Şu An Okunan
Vizyonda Bu Hafta: 3 Eylül

Vizyonda Bu Hafta: 3 Eylül

Shang-Chi

Bu haftanın vizyon filmleri arasında Marvel sinematik evreninin yirmi beşinci filmi Shang-Chi ve On Halka Efsanesi, yılın sevilen animasyonlarından Luka ve Sundance çıkışlı Amerikan bağımsızı İki Âşığın Ölümü öne çıkıyor.


Bir Orduya Bedel / Army of One

Özel Kuvvetler çalışanı Brenner Baker, eşiyle birlikte bir kamp alanında tatil yapmaya karar verir. Çıktıkları yürüyüş sırasında, yağmurdan kaçmak için girdikleri sığınağın bir uyuşturucu çetesinin silah deposu olduğundan habersizdirler. Kartel, gizli sığınağının yerini öğrenen Brenner’ın kocasını öldürür ve Brenner’ın da öldüğünü düşünüp ikisini bir çukura atar. Sağ kurtulan Brenner onların peşini kolay kolay bırakmayacaktır.

İZLENMELİ Mİ? Başrolünde Ellen Hollman’ın yer aldığı intikam hikâyesi Bir Orduya Bedel, haftanın aksiyon severlere yönelik filmi.

Yönetmen: Stephen Durham

Senaryo: Mary Ann Barnes, David Dittlinger, Stephen Durham, Ellen Hollman

Oyuncular: Ellen Hollman (Brenner Baker), Matt Passmore (Dillon Baker), Geraldine Singer (Mama), Stephen Dunlevy (Hank), Gary Kasper (Butch)

ABD/2020/İngilizce/87 dk./Özen Film

Vizyon Tarihi: 3 Eylül


Ekip Oyunu

Ormanda gerçekleştirilen yarışmada birinciye büyük bir ödül verilecektir. Ancak yarışma ilerledikçe olaylar çığırından çıkar.

İZLENMELİ Mİ? Oyunculukları ve kurgusuyla sinema filminden ziyade bir YouTube videosunu andıran Ekip Oyunu, haftanın düşük bütçeli yerli korku filmi.

Yönetmen: Muhammet Emre Aydın

Senaryo: Muhammet Emre Aydın, Gizem Şimşek

Oyuncular: Ahmet Özakbalık, Ali Kemal Yıldıran, Ayşegül Saygılı, Akif İnce, Ezgi Karaçam

Türkiye/2021/Türkçe/79 dk./Pray Yapım (B Kare Film)

Vizyon Tarihi: 3 Eylül


Habis / Malignant

Vahşi cinayetlere dair dehşet verici hayaller gören Madison ne yapacağını bilememektedir. Çektiği bu azap, uyanıkken gördüğü bu rüyaların gerçek cinayetlere ait olduğunu fark ettiğinde daha da korkunçlaşır.

İZLENMELİ Mİ? Korku Seansı (The Conjuring) ve Testere (Saw) gibi başarılı korku serilerinin yaratıcısı James Wan’ın yeni filmi Habis, yönetmenin Hızlı ve Öfkeli 7 (Fast & Furious 7, 2015) ve Aquaman (2018) filmlerinden sonra korku türüne geri dönüşünü müjdeliyor.

Yönetmen: James Wan

Senaryo: James Wan, Ingrid Bisu, Akela Cooper

Oyuncular: Annabelle Wallis (Madison Mitchell), Maddie Hasson (Sydney Lake), George Young (Kekoa Shaw), Jake Abel (Derek Mitchell), Ingrid Bisu (Winnie), Paula Marshall (Beverly Woods)

ABD/2021/İngilizce/111 dk./WB

Vizyon Tarihi: 3 Eylül


İki Âşığın Ölümü / The Killing of Two Lovers

David karısıyla boşanma aşamasındadır fakat yine de ailesini bir arada tutmak için umutsuzca çabalamaktadır. Bu sırada karısı ve o, artık başka insanlarla görüşebileceklerine dair bir anlaşmaya varır. David teoride bu düşünceyi onaylar ama karısının yeni sevgilisini kabullenmesi pek kolay olmayacaktır.

İZLENMELİ Mİ? Dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl Sundance Film Festivali’nde yapan İki Âşığın Ölümü, Robert Machoian’ın ilk uzun metrajı. Etkileyici atmosferiyle ve başroldeki Clayne Crawford’ın oyunculuğuyla dikkat çeken film, düşük bütçeli bir Amerikan bağımsızı.

Yönetmen: Robert Machoian

Senaryo: Robert Machoian

Oyuncular: Chris Coy (Derek), Clayne Crawford (David), Avery Pizzuto (Jess), Arri Graham, Ezra Graham, Sepideh Moafi

ABD/2020/İngilizce/85 dk./Mars Production (Başka Sinema)

Vizyon Tarihi: 3 Eylül


Luka / Luca

Küçük Luka yaz aylarını İtalyan Rivierası’nda makarna ve dondurma yiyip, tüm gün scooter’la gezerek geçirir. Luka bu macera dolu yazı, yeni edindiği arkadaşı Alberto paylaşır. Ancak çok geçmeden ikili önemli bir sırrı keşfeder: Luka ve Alberto, okyanus yüzeyinin hemen altında bulunan başka bir dünyadan gelen deniz canavarlarıdır.

İZLENMELİ Mİ? Seslendirme kadrosunda Jacob Tremblay ve Jack Dylan Grazer gibi popüler çocuk oyuncuların bulunduğu Pixar yapımı Luka, İtalyan Rivierası’nda geçen renkli bir animasyon.

Yönetmen: Enrico Casarosa

Senaryo: Jesse Andrews, Mike Jones

Seslendirenler: Jacob Tremblay (Luca Paguro), Jack Dylan Grazer (Alberto Scorfano), Emma Berman (Giulia Marcovaldo), Saverio Raimondo (Ercole Visconti), Maya Rudolph (Daniela Paguro)

ABD/2021/İngilizce/95 dk./UIP

Vizyon Tarihi: 3 Eylül


Sekiz

Yıllar önce bir şarkıcı bir kazaya sebep olmuş, kazanın üzeri avukatı tarafından kapatılmıştır. Şarkıcı, aradan geçen sekiz yılın ardından her şeyin geride kaldığını düşünürken, kirli geçmişi beklenmedik şekilde yeniden karşısına çıkar.

İZLENMELİ Mİ? Haftanın suç ve polisiye türündeki filmi Sekiz’in yönetmen ve senaristliğini daha önce çeşitli korku filmlerine imza atmış olan Buğra Kekik üstleniyor.

Yönetmen: Buğra Kekik

Senaryo: Buğra Kekik

Oyuncular: Müjde Uzman, Hakan Yusufoğulları, Reha Özcan, Turgay Tanülkü, Berrin Arısoy Akhasanoğlu

Türkiye/2020/Türkçe/72 dk./HM Productions (CJ ENM)

Vizyon Tarihi: 3 Eylül


Shang-Chi ve On Halka Efsanesi / Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Büyücü babası tarafından suikastçı olmak üzere eğitilen Shang-Chi aynı zamanda simya ve insanüstü güçlerle dövüş tekniklerini geliştirir. Babasının yıkıcı güçlere sahip biri olduğunu öğrenen Shang-Chi, güçlerini onun imparatorluğunu yıkmak için kullanır. Babasının düşmanıyla dost olur, dünyayı gezer ve bu süreçte yolu birçok süper kahramanla kesişir.

İZLENMELİ Mİ? Marvel sinematik evreninin yirmi beşinci filmi Shang-Chi ve On Halka Efsanesi, aynı zamanda ana karakterleri Asyalı olan ilk Marvel filmi. 

Yönetmen: Destin Daniel Cretton

Senaryo: Dave Callaham, Destin Daniel Cretton, Andrew Lanham

Oyuncular: Simu Liu (Shaun/Shang-Chi), Tony Chiu-Wai Leung (Xu Wenwu), Awkwafina (Katy), Meng’er Zhang (Xialing), Fala Chen (Li), Michelle Yeoh (Ying Nan)

ABD/2021/İngilizce/132 dk./UIP

Vizyon Tarihi: 3 Eylül


Tomris / Tomiris

M.Ö. 6. yüzyılda, kocasının ölümüyle tahta geçmek zorunda kalan Tomris Hatun, askeri dehası, kıvrak zekası, taktiksel ve politik becerileriyle dağılmakta olan İskit-Saka İmparatorluğu’nu yeniden Orta Asya’nın hakimi yapar. Ordusuna komutanlık ettiği savaşta, devrinin en güçlü devleti Pers İmparatorluğu’nu yenerek Türk ve dünya tarihine adını altın harflerle yazdırır.

İZLENMELİ Mİ? Akan Satayev’in yönetmenliğini üstlendiği Tomris, 6. yüzyılda İskit-Saka İmparatorluğu’nun başına geçerek Türk tarihinin ilk kadın hükümdarı olan Tomris Hatun’un hayatını konu ediniyor.

Yönetmen: Akan Satayev

Senaryo: Aliya Nazarbayeva, Timur Zhaksylykov

Oyuncular: Almira Tursyn, Adil Akhmetov, Erkebulan Dairov, Aizhan Lighg, Berik Aytzhanov

Kazakistan-Rusya/2019/Ön Türk Dilleri/156 dk./Siyah Beyaz Movies (CGV Mars D.)

Vizyon Tarihi: 3 Eylül


Tüp / Méandre

Genç Lisa’nın hayatı, tanımadığı birinin arabasına binmesiyle kâbusa döner. Uyandığında kendini ölümcül tuzaklarla dolu bir tüpün içinde bulan Lisa’nın kolunda, geri sayıma ayarlı bir saat vardır ve her 8 dakikada bir onun içinde bulunduğu bölüm alev alır. Hayatta kalmak için Lisa önüne çıkan tüm engelleri aşmak zorundadır.

İZLENMELİ Mİ? Tek mekânda geçen ve klostrofobik atmosferiyle öne çıkan Fransız yapımı Tüp, bir korku alt türü olan ve Küp (Cube, 1998) gibi kült örnekleri bulunan “kaçış” filmlerine yeni bir bakış getiriyor.

Yönetmen: Mathieu Turi

Senaryo: Mathieu Turi

Oyuncular: Gaia Weiss (Lisa), Peter Franzén (Adam), Romane Libert (Nina)

Fransa/2020/Fransızca/90 dk./Bir Film

Vizyon Tarihi: 3 Eylül


Hazırlayan: Erhan Bilen

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.