergisinin editörü Nick James filmi şöyle tanımlamıştı: “Kıyamet’i (Apocalypse Now, 1979) Graham Greene’in yeniden yazdığını ve ormanın yerine muhteşem otelleri, hipodromları, çiftlikleri ve centilmen kulüplerini koyduğunu düşünün.”


Advertisement

Barbara

MUBI Türkiye


Ülkesinin yakın tarihine dair pek çok filme imza atan usta Alman yönetmen Christian Petzold, Barbara’da (2012) öykünün merkezine 1980’lerin Doğu Almanya’sında yaşayan bir doktoru koyuyor. Filme adını veren Barbara (Nina Hoss) kısa bir süre önce, sebebini (henüz!) bilmediğimiz bir sebeple hapishaneden çıkmış; şimdi ise taşrada bir hastanede çalışmaya başlıyor. Soğukkanlı bir gerilim ile melodramatik yönleri olan bir aşk öyküsünün karışımı olduğunu söyleyebileceğimiz film, Berlin Film Festivali’nde Gümüş Ayı kazanmıştı. Barbara Pazar gününden itibaren MUBI’de gösterimde.


Dört Köşeli Üçgen

BluTV

Mehmet Güreli’nin ikinci uzun metrajı Dört Köşeli Üçgen (2018) BluTV’de gösterimde. Salâh Birsel’in aynı adlı romanından uyarlanan film, belirsiz bir zamanda, siyah-beyaz bir İstanbul’da geçiyor. Filmin odak noktasındaysa, kendini “uluslararası bir gözlemci” olarak tanıtan, işyerinde de arkadaşlarıyla ilişkilerinde de inatçılığıyla huzursuzluk yaratan bir adam yer alıyor. Karşı karşıya geldiği insanlarla varoluşsal ve etik meseleler üzerine uzayıp giden diyaloglara giren Gözlemci’nin öyküsü, yer yer absürd bir mizaha, yer yer tavizsiz bir eleştirelliğe alan açıyor. Dört Köşeli Üçgen, yakın dönem sinemamızın en özgün örneklerinden biri.

Mehmet Güreli ile Dört Köşeli Üçgen üzerine söyleşimizi okumak için tıklayın.


La Casa de Papel – Beşinci Kısım, İkinci Bölüm

Netflix Türkiye

Yayınlanmaya başladığı 2017 yılından itibaren büyük bir hayran kitlesi edinerek bir popüler kültür fenomeni hâline gelen La Casa de Papel’in beşinci ve son kısmının ikinci bölümü Netflix Türkiye’de yayına girdi. Her sezonda çeşitli soygun hikâyelerinin takip edildiği İspanya yapımı dizinin bu kısmında soyguncuların ülkenin merkez darphanesini basarak kendilerini rehinelerle birlikte içeri kilitlemeleri ve soygunu gerçekleştirme çabalarını izliyoruz. Yaratıcılığını Álex Pina’nın üstlendiği La Casa de Papel’in yeni sezonunun ikinci ve son bölümüyle dizi ekranlara veda ediyor. 


Korsika Grandükünün Bilinmeyen Hayatı / The Obscure Life of the Grand Duke of Corsica

Bein Connect

Başrollerini Timothy Spall ve Peter Stormare’in paylaştığı, kendisine bir anıt mezar yaptırmak üzere sıradışı bir mimarla anlaşan çılgın bir milyarderin hikâyesini anlatan Korsika Grandükünün Bilinmeyen Hayatı (The Obscure Life of the Grand Duke of Corsica, 2021) Bein Connect’te yayında. Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşacak filmin yönetmenliği ve senaristliği Daniel Graham’e ait. 


Lux Æterna

MUBI Türkiye


Gaspar Noé asit kafası yaşayan bir grup dansçının manevi bir cehennemden geçtiği Climax’i (2018) takip eden orta metrajlı Lux Æterna’da (2019) cehennemi bu kez aktrislerin ayağına getiriyor. Ruhun karanlık tarafından seslenen rolleriyle gönüllerde taht kurmuş Béatrice Dalle ile Charlotte Gainsbourg’un kendilerini canlandırdıkları filmde iki oyuncu birbirlerine cadı öyküleri anlattıkları gibi, bir taraftan da kadınların kazığa bağlanıp yakıldıkları bir “film içinde film”de rol alıyorlar. Lux Æterna bu öykülerin ötesinde, aynı zamanda sinema sevdası ve setlerde yaşanan ağır ruh hâlleri üzerine muhabbetleri içeriyor. 


Kader

MUBI Türkiye

Zeki Demirkubuz filmografisinin en önemli eserlerinden Kader (2006), MUBI Türkiye’de yayında. Demirkubuz’un Masumiyet’te (1997) anlattığı hikâyenin yıllar öncesindeki köklerine uzandığı film, Masumiyet’te orta yaşlarında izlediğimiz Uğur ve Bekir’in gençlik yıllarına, ilk tanıştıkları döneme götürüyor izleyicisini. Kenar mahallelere, taşraya, yoksulların acılarına duyarlı Demirkubuz sinemasının en önemli basamaklarından biri olan Kader, MUBI Türkiye’nin ‘Karanlık Öyküler: Bir Zeki Demirkubuz Retrospektifi’ başlıklı seçkisi kapsamında gösteriliyor.

Coşkun Liktor’un Masumiyet ve Kader’i bir arada ele alan yazısını okumak için tıklayın.


The Power of the Dog

Netflix Türkiye


Normlara meydan okuyarak kendisi olmaya çalışan kadın karakteriyle sinema tarihine damga vuran Jane Campion, bu defa cuk diye oturmuş göründüğü normun içinde kendisini de çevresini de kısıtlayan bir erkek karakterle karşımızda: modern bir beyefendi olan kardeşi George’la (Jesse Plemons) birlikte sahibi olduğu çiftliğin maço kovboyu Phil (Benedict Cumberbatch). George’la evlenen Rose (Kirsten Dunst) ve feminen tavırlı oğlu Peter’ın (Kodi Smit-McPhee) çiftliğe taşınmalarıyla Phil’in dengesi şaşıyor ve film de psikolojik gerilimin adım adım yükseldiği, beklenmedik bir güç savaşının ortaya çıktığı bir yere doğru evriliyor. Venedik’te Campion’a En İyi Yönetmen ödülünü getiren film, Yeni Zelandalı sinemacının akıllardan çıkmayacak  işlerinden biri.

Filmi Öykü Sofuoğlu’nun kaleminden okumak için tıklayın.


Relic

Bein Connect


Geçen yılın en çarpıcı gerilim filmlerinden Relic Pazar gününden itibaren Bein Connect’te. Avustralyalı yönetmen Natalie Erika James’in ilk uzun metrajı, demans hastası yaşlı bir kadının (Robyn Nevin) ortadan kaybolmasıyla başlıyor. Kızı (Emily Mortimer) ve torunu (Bella Heathcote) onu bulmak için aileye ait eski ve hüzünlü eve gittikten sonra yaşlı kadının aniden ortaya çıkmasıyla, yaklaşan ölümü tasvir eden doğaüstü bir dehşet öyküsü başlıyor. 


Şimdiki Zaman

BluTV

Belmin Söylemez’in ilk uzun metrajı Şimdiki Zaman (2012) BluTV’de gösterimde. Hem geçmiş hem de gelecek baskısıyla mücadele eden işsiz bir genç kadının yaşamına odaklanan film, gerek gözünü diktiği sınıf gerek işsizlik ve kentsel dönüşüm gibi meselelere yaklaşımıyla özgün bir üsluba sahip. Başroldeki performansıyla İstanbul Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görülen Sanem Öge’ye oyuncu kadrosunda Şenay Aydın ve Ozan Bilen eşlik ediyor.


Voir

Netflix Türkiye


David Fincher ve David Prior’ın yapımcılığında hayata geçirilen, Netflix’teki yayını 6 Aralık Pazartesi günü başlayacak belgesel serisi Voir, sinemaya yazılmış aşk mektuplarından oluşuyor denebilir. Seri farklı kişilerin bakış açısından sinema tarihinde gezinerek kâh son derece duygusal anılar kâh entelektüel yorumlar üzerinden sinemayı neden sevdiğimiz ve hayatımızda nasıl bir işlevi olduğu üzerine kafa yoruyor. 


Altyazı’nın Sevdiği Filmler: Duvara Karşı

Altyazı YouTube Kanalı

Altyazı’nın Sevdiği Filmler’in on sekizinci bölümünde Fatih Akın imzalı Duvara Karşı‘yı (Gegen die Wand, 2004) konuşuyoruz. Eray Yıldız ve Aslı Ildır, filmin göç sinemasındaki yeri ve farklı melodram gelenekleriyle ilişkisi üzerine sohbet ediyor.


Ayrıca Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz 5 Türkiye sineması klasiği:

  • Bir Zamanlar Anadolu’da | Bein Connect
  • Masumiyet | MUBI Türkiye
  • Neşeli Günler | Netlix Türkiye
  • Susuz Yaz | MUBI Türkiye
  • Sürü | BluTV
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.