Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (30 Temmuz – 5 Ağustos)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (30 Temmuz – 5 Ağustos)

Miss Holokost Survivor

Sinema salonlarının yeniden açıldığı, vizyon takviminin yavaş yavaş eski temposunu kazanmaya başladığı bugünlerde dijital platformların gündemi de her zaman olduğu gibi bir hayli kalabalık. Türkiye’deki dijital platformların gündemine kulak kabarttığımız Altyazı Öneriyor’da bu hafta Eytan İpeker’in imzasını taşıyan Miss Holokost Survivor, BluTV kataloğuna eklenen Wong Kar Wai filmleri ve son dönemde dikkat çekmiş çeşitli yapımlar öne çıkıyor. 


1917 

Amazon Prime Video

Birinci Dünya Savaşı’nda savaşı durdurması muhtemel önemli bir mesajı başka bir cepheye yetiştirmeye çalışan iki İngiliz askerinin peşine takılan kamerasıyla Sam Mendes, 2020 ödül sezonunun en çok konuşulan filmlerinden birine imza atmıştı. Görüntü yönetimiyle Roger Deakins’e ikinci Oscar’ını getiren 1917 (2019) teknik başarısıyla öne çıkarken Mendes’in farklı türlerdeki yönetmenlik yetkinliğini ortaya koyuyor fakat yer yer sırtını bu gösterişe dayamasıyla pek çok olumsuz eleştiriye de açık kapı bırakıyordu.


85 Yazı 

MUBI Türkiye

Yaz mevsiminin günümüz sinemasındaki en etkili temsilcilerinden biri olarak anılan François Ozon’un imzasını taşıyan 85 Yazı (Été 85, 2020) bir yıl süren festival, vizyon ve özel gösterim yolculuğu sonrasında artık MUBI Türkiye’de. Normandiya bölgesinde bir yazlık kasabada geçen film, Alexis ve David’in giderek obsesif bir hâl alan ilişkisini hikâyesini odağa alıyor. Geçtiğimiz yıl eleştirmenleri ve seyirciyi ikiye bölen ve sıklıkla Beni Adınla Çağır’la (Call Me By Your Name, 2017) karşılaştırılan 85 Yazı’nın, Ozon’un gerilim ve cinselliği aynı potada erittiği başarılı filmlerinin yanında görece sönük kaldığı söylenebilir.


Yıldızlara Doğru

Netflix Türkiye

Little Odessa (1994), Gecenin İki Yüzü (We Own the Night, 2007) ve Kayıp Şehir Z (The Lost City of Z, 2016) gibi filmleriyle tanınan James Gray’in son filmi Yıldızlara Doğru (Ad Astra, 2019) Netflix Türkiye’de gösterimde. Güneş Sistemi’nin uzak bir bölgesindeki uzay üssünde yaşanan gizemli olayların ardından gizli bir göreve gönderilen astronot Roy McBride’ın bir yandan dünyayı kurtarmaya çalışırken bir yandan da geçmişiyle ve kendisi gibi astronot olan babasıyla hesaplaşmasını konu alan film, uzay yolculuğunun psikolojik boyutunu ustaca işleyen, görsel açıdan etkileyici bir yapım. 2001: Bir Uzay Macerası (2001: A Space Odyssey, 1968) ve Yıldızlararası (Interstellar, 2014) gibi popüler bilimkurgulardan izler taşıyan Yıldızlara Doğru dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapmış ve 2019’un beğenilen filmleri arasına girmişti. 

Filmi Aslı Ildır’ın kaleminden okumak için tıklayın.


Bir Ayrılık  

MUBI Türkiye

Asghar Farhadi’ye uluslararası alanda büyük başarı kazandıran, önce Berlinale’de Altın Ayı’ya, ardından Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar’a layık bulunan Bir Ayrılık (Jodaeiye Nader az Simin, 2011) MUBI Türkiye seçkisinde yerini aldı. Evli bir çiftin boşanma sürecinde yaşadığı bürokratik ve psikolojik çıkmazları gerilimden hiç ödün vermeden, soğuk ve mesafeli bir dille perdeye yansıtan film, Farhadi’nin takıntılı olduğu temaları kemikleştirmek açısından filmografisinin belki de en nadide örneği.

Filmi Zeynep Dadak’ın kaleminden okumak için tıklayın.


Görülmüştür 

Netflix Türkiye

Serhat Karaaslan’ın ilk uzun metrajı Görülmüştür (2019) Netflix Türkiye kataloğuna eklendi. Filmin odak noktasında, mahkûmların mektuplarını sansürleme görevini pek fazla sorgulamadan yaparken bir yandan da yaratıcı yazarlık kursuna devam eden edebiyat meraklısı cezaevi memuru Zakir yer alıyor. Başrolde Berkay Ateş’i izlediğimiz film, Zakir’in bir mektuptan çıkan fotoğraftaki kadından etkilenmesini, ardından bu kadın hakkında kafasında kurduğu anlatıya giderek kendini daha da kaptırmasını anlatıyor. Görülmüştür, İstanbul ve Ankara film festivallerinde gösterilmiş, uluslararası prömiyerini ise Karlovy Vary Film Festivali’nde yapmıştı.

Berke Göl’ün Serhat Karaaslan’la film üzerine gerçekleştirdiği söyleşiyi okumak için tıklayın.


Hazine 

MUBI Türkiye


Güncel Romanya sinemasının parlak yönetmenlerinden Corneliu Porumboiu, Cannes’ın Belirli Bir Bakış bölümünde Belirli Bir Yetenek ödülünü alan Hazine’de (Comoara, 2015), Bükreş’in Doğusu (A fost sau n-a fost?, 2007) gibi önceki filmlerinde olduğu üzere ülkesinin yakın tarihine çeviriyor bakışını. Maddi sıkıntı çeken aile babası Costi, komşusundan bir teklif alıyor: dedesinin komünistlerden saklamak için toprağa gömdüğü hazineyi arayıp bulmak ve bulunca da kazancı kırışmak. Böylece başlayan hazine avcılığı süreci, Romanya bürokrasisini hicveden detaylarla dolu bir biçimde, ironik finaline doğru ilerliyor.


Miss Holokost Survivor 

MUBI Türkiye

Eytan İpeker’in imzasını taşıyan Miss Holokost Survivor MUBI Türkiye’de gösterimde. İsrail’in Hayfa kentinde düzenlenen, Yahudi Soykırımı’ndan sağ kurtulan kadınların katıldığı “güzellik yarışması”nı konu alan belgesel, 20. yüzyılın en dehşet verici olaylarından birinin gösteri dünyasının ve güncel siyasetin bir parçası hâline getirilişini adım adım takip ederken bir yandan da izleyiciyi bellek, yas, geçmişle hesaplaşma gibi kavramlar etrafında derinlikli sorgulamalara davet ediyor. Prömiyerini geçtiğimiz yıl dünyanın en saygın belgesel festivallerinden Visions du Réel’de yapan Miss Holokost Survivor, daha sonra Antalya ve İstanbul film festivallerinde de izleyiciyle buluşmuştu.


Peeping Tom 

BluTV

Öldürdüğü kadınların ölüm anlarındaki yüz ifadelerini el kamerasına kaydederek arşiv yapan bir seri katil etrafında gelişen Peeping Tom, BluTV’de izlenebiliyor. Görücüye çıktığı yıl eleştirmenlerden son derece olumsuz eleştiriler alan Peeping Tom, zaman içinde kült mertebesine ulaştı ve pek çok En İyi Filmler listesinde kendine sağlam bir yer edindi. Michael Powell imzalı film, günümüz slasher filmlerinin de en önemli ilham kaynaklarından biri.


Shazam! 

Netflix Türkiye 


İlk kez 1939’da Fawcett Comics etiketiyle ve Captain Marvel adıyla çizgi roman âlemine giriş yapan, 1972’de hakları DC Comics’e geçen Shazam!, bu yeni sinema macerasında tam da süper güçlerini kullanmayı öğrendiği dönemde çıkıyor seyirci karşısına. Annabelle: Kötülüğün Doğuşu (Annabelle: Creation, 2017) ile tanınan David F. Sandberg’in yönettiği film büyük oranda, bu acemiliğin komedisi üzerine kurulu. Yeni evlat edinilmiş on dört yaşındaki Bill’in süper kahraman moduna geçtiği zaman bedenen de yetişkin bir erkeğe dönüşmesi, Tom Hanks’li Büyük’ü (Big,  1988) anımsatan, üzerine bolca aksiyon ekleyen bir serüven çıkartıyor ortaya.


Şeytan Yoktur 

Bein Connect

Mohammad Rasoulof’un geçtiğimiz yıl Altın Ayı kazanan Şeytan Yoktur filmi Bein Connect kataloğuna eklendi. Ölüm cezasına dair dört kısa hikâyeden oluşan film, İran toplumuna dair çarpıcı bir eleştiri zemini ortaya koyuyor. İran devletinin uyguladığı baskılara rağmen yıllardır üretmeyi sürdüren Rasoulof, rejime karşı muhalif tavrını Şeytan Yoktur’da da sürdürüyor. 

Filmi Necati Sönmez’in kaleminden okumak için tıklayın.


Wong Kar Wai Filmleri

BluTV
Wong Kar Wai

Usta yönetmen Wong Kar Wai’nin filmografisinden pek çok film BluTV’de yayına girdi. Hong Kong sinemasının en önemli figürlerinden Wong Kar Wai’nin 1990’lı yıllardan itibaren çektiği ve günümüzde pek çoğu klasik niteliğine sahip filmlerinden yedi tanesi bu kapsamda izlenebiliyor. Chungking Ekspresi (Chung Hing sam lam, 1994), Mutlu Beraberlik (Chun gwong cha sit, 1997), Aşk Zamanı (Fa yeung nin wah, 2000) ve 2046 (2004) gibi filmleri içeren seçki, Wong Kar Wai sinemasını tanımak ya da yeniden ziyaret etmek isteyenler için kıymetli bir fırsat sunuyor.

Wong Kar Wai sinemasının olmazsa olmaz beş özelliğini Ayça Çiftçi’nin kaleminden okumak için tıklayın.


Altyazı Tartışıyor: İlk İnek

Altyazı YouTube Kanalı 

Altyazı yazarları 14 Temmuz Çarşamba akşamı MUBI işbirliğiyle Kelly Reichardt’ın son filmi İlk İnek‘i (First Cow, 2019) tartıştı. Zoom’da düzenlenen etkinlikte katılımcılar, Senem Aytaç ve Ali Deniz Şensöz’le birlikte, filmin western türünü dönüştürme biçiminden toplumsal cinsiyet rollerine birçok farklı konuya açılan bir sohbet gerçekleştirdiler. Sohbetin tamamını Altyazı’nın YouTube kanalı üzerinden takip etmek mümkün.


Ayrıca Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz 5 yol filmi: 

  • Into the Wild | Netflix Türkiye
  • İşe Yarar Bir Şey | BluTV
  • Motosiklet Günlüğü / Diarios de motocicleta | BluTV
  • Paris, Teksas / Paris, Texas | Bein Connect
  • Yersiz Yurtsuz / Sans toit ni loi | MUBI Türkiye

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.