Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (3-9 Eylül)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (3-9 Eylül)

La Casa de Papel

Haftalık gösterim rehberimizde bu hafta fenomen diziler La Casa de Papel ve Leyla ile Mecnun’un yeni sezonları öne çıkıyor. Ayrıca yakın zamanda ilk gösterimlerini yapıp beğeniyle karşılanan pek çok film dijital platformların kataloğuna eklenmiş durumda. Her hafta listemizin sonunda yer verdiğimiz ek önerilerimizi ise şu sıralar devam etmekte olan Venedik Film Festivali’nden hareketle, geçmişte Altın Aslan kazanmış filmlerden bir seçkiye ayırıyoruz. 


Bağla Beni 

MUBI Türkiye

Pedro Almodóvar’ın 1980’lerin sonunda ürettiği filmlerden Bağla Beni (¡Átame!, 1989) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Usta yönetmenin sekizinci uzun metrajı bir psikiyatri hastanesinden yeni ayrılan bir erkeğin yıldız bir oyuncuyu kaçırıp onunla evlenmeye çalışmasını konu ediniyor. Oyuncu kadrosunda Victoria Abril, Antonio Banderas, Julieta Serrano ve Rossy de Palma gibi Almodóvar’ın sık sık beraber çalıştığı isimleri bulunduran Bağla Beni, yönetmenin sinemasının erken dönemine giriş yapmak için elverişli filmlerden birisi.


La Casa de Papel – Beşinci Kısım

Netflix Türkiye

Yayınlanmaya başladığı 2017 yılından itibaren hızla popülerleşerek günümüzde bir popüler kültür fenomeni hâline gelen La Casa de Papel’in beşinci ve son kısmının ilk bölümü Netflix Türkiye’de yayına girdi. Her sezonda çeşitli soygun hikâyelerinin takip edildiği İspanya yapımı dizinin bu kısmında soyguncuların ülkenin merkez darphanesini basarak kendilerini rehinelerle birlikte içeri kilitlemeleri ve soygunu gerçekleştirme çabalarını izleyeceğiz. Yaratıcılığını Álex Pina’nın üstlendiği La Casa de Papel’in yeni sezonunun ikinci ve son bölümü ise Aralık ayında dijital platformda olacak.


Dovlatov

MUBI Türkiye

Muhalif yazar Sergey Dovlatov’un altı gününe odaklanan dönem filmi Dovlatov (2018) MUBI Türkiye’de gösterime girdi. Under Electric Clouds (Pod Elektricheskimi Oblakami, 2015) filmiyle tanınan Aleksey German’ın yönettiği Dovlatov Berlin Film Festivali’nde kostümleri ve prodüksiyon tasarımıyla En İyi Sanatsal Katkı ödülü kazanmıştı. Film özellikle karakterin ruh dünyasını ustalıkla yansıtan kasvetli atmosferi ve Sovyetler Birliği’nin bir dönemine getirdiği yaklaşımla dikkat çekiyor. 

Filmi Özgür Yaren’in kaleminden okumak için tıklayın.


FerahFeza

MUBI Türkiye

Elif Refiğ’in ilk uzun metrajı FerahFeza (2013) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Yönetmenin “romantik punk” olarak tanımladığı film, Tuzla’nın tersane bölgesinde çalışan Ali’nin kendi hayallerini ve yaşamını inşa etme çabasını konu alıyor. 2010’lu yıllarda Türkiye sinemasından çıkmış dikkat çekici ilk filmlerden FerahFeza, toplumsal yaşamın dayatmaları ve gençlik enerjisi arasında kurduğu çatışmayla öne çıkıyor. 

Yönetmen Elif Refiğ’le film üzerine gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi okumak için tıklayın.


Gagarine

MUBI Türkiye

Fanny Liatard ve Jérémy Trouilh’un çok ses getiren çıkış filmi Gagarine (2020), cumartesi günü MUBI Türkiye’de gösterime giriyor. Türkiye’deki dijital platformlardaki ilk gösterimini MUBI’de yapacak film geçtiğimiz yıl Cannes Film Festivali’nin bölüm gözetmeden açıkladığı 2020 seçkisinde yer almıştı. Paris’in hemen dışındaki bir gettoda, on altı yaşındaki siyah bir gencin, kentsel dönüşümle yok olma noktasına gelen yaşam alanını kurtarma mücadelesini anlatan Gagarine, günümüz Fransa’sının çarpıcı bir panoramasını çıkarıyor. 


Hayatın Bedeli

Netflix Türkiye

Washington DC’li bir avukatın 11 Eylül mağdurları için verdiği mücadeleyi konu edinen biyografik film Hayatın Bedeli (Worth, 2020) Netflix Türkiye’de yayına girdi. Başrollerine Michael Keaton ve Stanley Tucci’yi taşıyan film 2020’de Sundance’te gösterilmiş ve festivalin beğenilen filmlerinden olmuştu. Yönetmenliğini Sara Colangelo’nun üstlendiği filmin senaryosu ise Max Borenstein’ın elinden çıkma.


Kefernahum

Netflix Türkiye

Karamel’le (Caramel, 2007) iyi bir çıkış yapan Lübnanlı sinemacı Nadine Labaki’nin 2018 yapımı filmi Kefernahum (Capharnaüm) Netflix Türkiye kataloğuna eklendi. Küçük yaşta hapse giren Beyrutlu Zain’in kendisini ihmal ettikleri gerekçesiyle ailesini mahkemeye vermesini konu edinen film, dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapmış ve burada Jüri Özel Ödülü’nü kazanmıştı. Yoksulluğu ve göçmenliği açıksözlü bir üslupla ele Kefernahum kimileri tarafından konusunu ajitasyon amaçlı kullanmakla eleştirilse de genel olarak beğeniyle karşılanmıştı.


Leyla ile Mecnun

Exxen

2011 yılında yayınlanmaya başlayan ve kısa sürede geniş bir hayran kitlesi edinen Leyla ile Mecnun’un yıllar sonra geri dönüşünü müjdeleyen yeni sezonu Exxen’de başladı. İlk sezonlarda olduğu gibi yönetmenliğini Onur Ünlü’nün, senaristliğini ise Burak Aksak’ın yaptığı dizi, oyuncu kadrosunu da büyük ölçüde koruyor. 2013 yılında TRT tarafından tartışmalı biçimde yayını durdurulan Leyla ile Mecnun’un hayranlar tarafından merakla beklenen yeni sezonunda Leyla karakterini ise Deniz Işın canlandırıyor.


Oyunbozan

BluTV

Çocuk yaşta öfke sorunları yaşayan Benni’nin enerjik ve yakıcı dünyasını anlatan Oyunbozan (Systemsprenger, 2019) BluTV kataloğuna eklendi. Yönetmenliğini Nora Fingscheidt’ın üstlendiği film dünya prömiyerini Berlinale’de yapmış ve burada Alfred Bauer Ödülü’nü kazanmıştı. Nora Fingscheidt’ın ilk uzun metraj kurmacası Oyunbozan, layıkıyla ve objektif biçimde aktarmanın oldukça güç olduğu çarpıcı ana karakterini anlatmaktaki başarısı ve başrolüne taşıdığı Helena Zengel’ın performansıyla övgü toplamıştı.

Filmi Aslı Ildır’ın kaleminden okumak için tıklayın.


Saksı Olmanın Faydaları

Netflix Türkiye

Stephen Chbosky’nin ses getiren romanından kendi uyarladığı Saksı Olmanın Faydaları (The Perks of Being a Wallflower, 2012), Netflix Türkiye kataloğuna eklendi. Çok tanıdık bir büyüme hikâyesi anlatsa da derinlikli çizilmiş karakterleri ve enerjik dünyasını keyifli bir atmosfere döndürmeyi başaran incelikli anlatımıyla pek çok kişinin beğenisini kazanan filmin oyuncu kadrosunda Logan Lerman, Emma Watson, Ezra Miller ve Paul Rudd gibi isimler yer alıyor. 


Ve Sonra Dans Ettik

BluTV

Gürcistan asıllı İsveçli yönetmen Levan Akin’in üçüncü uzun metrajı Ve Sonra Dans Ettik (And Then We Danced, 2019), BluTV kataloğuna eklendi. Cannes Film Festivali’ndeki prömiyerinden bu yana övgülerle karşılanan ve Akademi Ödülleri’nde İsveç’i temsil etmek üzere seçilen film, muhafazakâr bir toplumda genç bir erkeğin kendini ve cinselliğini keşfetmesini konu alan incelikli bir aşk hikâyesi. Küçüklüğünden beri halk dansları eğitimi alan ve ünlü bir dansçı olmanın hayallerini kurmakta olan Merab’ın dünyasını ele alan Ve Sonra Dans Ettik, Gürcistan’da sağcı grupların homofobik tepkileriyle karşılanmıştı. 


Yaşamın Kıyısında 

BluTV

Fatih Akın’ın Duvara Karşı (Gegen die Wand, 2004) ve İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek (Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul, 2005) filmlerinin ardından 2007 yılında çektiği Yaşamın Kıyısında (Auf der Anderen Seite) BluTV kataloğuna eklendi. Akın’ın ‘Aşk, Ölüm ve Kötülük’ üçlemesi olarak da bilinen serisinin ikinci halkası olan film altı farklı karakter üzerinden Türkiye ve Almanya toplumları arasındaki geçiş noktalarını irdeliyor. 2007 yılında Cannes Film Festivali’nde En İyi Senaryo ödülüne layık bulunan Yaşamın Kıyısında halen Fatih Akın’ın en sevilen filmlerinden biri. 

Filmi Umut Barış Dönmez’in kaleminden okumak için tıklayın.


Altyazı Tartışıyor: Umudun Öteki Yüzü 

Altyazı YouTube Kanalı 

Altyazı yazarları 25 Ağustos Çarşamba akşamı Aki Kaurismäki’nin Berlin Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülü kazanan filmi Umudun Öteki Yüzü‘nü (Toivon Tuolla Puolen, 2017) konuştu. MUBI işbirliğiyle Zoom üzerinden gerçekleşen etkinlikte Engin Ertan ve Müge Turan, bir mültecinin Avrupa’da yeni bir hayat kurma çabasını anlatan filmin Kaurismäki filmografisinde nerede durduğuna, günümüzdeki toplumsal meselelere nasıl dokunduğuna ve pek çok başka konuya değinen bir sohbet gerçekleştirdiler. Sohbetin tamamını Altyazı’nın YouTube kanalı üzerinden izlemek mümkün. 


Ayrıca Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz, Venedik’te Altın Aslan kazanmış 5 film: 

  • Dönüş / Vozvrashcheniye | MUBI Türkiye
  • İnsanları Seyreden Güvercin / En Duva Satt på en Gren och Funderade på Tillvaron | BluTV
  • Joker | BluTV
  • Roma | Netflix Türkiye 
  • Yersiz Yurtsuz / Sans Toit ni Loi | MUBI Türkiye
-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.